دانلود پایان نامه

فعالیت‌های پولشویی علاوه بر تأثیر مخربی که بر اقتصاد دارد، هنجارهای اجتماعی، حیثیتی و اخلاق جمعی را تخریب و نهادهای مردم سالار را نیز تضعیف می‌کند.

پولشویی خطرها و هزینه‌های اجتماعی جبران ناپذیری به همراه دارد. این پدیده، حلقه حیاتی در فرآیند جرایم مهم و عمده است و امکان گسترش فعالیت‌های غیرقانونی را برای قاچاقچیان و سایر مجرمان فراهم می‌کند. یکی از آثار منفی اجتماعی پولشویی، انتقال قدرت اقتصادی از بازار، دولت و شهروندان به مجرمان و سازمان‌های مختلف است. قدرت اقتصادی منتقل شده به سازمان‌ها و اشخاص مجرم، آثار مخربی بر همه ارکان و اجزای جامعه دارد. در صورت گسترش پولشویی در جامعه و عدم مبارزه‌ی جدی با آن و افزایش قدرت پولشویان، دولت تحت سلطه و کنترل آنها قرار می‌گیرد.

پولشویی، ریسک‌ها و هزینه‌های اجتماعی گزافی را در پی دارد. این عمل، یک فرآیند حیاتی برای ادامه جرم و منتفع ساختن مجرمان از فعالیت‌های مجرمانه است. آثار سوء ناشی از این‌گونه فعالیت‌ها در یک کشور موجب کاهش فرصت‌های مشروع جهانی و همچنین رشد و توسعه پایدار آن کشور می‌شود و هنگامی که شهرت یک کشور از ابعاد مختلف آسیب می‌بیند، احیای آن بسیار دشوار و نیازمند صرف منابع هنگفتی خواهد بود. در مجموع، نظم اجتماعی و اقتصادی و سلامت مالی یک کشور، تحت تأثیر منفی فعالیت‌های پولشویی قرار می‌گیرد و در نتیجه رقابت آزاد، ثبات و استحکام نظام مالی بر اثر آن، دچار آسیب‌های شدیدی می‌شود (همان).

– تحریف آمارهای اقتصادی

فعالیت­های پولشویی منجر به آمارهای اقتصادی اشتباه می­شود که متعاقبأ منجر به اشتباه در سیاست­گذاری می­شود (تانزی، 1996). این موضوع به دو علت رخ می­دهد: انتخاب­های سرمایه­گذاری پولشویان براساس ملاحظات معمول اقتصادی نیست بلکه انگیزه­های دیگری از قبیل اجتناب از تشخیص، مجازات پایین و … دارند (آلدرایج، 2002). بنابراین تحرک سرمایه در ارتباط با پولشویی اغلب از نظر اقتصاددانان ضد بصری است. بنابراین به عنوان یک نتیجه اقتصاددانان می­توانند گیج شوند و قضاوت­های اقتصادی اشتباهی را بر اساس این جنبش سرمایه غیرمعمول انجام دهند. تانزی (1996)، بیان می­کند: سیاستگذاران یک کشور که با تورم بالا روبه­رو می­شوند نرخ ارز را به بالاترین حد ارزش­گذاری می­کنند، در نتیجه یک کسری بزرگ در جریان مالی می­تواند تغییر در سیاست­های فعلی آنها را منجر شود. دوم پولشویی می­تواند انحراف داده­های اقتصادی را با توجه به مشکل اندازه­گیری دقیق دامنه و پیامدهای این پدیده ایجاد کند (کورک، 1997). هنگامی که پولشویی در مقیاس وسیعی انجام می­گیرد لازم است که سیاست­گذاران آن را مورد توجه قرار دهند. عدم انجام این کار منجر به اندازه­گیری­های اشتباه سیاست­گذاران می­شود.

2 – 7 – 7 آثار سیاسی پولشویی

پولشویی در کوتاه‌مدت مشروعیت سیاسی را از بین می‌برد و در درازمدت توسعه‌ی سیاسی را به چالش می‌کشاند. یکی از هزینه‌های اولیه پولشویی، سست شدن و در مواردی سلب کامل اعتماد سیاسی مردم نسبت به دولت است.

پولشویی و فضای ناسالم اقتصادی، ذهن افراد جامعه را به سمتی سوق می‌دهد که تصور کنند، حکومت خود مسبب این فضای مسموم است. این طرز تلقی موجب تغییر نگرش مردم از نظام سیاسی می‌شود و این تصور برای عامه‌ی مردم شکل می‌گیرد که مقام‌های دولتی خود در عملیات پولشویی نقش دارند و کل نظام سیاسی، ناسالم، ناپاک و نامشروع است، در نتیجه حالت عقب‌نشینی و بی‌تفاوتی سیاسی در جامعه به وجود می‌آید. از این رو، طولی نخواهد کشید که شهروندان از یک سو، نسبت به مقام‌های دولتی و از سوی دیگر، نسبت به هم بی‌اعتماد می‌شوند و این احساس از لحاظ سیاسی بسیار خطرناک است.

پولشویی در درازمدت جامعه‌ی مدنی را تضعیف می‌کند و سبب کاهش قدرت شهروندان در اثرگذاری بر دولت و متعادل کردن آن می‌شود. پولشویی از رقابت سیاسی منظم و هدفمند جلوگیری می‌کند، استقلال شهروندان را به مخاطره می‌افکند، نشاط سازمان‌های اجتماعی و سیاسی را تضعیف می‌سازد، حس مشارکت و منفعت عمومی را برای اجرای کارهای سیاسی به سوی نابودی سوق می‌دهد و زندگی سیاسی را به شکلی غریب و خطرناک، خصوصی می‌کند.

پولشویی و به تبع آن فساد مالی، سیاست را به رقابت منافع شخصی و جناحی تبدیل می‌کند و موجب می‌شود که منافع عمومی به دلیل بی‌توجهی جناح‌ها به مخاطره بیفتد. زمانی که سیاستمداران به فکر کسب منافع خصوصی باشند، فاسد می‌شوند؛ سیاستمداران فاسد برای تأمین مخارج حزب یا گروه خود، همواره در جست‌و­جوی منافع مالی جدید هستند که این مسأله خود فساد زاست. ازاین‌رو، در دور باطل پولشویی، فسادپذیری فردی فزونی می‌یابد و به تدریج این روند به حمایت سیاسی از جرایم سازمان‌یافته می‌انجامد، پایه‌های واقعی مشروعیت سیاسی را اندک اندک به سستی می‌کشد و بر مافیای قدرت صحه می‌گذارد. از سوی دیگر، سیاستمداران فاسد برای تطهیر عواید نامشروع کسب شده به سازمان‌دهی شبکه‌های پیچیده مزدوری و حامی‌پروری سیاسی، مبادرت می‌ورزند. حامی‌پروری و فساد مالی دو مقوله مکمل یکدیگرند که اشاعه‌ی یکی به گسترش دیگری کمک می‌کند (رهبر و میرزاوند، 1387).

این مطلب مشابه را هم بخوانید :   استادان دانشگاه

علاوه بر موارد ذکر شده بر پایه­ی یافته­های پژوهش انجام شده، صندوق بین­المللی پول (IMF) نیز در سال 2002 بیان می­کند که پولشویی موجب تورش آمارها و داده­ها و در نتیجه انحراف تحلیل­ها و سیاستگذاری­های اقتصادی از حالت واقعی اقتصاد می­شود، همچنین پولشویی کنترل دولت بر سیاست­گذاری­های اقتصادی را کاهش می­دهد.

پس از بیان اثرات پولشویی بر بخش­های مختلف اقتصادی، در این قسمت به طور اخص به بررسی تأثیر پولشویی بر مصرف، پرداخته شده است.

2 – 8 تأثیر پولشویی بر مصرف

همان­گونه که در مباحث فوق بیان شد؛ پولشویی دارای اثرات زیادی در اقتصاد است، به نحوی که این اثرات ضربه­های جبران­ناپذیری را بر پیکره جامعه وارد می­کند. لذا کانون تمرکز بحث در این مطالعه بیان اثر پولشویی بر مصرف در اقتصاد است. از این­رو در این قسمت به صورت نظری به بیان تأثیر پدیده پولشویی بر مصرف پرداخته شده است.

رابطه بین سیاست­های اقتصاد کلان و جرایم توسط تعداد زیادی از نویسندگان مورد مطالعه قرار گرفته است. به طور کلی این مطالعات نشان می­دهد که متغیرهای اقتصادی از قبیل توزیع درآمد، فقر، انباشت سرمایه، بیکاری و چرخه اقتصادی بر جرایم مختلف تأثیر می­گذارد.

در این زمینه ارلیچ[1]، بیان می­کند، ارتباط بین جرایم و انباشت سرمایه موضوع جدیدی نیست بلکه آدام اسمیت نیز معتقد است که نه­تنها جرم بلکه اقداماتی در راستای مقابله با جرایم به علت وجود دارایی صورت می­گیرد (ارلیچ، 1996).

پس از واقعه 11 سپتامبر آشکار شد که اقدامات مجرمانه می­تواند عملکرد اقتصاد کلان یک کشور را از طریق تغییر انتظارات اقتصادی و تخریب فیزیکی ظرفیت تولیدی تغییر دهد. علاوه بر این نیز مشخص شد که مجرمان توسط تعدادی از فعالیت­های مجرمانه نظیر؛ کلاهبرداری و خرید و فروش موادمخدر تأمین مالی می­شوند. به طور کلی سود حاصل از فعالیت­های مجرمانه از طریق پدیده پولشویی، مجددأ برای تأمین مالی عامل پولشویی و مجرم مورد استفاده قرار گرفته و از این طریق منشأ غیرقانونی خود را مخفی می­کند. ماشیاندارو[2]، معتقد است که عملکرد اقتصادی خاص پولشویی، تغییر چهره قدرت خرید بالقوه وجوه به بالفعل می­باشد؛ زیرا به طور مستقیم نمی­توان آن را مصرف، پس­انداز و سرمایه­گذاری نمود. از نظر او پولشویی مانند ضریب فزاینده فعالیت­های مالی مجرمانه عمل می­کند (ماشیاندارو، 1999). با توجه به مباحث مطرح شده، در ادامه اثرات پولشویی و عامل پولشویی بر ذخیره سرمایه و مصرف مورد بررسی قرار می­گیرد. به این منظور نخست به معرفی دو عامل (نماینده کارگر و عامل پولشویی) پرداخته و سپس با استفاده از توابع مطلوبیت این دو عامل به بررسی تأثیر پدیده پولشویی بر ذخیره سرمایه و مصرف پرداخته می شود. نتایج حاصل در این بخش تأئیدی بر یافته­های (لین[3]، 2005) است. به نظر او مبارزه علیه پولشویی روشی اثربخش در جهت کاهش اقدامات مجرمانه می­باشد. او نشان می­دهد با وجود اینکه اقدامات پولشویی باعث تخریب فیزیکی ذخیره سرمایه سرانه می­شود، اما سطح بهینه آن تحت تأثیر فعالیت­هایی نظیر پولشویی و اقدامات مجرمانه قرار نمی­گیرد. با این حال، چنین فعالیت­هایی سطح مطلوب مصرف سرانه را تحت تأثیر قرار داده و نماینده کارگر مصرف کمتر را به منظور جبران اثرات عامل پولشویی بر ذخیره سرمایه انتخاب خواهد کرد.

[1]. Ehrlich

[2] .Masciandaro

[3] .linn

برای دانلود متن کامل فایل این  پایان نامه می توانید  اینجا کلیک کنید