دانلود پایان نامه

پروژه لیورپول

این محدوده سابقاً به عنوان بهشت[1] شناخته می­شد که به مرور زمان و تحولات مختلف رو به فرسایش رفته و به عنوان زمینی فاقد کاربری در مرکز شهر قرار گرفته است. این پروژه در سال 2008 میلادی توسط شرکت Grosvenor Group  اجرایی شده است. این محدوده در مرکز شهر شامل بخش عظیمی از اراضی فاقد کاربری بود که بعضاً به عنوان پارکینگ مورد استفاده قرار می­گرفت. فرسودگی روزافزون این بافت و رها­­کردن آن چه از سوی مردم و چه از سوی مسئولین شهر عملا به خالی شدن آن منجر گردیده بود.

اهداف اصلی این طرح:

 • ارتقای کیفیت فضای شهر و فضای پیرامونی
 • توجه به سرمایه­گذاری بخش خصوصی
 • رسیدن به اهداف مورد نظر در افق بلند مدت
 • رونق اقتصادی، ایجاد اشتغال و افزایش درآمد ساکنین
 • توجه به توسعه پایدار و تکنولوژی­های سبز
 • حفظ هویت کالبدی و جلوگیری از اغتشاش بصری
 • مشارکت مردم از ابتدای طرح
 • طراحی با بهره­گیری از محیط پیرامون

2-2-2-2- تجارب فیلادلفیا و نیویورک در این زمینه

این دو شهر، از قدیمی­ترین شهر­های آمریکا هستند که در شرق آن قرار دارند. در دهه 1950-1940 این شهرها با مشکلاتی مانند فرسودگی ناحیه تاریخی، ناامنی در برخی مناطق شهری و نارسایی خدمات مواجه بودند. احداث محدوده­های تجاری در پیوند با عناصر تاریخی و ایجاد قابلیت­های جهانگردی باعث تقویت و احیا شده، در قالب فعالیت­های فرهنگی- اجتماعی، حیات جدیدی یافته و به کمک تغییراتی در استخوان بندی شهر و مرمت ناحیه تاریخی آن، جابه­جایی اقشار اجتماعی نیز پایدار شده است.

2-2-2-3- دمشق در کشور سوریه

مرکز شهر دمشق بر روی شهر رومی بنا گشت و طی قرون متمادی دست خوش تغییر و تحولات بسیاری شده است. این مرکز، مهم­ترین و متراکم­ترین مرکز تاریخی و تجاری سوریه است. مسئله اساسی در احیای این مرکز این بود که آیا باید بازار کهن را به حال خود گذاشت و در منطقه وسیع و مدرن شهر، مرکز تجاری جدیدی ساخت؟ این اقدام موجب تضعیف شدن اهمیت تجاری بازار می­شود، در نتیجه رویکرد جدیدی اتخاذ شد که اهداف اصلی آن عبارتند از:

 • توجه به نقش تاریخی- فرهنگی شهر کهن و ارتقاء کیفی و کمی آن
 • احیای این مرکز بر مبنای حفظ خصوصیات شهر کهن
 • تثبیت جمعیت مرکز و جلوگیری از فرار آن­ها به علت فرسودگی شدید بافت

2-2-2-4-  استانبول در ترکیه

تجدید حیات محلات استانبول در قالب فرآیند اصالت بخشی و در نتیجه بازسازی اقتصادی بوده و اهداف و راهکارها در محلات مختلف شهر:

 • باز­زنده سازی فیزیکی و اقتصادی در جریان فرآیند اصالت بخشی
 • باز زنده سازی خانه های قدیمی از طریق دخالت بخش خصوصی و مرمت ساختمان­های قدیمی که باعث افزایش خدمات عمومی و ایجاد تسهیلات جدید برای ساکنین محلی و ارتقای مداخله اجتماعی و فرهنگی ساکنین و ارتقای کیفیت محیطی محله شده است.
 • اجرای پروژه­های زیبا­سازی در خیابان­های اصلی و نظافت نماها با فعالیت شهرداری و دانشگاه
 • سازماندهی محلات برای فعالیت­های فرهنگی

2-2-3- مبانی تجربی داخلی

 • آئینی(90)، در مقاله “تأمین مالی صنعت بهسازی و نوسازی شهری” تلاش نموده تا پیش شرط­های ورود سرمایه­های خرد و کلان به این صنعت را بررسی نماید. همچنین راهکار معمول تأمین منابع مالی از جمله منابع داخلی شهرداری ها ، کمک­های دولت در زمینه­ی تهیه­ی طرح بهسازی و نوسازی شهری و بازگشایی معابر و ایجاد فضا­های عمومی، گرفتن تسهیلات بانکی ، انتشار اوراق مشارکت یاد آوری می­کند. افرون بر این ، راهکارهای نوینی مانند انتشار سهام پروژه ، تشکیل شرکت­های سرمایه گذاری توسعه­ی شهری ، انتشار اوراق سرمایه گذاری با عایدات تصادفی ، انتشار اوراق بهادار به پشتوانه دارایی­های فیزیکی و ساختمان­های شهرداری را نیز پیشنهاد می­کند.
 • آئینی(90)، در مقاله “بررسی چگونگی تأمین منابع نوسازی شهری با استفاده از ابزارهای نوین مالی” بیان می­کند اوراق سرمایه­گذاری صکوک ، سهام­دار پروژه و اوراق سرمایه­گذاری با عایدات نامتقارن و تصادفی از جمله ابزارهای نوین مالی هستند که از طریق آن­ها می توان منابع مالی طرح­های نوسازی شهری را تأمین نمود. لیکن این مهم نیازمند شناخت صحیح عقود اسلامی و ابزارهای نوین ارائه شده در بازارهای مالی و سرمایه دنیا و کشورمان است.
 • آئینی(90)، در مقاله “مدیریت ریسک سرمایه­گذاری در نوسازی شهری”، انواع ریسک سرمایه­گذاری در طرح­ها و پروژه­های نوسازی شهری را مورد بررسی قرار داده و راهکارهای مدیریت ریسک طرح­ها و پروژه­های نوسازی شهری را معرفی کرده است. ترویج و تثبیت فرهنگ مشارکت فراگیر، همه­ی عناصر و عوامل مسئول و ذی­نفع در برنامه نوسازی شهری و ایجاد فضای اعتماد­آفرین و تأکید بر حضور حمایتی هم زمان دولت و شهرداری­ها در کنار بخش خصوصی برای سرمایه­گذاری در نوسازی شهری همراه با ارائه قوانین و راهکارهای مناسب برای آزادسازی و تجمیع پلاک­های فرسوده موجود در عرصه­های مورد نوسازی به عنوان مهم­ترین عامل کاهش و مدیریت ریسک سرمایه­گذاری در نوسازی شهری ، اصلی­ترین نتیجه این بررسی است.
 • حسینعلی پور، خلیلی جهرمی و محبی فر(89)، در مقاله­ی ” شناسایی ریسک­های کلیدی پروژه­های نوسازی بافت­های فرسوده شهری از طریق بررسی فعالیت­های ضروری ” بیان می­کنند شناسایی و مدیریت مؤثر ریسک­های کلیدی پروژه اهمیت بسیاری دارد و منوط به تعریف اهداف اصلی در قالب عوامل کلیدی موفقیت پروژه می­باشد. هدف از این مقاله کاربرد شناسایی فعالیت­های ضروری منتج از عوامل حیاتی موفقیت جهت شناسایی ریسک­های کلیدی محدود کننده عملکرد این فعالیت­ها ، می­باشد.
 • نوروزی(90)، در پژوهش “بررسی روش نوین تأمین­مالی سهام­دار در بازسازی بافت­های فرسوده شهری ( نمونه موردی پروژه های سارا و مجد مشهد)” یکی از روش­های نوین تأمین مالی به نام ” سهام پروژه ” مورد بررسی قرار گرفته است . این روش با استفاده از جذب سرمایه های خرد مردمی و جلب مشارکت مالکین و صاحبان حقوق، اقدام به معرفی روش نوین تأمین مالی سهام­دار پروژه نموده است.
 • مؤید­فر، صامتی و علومی(92)، در مقاله­ی “اولویت­بندی روش­های تأمین مالی در بافت­های فرسوده شهری ( مطالعه موردی: شهر اصفهان)” ابتدا مهم­ترین روش­های تأمین مالی برای بهسازی و نوسازی بافت­های فرسوده شهری و عمده معیارهای تأثیر­گذار برای انتخاب روش تأمین مالی مناسب، از طریق مطالعات کتابخانه­ای و میدانی استخراج شده است. سپس از طریق پرسشنامه و بر اساس روش تحلیل سلسله مراتبی AHP، وزن­های نسبی معیارهای تأثیر­گذار و وزن­های نسبی روش­های تأمین مالی نسبت به هرکدام از معیارها و در نهایت، رتبه­بندی روش­های تأمین مالی بکار رفته در تحقیق حاضر، حاصل شد. بر اساس نتایج تحقیق با اهمیت­ترین معیار­ها از دید کارشناسان مالی و سرمایه­گذاری، معیار­های نرخ بازده بیشتر ، مشارکت بیشتر بخش خصوصی و سقف تأمین وجوه بیشتر بوده است.
این مطلب مشابه را هم بخوانید :   زندگی اجتماعی و فرهنگی

[1] paradise

برای دانلود متن کامل فایل این  پایان نامه می توانید  اینجا کلیک کنید