دانلود پایان نامه

یارانه چیست؟انواع یارانه

یارانه یکی از ابزارهای حمایتی است که برای مبارزه با عدم تعادل‌های اقتصادی خانواده اتخاذ می‌گردد، اگر چه ممکن است خود موجبات اخلال در تعادل را نیز به وجود آورد. تفسیرها و تعاریف مختلفی از این ابزار اقتصادی وجود دارد. به چند مورد از آن اشاره می‌گردد:

2-3-1- یارانه از انواع پرداخت‌های انتقالی جهت جبران یا پرداخت قسمتی از قیمت کالا یا خدمات است. این کار به منظور افزایش قدرت خرید مصرف‌کننده و یا افزایش توان تولیدکننده و کنترل آثار منفی آن به مصرف‌کننده انجام می‌پذیرد. دولت یا سازمان مباشر، این کار را انجام می‌دهد.

بنابراین یارانه، پرداخت قسمتی از هزینه‌های تمام شده یک کالا یا خدمات است که معمولاً توسط دولت انجام می‌شود.

2-3-2- تعریف دیگری که از یارانه شده است عبارت است از: پرداخت مستقیم یا غیرمستقیم دولتی، امتیاز اقتصادی یا اعطای رجحان ویژه‌ای است به مؤسسات خصوصی، خانوارها و یا واحدهای دولتی برای دستیابی به اهدافی که دولت در نظر دارد.

2-3-3- هم‌چنین تعریف دیگر یارانه این گونه است: یارانه کمک‌های مالی یا معادل آن است که به یک خدمت داده می‌شود؛ گر چه از نگاه سود، این خدمت اقتصادی نباشد ولی از حیث رفاه عمومی لازم است از محل کمک‌های رایگان مالی تأمین شود که دولت به دستگاه‌های تابعه خود به منظور کمک به یک خدمت عمومی می‌دهد.

معمولاً مقدار یارانه‌ی مورد نیاز، با فرمول زیر مشخص می‌شود’

سطح توان خرید عمومی ـ قیمت تمام شده‌ی کالا یا خدمات = یارانه

1-2) انواع یارانه

از آنجا که تعاریف مختلفی از یارانه‌ها هست، به علاوه اهداف متنوع و گوناگونی از پرداخت آن وجود دارد، می‌توان یارانه‌ها را به روش‌های مختلفی تقسیم نمود. به طور معمول یارانه‌ها را در چهار گروه تقسیم‌بندی می‌کنند.

این مطلب مشابه را هم بخوانید :   مولفه های دیپلماسی عمومی

     1-2-1) تقسیم بندی یارانه ها بر اساس اهداف دولت در پرداخت آنها:

بر این اساس یارانه‌ها در 5 گروه زیر قرار خواهند گرفت:

یارانه اقتصادی، یارانه توسعه ای، یارانه اجنماعی، یارانه سیاسی، یارانه فرهنگی

     1-2-2) تقسیم بندی بر اساس مرحله ای که کالا یا خدمت مشمول یارانه می شود(تولید تا مصرف):

                                1-2-2-1) یارانه‌ی مصرفی

یارانه‌ی مصرفی شامل پرداخت‌هایی است که  به مصرف‌کنندگان، پرداخت می‌گردد.

                                1-2-2-2) یارانه‌ی تولیدی

یارانه‌های تولیدی برای کاهش هزینه‌های تولید و حمایت از تولیدکنندگان پرداخت می‌شود. علاوه بر فواید اجتماعی این یارانه‌ها، عوامل دیگری مانند زیربنایی بودن و نو یا قدیمی بودن صنعت می‌تواند باعث پرداخت یارانه‌های تولیدی شود. این یارانه‌ها شامل یارانه‌ی عوامل تولید و پرداخت یارانه برای خرید تضمینی می‌باشد. یارانه‌ی عوامل تولید جهت کاهش هزینه‌ی تولید به تولیدکنندگان پرداخت می‌شود.

                                1-2-2-3) یارانه‌ی توزیعی

کمک‌هایی که در جهت کاهش هزینه‌های توزیعی و یا کاهش قیمت‌های تمام شده‌ی کالاها و خدمات برای مصرف‌کنندگان پرداخت می‌شود، جزء یارانه‌های توزیعی محسوب می‌گردند. نمونه‌هایی از این کمک‌ها را می‌توان در توزیع دولتی یا توزیع ارزان کالاهای وارداتی مشاهده نمود.

                                1-2-2-4) یارانه‌ی خدماتی

این یارانه‌ها برای افزایش ارائه‌ی بعضی از خدمات و کاهش قیمت برای مصرف‌کنندگان به بخش خدمات پرداخت می‌شود. یارانه به حمل و نقل شهری، مابه‌التفاوت قیمت بنزین تاکسی‌ها، تغذیه‌ی رایگان، تغذیه‌ی کارمندان و سازمان زندان‌ها جزء این یارانه‌ها هستند.

                                1-2-2-5) یارانه‌ی صادراتی

یارانه صادراتی برای افزایش صادرات، تشویق صادرکنندگان به افزایش صادرات پرداخت می‌گردد. این یارانه شامل پرداخت‌های غیرنقدی، پرداخت یارانه برای کاهش هزینه بازاریابی و هزینه‌ی حمل و نقل داخلی کالاهای صادراتی می‌باشد.

 

برای دانلود متن کامل فایل این  پایان نامه می توانید  اینجا کلیک کنید