دانلود پایان نامه

دلایل اصلی افزایش قیمت های نفت

اداره اطلاعات انرژی وابسته به وزارت انرژی دولت آمریکا معتقد است که افزایش شدید قیمت های نفت طی سال های اخیر به طور کامل از اصول عرضه و تقاضای این محصول پیروی می کند . تحت همین استدلال موارد زیر را از مهم ترین عوامل محرک قیمت های نفت  بر می شمارد:

-رشد ملایم عرضه ی نفت کشور های غیر عضو اوپک ،

-رکود تولید اعضای اوپک ،

-ظرفیت تولید مازاد پایین اوپک،

-کمبود ذخایر تجاری نفت خام کشور های عضو سازمان توسعه اقتصادی و همکاری،

-تنگنا های پالایش جهانی ،

-ریسک های ژئو پلیتیکی مداوم و نگرانی های موجود در رابطه با عرضه ی قابل دسترس .

2-3-1 تنگناهای پالایش جهانی

البته می توان دلایل مهم دیگری را هم برای افزایش قیمت نفت بر شمرد که به صورت خلاصه عبارتند از :افزایش هزینه های تولید ، تنگنا های پایین دستی ، کاهش مازاد ظرفیت تولید کشور های اوپک ، شرایط و اوضاع جوی و آب و هوایی و حجم بالای معاملات کاغذی .

 

افزایش قیمت نفت در کشور های مصرف کننده باعث کاهش مصرف و افزایش بهره وری مصرف انرژی خواهد شد اما در کشور های تولید کننده که با حجم بالای درآمد نفتی روبرو شده اند در آغاز دچار شور و شعف می شوند و سرازیر شدن دلار های نفتی را اتفاقی مبارک تلقی می کنند اما با گذشت زمان گریزی از روی آوردن به سیاست های کنترل و نظارت بر نحوه ی هزینه کردن این درآمد ها ندارند .این دوره تازه از سیر صعودی قیمت های نفت بر خلاف دوره هایی  از افزایش قیمت نفت که به دلیل کاهش عرضه ی نفت به بازار های جهانی پیش آمده بود (مانند سالهای 1973و1979 (شوک اول و دوم نفتی)) تا کنون تاثیر منفی محسوسی بر متغیر های کلان کشور های مصرف کننده از جمله رشد اقتصادی و تورم نداشته است.به نظر می رسد به سبب تدریجی بودن افزایش قیمت های نفت و هم چنین ارتقای مستمر کارایی مصرف انرژی و نفت به خصوص در کشور های توسعه یافته که موجب کاهش شدت انرژی و در نتیجه هزینه آن در واحد ارزش تولید شده است ، این کشور ها توانسته اند خود را با قیمت های جدید تطبیق داده و به رشد اقتصادی خود بدون کاهش  ادامه دهند.(ابونوری و دیگران:1392)

این مطلب مشابه را هم بخوانید :   سیاست خارجی ایران

2-3-2 مکانسیم تاثیر گذاری قیمت نفت بر اقتصاد کلان

ماهیت قیمت نفت موضوع بسیار با اهمیتی است که ضرورت دارد پیش از بررسی مسائل مربوط به روند تحولات قیمت نفت به آن پرداخته شود . از دید اقتصادی قیمت نفت نشان دهنده ی مبلغی است که هر واحد کالا به آن مبلغ عرضه و تقاضا می شود . در حالت کامل بودن بازار و یکسانی کالا ، قیمت عرضه  در بازار باید یکسان شود . به این ترتیب قیمت مبنا ی ارزشیابی واحد کالا در جریان مبادلات است. در این بخش برای تعیین آثار قیمت بر اقتصاد کلان از تئوری اقتصاد ” نئو کلاسیکی [1]” استفاده می گردد . در چارچوب تئوریک این نظریه ، انرژی (نفت) به عنوان یکی از نهاده های تولید در تابع تولید اقتصاد در نظر گرفته می شود .زمانیکه قیمت نهاد های افزایش می یابد ،سطح حداکثر سود محصول کاهش می یابد .

[1]Neo-Classic Theory

برای دانلود متن کامل فایل این  پایان نامه می توانید  اینجا کلیک کنید