دانلود پایان نامه

طبقه بندی تورم

تورم بر اساس نظرات مختلف کارشناسان به انواع گوناگون تقسیم­بندی شده است که ذیلا به طور منحصر به بحث گذارده می­شود.

2-3-1-1) طبقه بندی تورم بر مبنای درجه شدت

تورم خفیف؛ که به تورم خزنده نیز تعبیر می­شود، به افزایش ملایم قیمت­ها اطلاق می­گردد.

تورم شدید؛ در این نوع تورم که گاهی به تورم تازنده یاد می­شود، آهنگ افزایش قیمت­ها شدید و سریع است. در چنین شرایطی توزیع درامد به نفع گروه حاکمه و سرمایه­داران بوده، اکثریت طبقات جامعه که فاقد قدرت سیاسی و طبقاتی می­باشند­، روز به روز فقیر­تر می­شوند.

تورم بسیار شدید؛ که به­عنوان تورم افسار گریخته هم تعبیر می­شود، شدیدترین و پیچیده ترین حالت تورم به شمار می­رود. مشخصه اصلی این نوع تورم بروز یک حالت بی­اعتمادی کامل و مطلق در بین مردم نسبت به واحد پول ملی است که گاهی سقوط نظام سیاسی جامعه را نیز به همراه دارد.

2-3-1-2) طبقه­بندی تورم بر مبنای نسبت افزایش قیمت­ها یا افزایش حجم پول

تورم آشکار؛ که در آن قیمت­ها سریعتر از حجم پول در جریان افزایش می­یابد و علت آن عدم کنترل  قیمت­ها است و یا این کنترل تاثیر و کارایی کافی ندارد.

تورم مهار شده؛ که در این نوع میزان افزایش قیمت­ها کمتر از افزایش حجم پول در جریان می­باشد. در واقع این نوع تورم خود یک سیاست و یا نتیجه مستقیم یک نوع سیاست است.

 

2-3-1-3) طبقه بندی تورم بر مبنای متناوب و یا عارضه­ای بودن افزایش قیمت­ها

تورم ادواری؛ مرحله­ای است از نوسان­های اقتصادی ادواری، که حد­اکثر شدت این تورم مقارن با مرحله اوج رونق و حد­اکثر فعالیت اقتصادی است. به عبارتی به این نوع تورم تورم گذرا نیز می­گویند.

این مطلب مشابه را هم بخوانید :   تقسیم کار اجتماعی

تورم تاریخی(یا عارضه­ای)؛ که ناشی از علل غیر اقتصادی مثل جنگ، انقلاب، عوامل غیرمنتظره طبیعی مانند خشکسالی، سیل و … می­باشد.

2-3-2) علل و ریشه­های تورم

تورم را می­توام در مجموع حاصل ازعدم انطباق عرضه کل و تقاضای کل دانست. پس هر عاملی که چنین وضعی را به­ وجود آورد، به عنوان یکی از علل و ریشه­های تورم قابل بررسی است. تورم علل فراوانی دارد که به موارد مهم آن در زیر اشاره می­شود.

 

 

2-3-2-1) علل عارضی تورم

در این حالت علت اصلی، عوامل غیر اقتصادی و بنیادی در جوامع هستند مانند خشکسالی و قحطی که موجب می­شود که میزان تولید و عرضه کالا کاهش یافته و بالطبع عرضه از تقاضا عقب مانده و قیمت­ها افزایش یابند.

برای دانلود متن کامل فایل این  پایان نامه می توانید  اینجا کلیک کنید