دانلود پایان نامه

شکسپیر از انسان ها کمک می گیرد و بازیگران او هر یک نماد یکی از صفات الهی یا شیطانی انسان هستند. این صفات در شخصیت ها متبلور می شوند: یکی سخاوت، یکی حسادت، یکی محبت، یکی انتقام، یکی خودسری و خودمداری، یکی ایثار؛ این شخصیت ها مظهر این صفات نیستند بل تجسم آنها هستند، و در این میان ذات حق که دایم حضور دارد، و یکی از شخصیت های نمایش به حتم جلوه ای از ذات اوست. (مارتین،12:1382).
شکسپیر از میان همه نویسندگان انگلیسی، تنها کسی است که کشمکش میان خوبی (با نمادهای متعدد) و بدی (که نشانه های آن بی پایان است) در آثار او با قدرت و تنوع بیشتری تشریح می شوند. از ژول سزار (1600) تا تیمون داتن (1606)، از قهرمانی که به دلایل عالی جنایت می کند تا کفرگوی دنیا پرستی که بدون پشیمانی به یغماگری دست می زند. حاکمیت شرّ در شب خونین مکبث (1606) ابراز وجود می کند . نمایشنامه های معروف به ((مسأله دار)) (تدبیر در برابر تدبیر، 1603، تریلوس و کرسیدا، 1602) را چنان از مضامین جنجالی و فضاحت بار سرشار می سازد که به نظر می رسد بدخواهی کینه توزانه و سرزنش و تمسخر بشریت پایان ناپذیر است. (دامیکو، 103:1383-102). فهم شکسپیر از انسانیت، مانند مارکس کاملاً اجتماعی بود و هر دو ثابت کردند که فهم کامل فردگرایی تنها در اثر ارتباط با افراد دیگر امکان پذیر است. (اگان،246:1388).
وقایع نمایشنامه های کمدی و تراژدی او مربوط به تمام زمان ها است و صرفاً جنبه ملی ندارد و زنان و مردان او نه تنها متعلق به انگلستان بلکه به تمام کشورهای شناخته شده آن زمان مثل مصر، روم، ونیز، پادوا، ورونا و غیره تعلق دارند و بازیگرانش ریشه ای عمیق در تاریخ و سنن و اساطیر دارد. هنر او در مجسم ساختن صحنه های غم انگیز و خنده آور به اوجی می رسد که بی سابقه است. او قادر است تماشاچی را بی اختیار به خنده وا دارد یا اشک های تأثّر او را سرازیر سازد. (پازارگادی،14:1373).
شکسپیر طبقات و افراد، اقوام و سبک های گوناگون کلام، پادشاهان و دلقک ها، و دلقک ها و پادشاهان را در یک کل شاعرانه پر شکوه متمرکز کرد. او تاریخ را همان طور که یافته بود به کار گرفت و روح خلاق وی متنوع ترین مواد را در کلی شگفت انگیز ترکیب کرد. شکسپیر با زبان همه اعصار و همه مردمان سخن می گوید.
هنگامی که آثار شکسپیر را می خوانیم، به نظر می رسد که تئاتر، بازیگران و صحنه ها همگی محو می شوند. این ها ورق های کتاب حوادث اند، اسیران مشیّت و جهان که در طوفان تاریخ به این سوی و آن سوی پرتاب می شوند. جلوه های مختلف اقوام، طبقات و ارواح، نیروهای گوناگون و پراکنده، و ابزارهای کور و بی اراده – یعنی همان چیزهایی که ما خود در دستان خالق جهان هستیم – همگی با یکدیگر ترکیب می شوند تا یک تصویر تئاتری کلی یا یک واقعه عظیم را شکل ببخشند، واقعه ای که فقط شاعر می تواند تمامیت آن را رویت کند.
اگر شکسپیر از این هنر خدا گونه برخوردار بود که جهان کاملی از صحنه های پراکنده را به منزله یک واقعه عظیم در نظر آورد، پس آرمانی کردن زمان و مکان هر صحنه به طریقی که آنها نیز سهمی در شکل گیری جهان خیالی نمایش داشته باشند، بخش ضروری از حقیقت کار اوست. (فرهاد پور،173:1389-169). وی برای حفظ تأثیرات درامی و رعایت ایجاز کلام، مطالب را واریز کرده از آنها گلچینی تهیه نموده، نظم و ترتیب خاصی به آنها داده، و بالاخره با عباراتی فشرده و پر مغز آنها را بیان کرده است. و نیز آنجا که شاخ و برگ داستان در تفهیم وقایع و تجسم شخصیت های قهرمان درام مؤثر واقع می گردد وی با قدرت خلاق و قلم مبتکر و مو شکاف و بی مانندش این شاخ و برگ ها را به طرز زیبایی بسط داده است. (شکسپیر،27:1373).
محبوبیت و توانایی او سبب شد که درام نویسان دانشگاه دیده به وی حسادت ورزند و از وی به بدی یاد کنند که البته این بدگویی ها نه تنها خدشه ای بر اقتدار و محبوبیت استاد وارد نکرد بلکه بعدها سبب افول و نابودی خود ایشان گشت. تا آنجا که در بُرهه ای از زمان هیچ کس توان برابری با شکسپیر را نداشت و استاد بلا منازع و یکّه تاز عرصه نمایش در انگلستان بود.
شکسپیر با 38 نمایشنامه ای که در پرتو نبوغ شگفتی آور خویش نگاشته، در مقام بزرگ ترین درام نویسِ جهان شهرتی ابدی یافته است. افزون بر این، اشعار گرم و پر احساس درام هایش، در شمار زیباترین سروده های زبانِ انگلیسی شناخته می شود. اصولاً، شکسپیر یکی از بزرگ ترین شاعران غنائی است.
غزلیات او (بر روی هم 154 غزل، 1609)، که در سالهای 1593 تا 1601 سروده شده اند، در نوع خود، از زیباترین غزلیات جهانند. ویژگی عمده این غزلیات، که نمایانگر ذوق معجزه آسای موسیقی شکسپیرند، قدرت بیانِ اندیشه های ناب با احساسِ لطیف و عمیقِ همدردی است.
شکسپیر سیمای کامل انسان گرایی رنسانس است. همدردی عمیقش با انسانیت، وی را تا کُنه روح اشخاص درام هایش پیش برده، و استعداد بی نظیرش در شعر، زنان و مردان نمایشنامه هایش را جاودانگی بخشیده است. (تراویک،992: 1373). به اجماع عام و به عبارتی به اجماع جهانی، او نمایشنامه نویسی است که تاکنون از او برتر پدید نیامده است. (مارتین،18:1382).
شکسپیر «یک آفریننده» است. و کلام او مجموعه ای از رمزگان است برای «کشش ها و انگیزه های نهانی». شکسپیر «اعجاز شکسپیر است». (فورتیر،131:1388).
1.1.3 زندگینامه شکسپیر
زندگی، ای شمعِ کوچک! شعله ات پاینده نیست،
تا رسد صبحی ز ره، نورت به شب زاینده نیست.
زندگی، یک سایه لغزنده است، زندگی بازیگری بازنده است:
اضطرابش روی صحنه آشکار، ساعتی دیگر نماند برقرار.
زندگی چون قصّه دیوانه ای است،
پر هیاهو، پوچ و چون افسانه ای است. (غزلی با عنوانِ “کاش وقت دگری او می مرد” از سروده های شکسپیر). (شکسپیر،184:1379).
ویلیام شکسپیر، نمایشنامه نویس و شاعر انگلیسی در 26 آوریل سال 1564 میلادی در ((استراتفورد)) در یکصد و شصت کیلومتری شمال باختری لندن متولد شد. (خزائل،2790:1383). مصادف با سال 971-2 هجری قمری، دوران سلطنت شاه طهماسب اول صفوی، پنج سال و نیم پس از آنکه الیزابت اول ملکه انگلستان شد. (هریسون،105:1367).
او فرزند آقای «جان شکسپیر» بود. خاندان او چنانکه از ثبت احوال و منشآت دیوانی مربوط به آن شهر بر می آید مردمانی محترم و مبادی آداب بودند و از ایشان به عنوان نجیب زاده (جنتلمن) یاد شده است. (همو،49). از تحقیقات اخیر چنین بر می آید که خود جان شکسپیر محتملاً کاتولیکی متعصب بوده و ویلیام با آئین کهن بار آمده است. (همو،62). جان شکسپیر، که پسر یک مزرعه دار ((اینستر فیلدی)) بود، یک بورژوازی قابل احترام به شمار می آمد. همسر وی «مری آردن» ملکی به بزرگی دویست و پنجاه آر و مقداری اموال دیگر، از پدر به ارث برده بود که شوهرش، جان شکسپیر، بعدها به خوبی از آن بهره برداری می کند. (پاریس، 36:1370).
این زوج، صاحب هشت فرزند شدند که سه تن از آنان در کودکی در گذشتند و چهار پسر و یک دختر از آنها باقی ماند که به ترتیب ویلیام، ادموند، ریچارد، ژیلبرت و جُوان نامیده شدند.
سال های نخست زندگی ویلیام در آسایش و رفاه سپری شد. دوران ابتدایی تحصیل را در یک مدرسه زبان به فراگیری زبان های لاتین و یونانی گذرانید. در سال 1577 هنگامی که سیزده سال بیشتر نداشت، پدرش ورشکست شد و خانواده اش به فقر و تنگدستی گرفتار گردید. ویلیام شکسپیر تحصیل را نیمه کاره رها کرده و شروع به کارهای مختلفی کرد تا از این طریق خانواده اش را یاری کند. (خلج،83:1387).
چون می خواست سر و سامانی گیرد و خانواده ای تشکیل دهد چنین مناسب حال خود یافت که تأهل اختیار کند، هر چند هنوز بسیار جوان بود. زن او دختر مردی به نام هَثَوی که گفته اند از خرده مالکان حوالی استراتفورد بوده است. (هریسون،50:1367). وی در هجده سالگی با آن هاتاوِی ازدواج کرد – که هشت سال بزرگتر از خودش بود. شش ماه پس از عروسی، دخترشان سوزانا به دنیا آمد و دو سال بعد صاحب دختر و پسری دوقلو شدند. پسر، همنِت و دختر، جودیت نام گرفت. (گودوین،3:1379).
در ادامه مسیر زندگی اش، از بدبختی دچار دوستان دغل شد یعنی همان مصیبتی که معمولاً جوانان گرفتار آن می شوند. این عده که غالباً کارشان گوزن دزدی بود بارها دست او را به این کار آلوده کردند و باعث شدند که وی به شکارگاهی از آنِ سِر تامس لوسی که از مردم چرلکات نزدیک استراتفورد بود دستبرد زدند. از این رو آن نجیب زاده به تعقیب قانونی او پرداخت تا به حدی که شکسپیر ناچار چندی کسب و کار و خانواده خود را در وارویک شایر ترک گفت و به لندن پناه برد. (هریسون،51:1367). در همین شهر با علاقه ای که به تئاتر داشت به سراغ تماشاخانه ها رفت و کم کم به درون آنها راه یافت. مدتی به کار تصحیح و اصلاح نمایشنامه برای تئاترهای لندن اشتغال داشت. (خلج،84:1387). تنها از سال 1592 به بعد است که شخص شکسپیر مرکز دایره حیات مردم انگلستان واقع شده است و در آن زمان بیست و هشت سال از عمرِ او می گذشت. (هریسون،66 :1367). شکسپیر در سال 1592 در کار بازیگری و نمایشنامه نویسی شهرت یافت و در سال 1593 نام وی به عنوان یکی از سه بازیگر مهم دسته بازیگران ملکه برده شده است.
اما فعالیت های ادبی شکسپیر به نمایش نامه نویسی محدود نمی شد. او به سال 1593 منظومه اساطیری و عاشقانه ونوس و آدونیس و سال بعد، تاراج لوکریس را خلق می کند. (احمدی،4:1384). در همین سال نمایشنامه ((ریچارد سوم)) را به رشته تحریر کشید و بر صحنه برد. این نمایشنامه روح زنده و سرشار از تلاش و کوشش نویسنده جوانش را در خلال قدرت اهریمنی قهرمان داستان آشکار می کند و برای شکسپیر شهرت بسیار می آورد. وی در سال 1594 نخستین کمدی خود را به نام ((کمدی اشتباهات)) بر صحنه برد و در همین سال یکی از درخشان ترین کمدی های خود را تحت عنوان ((رام کردن زن سرکش)) به نمایش درآورد. (خزائل،2790:1383).

این مطلب مشابه را هم بخوانید :   دانلود رایگان تجارب برتر تربیتی | کاملترین نمونه های رایگان سالتحصیلی 97-98

برای دانلود متن کامل فایل این  پایان نامه می توانید  اینجا کلیک کنید