دانلود پایان نامه

– ویژگی­های جهانی­شدن

به نظر «کوربین» پنج مشخصه زیر را می­توان شاخص­های جهانی­شدن امروز دانست:

 1. ادغام وسیع و عمیق اقتصادهای ملی از طریق تجارت، سرمایه­گذاری مستقیم و جریان­های دیگر سرمایه
 2. افزایش فعالیت و سیال شدن بازارهای سرمایه بین­المللی
 3. شفاف شدن تمایز بین فعالیت­های تولیدی و خدماتی که در نتیجه اهمیت اطلاعات و ادغام الکترونیکی افراد، بنگاه­ها و بازارها را افزون کرد.
 4. کامپیوتری (دیجیتالی) شدن اقتصاد و حرکت از تجارت مواد به تجارت اطلاعات، همراه با حرکت بازارها از فضاهای جغرافیایی به جهان فضایی.
 5. فشردگی زمان- فضا، آگاهی همزمان از اتفاقات، روندها و ایده­ها در بخش­های مختلف جهان، حداقل در میان فریختگان دنیای پیشرفته. (بهکیش 1384، ص 29)

«سیموز» خصلت­های جهانی­شدن را در موارد زیر می­داند:

 1. مرزهای ملی برای جداسازی بازارها اهمیت خود را از دست می­دهند.
 2. فعالیت­های تولیدی فرامرزی تخصصی می­شوند و بنابراین سبب شکل­گیری شبکه­های تولیدی چندملیتی می­گردند.
 3. قدرت­های چندپایه تکنولوژیک شکل می­گیرند که در نهایت به همکاری­های بیشترین بنگاه­های بین­المللی منتهی می­شود.
 4. شبکه­های اطلاعاتی جهانی همه جهان را به یکدیگر مرتبط و وابسته می­کند.
 5. همبستگی بالاتری در مراکز مالی دنیا به وجود می­آید. (همان، ص 25)

«بازانسون[1]» مشخصه­های اصلی جهانی­شدن را در موارد زیر می­داند:

 1. یکپارچه شدن تجارت از طریق حذف مرزهای تجاری
 2. حرکت شفاف سرمایه
 3. تسریع در مبادله تکنولوژی
 4. افزایش عمومی در مصرف­گرایی جهانی. (همان)

« کوکس[2]»ویژگی­های جهانی­شدن را این موارد می­داند: بین­المللی شدن تولید، تقسیم جدید بین­المللی کار، جریان­های جدید مهاجرتی از کشورهای جنوب به شمال، محیط رقابتی جدید که پدیدآورنده این فرآیندهاست و بین­المللی شدن دولت، که دولت­ها را به سازمان­های یک جهان واحد مبدل می­کند.

می­توان مشخصه­های اصلی جهانی­شدن اقتصاد را در موارد زیر خلاصه کرد:

 1. یکپارچه شدن تجارت از راه حذف مرزهای تجاری و تخصصی شدن تولیدات
 2. حرکت شفاف سرمایه و سیال شدن بازارها و سرمایه بین­المللی
 3. تسریع در مبادله تکنولوژی و کاهش طول عمر تکنولوژی در عصر حاضر
 4. افزایش عمومی در مصرف­گرایی جهانی
 5. افزایش سرمایه­گذاری­های خارجی
 6. کوتاه شدن زمان و مکان. (آذربایجانی، طیبی و کریمی هسینجه 1381، ص 78)

2-2-1-5- پیامدهای (اثرات) جهانی­شدن

جهانی شدن پدیده­ای است که می­تواند تبعات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی زیادی داشته باشد.

 1. گسترش تقسیم کار بین­المللی: جهانی­شدن باعث توسعه بازارها در ماورای مرزهای ملی خواهد شد و ابعاد بازار برای صدور کالا را به میزان چشمگیری گسترش خواهد داد. به طور طبیعی رقابت در این نوع بازارها به مراتب مشکل­تر از بازارهای داخلی خواهد بود. این پدیده منجربه تقسیم کار بین­المللی می­شود. به عبارت دیگر تولید در کشورهای مختلف بر پایه مزیت نسبی شکل خواهد گرفت.
 2. تخصصی شدن تولید: تخصصی شدن فعالیت­های تولیدی در کشورها، زمینه را برای رشد اقتصادی بیشتر فراهم خواهد کرد.
 3. تحرک بیشتر سرمایه: با جهانی­شدن، سرمایه با آزادی بیشتری حرکت خواهد کرد. در نتیجه در صورت وجود زمینه­های مستعد برای تولید، سرمایه در پی بهره­گیری از استعدادها به آنجا خواهد رفت.
 4. انتقال تکنولوژی: جهانی­شدن باعث انتقال تکنولوژی در ماورای مرزهای ملی خواهد شد. هم­چنین با ایجاد فضای رقابتی، تلاش­ها جهت خلق تکنولوژی جدید برای بالابردن قدرت رقابت پذیری افزایش خواهد یافت.
 5. جهانی­شدن باعث گسترده شدن فعالیت شرکت­های چندملیتی خواهد شد.
 6. تعدیل ساختار: جهانی­شدن موجب تعدیل ساختارها می­شود و به ترتیبی که برخی برنده این فرآیند خواهند شد و برخی بازنده می­شوند. در این فرآیند نیروی کار معمولاً برنده است و به تعبیر پرفسور «لسترتارو[3]« در اقتصاد آینده کسانی که مهارتشان در سطح مهارت­های جهان سوم باشد ولو در جهان اول زندگی کنند، فرد جهان سومی خواهند گرفت.
 7. کاهش نقش دولت: جهانی شدن منجربه کم­رنگ شدن نقش دولت­ها در دخالت مستقیم در فعالیت­های اقتصادی می­شود.
 8. تغییر در نابرابری توزیع درآمد: تجربه جهانی­شدن طی سه دهه گذشته نشان می­دهد که نابرابری توزیع درآمد در سطح جهان تغییر یافته است. یک دلیل آن است که آزادسازی تجارت در مورد کالاها و خدمات کشورهای توسعه یافته نسبت به مصنوعات و مواد اولیه صادراتی کشورهای درحال توسعه بیشتر بوده است. دلیل دیگر این جریان سرمایه بیشتر به سمت کشورهای پیشرفته و یا کشورهای تازه صنعتی شده حرکت کرده تا کشورهای در حال توسعه. چون در این کشورها بازدهی سرمایه به دلیل محدودیت­ها، علی­رغم مزیت­هایی که دارند، پایین می­باشد. (بهکیش 1384، صص 48-47)
 9. افزایش رقابت: افزایش رقابت در سطح اقتصاد بین­الملل یکی از مهمترین دستاوردهای جهانی­شدن اقتصاد است. امروزه (و البته در آینده بیش از امروز) با کاهش هزینه­های حمل و نقل، رشد حیرت­انگیز تکنولوژی اطلاعات و گسترش روزافزون تجارت الکترونیکی و در حالت کلی به حداقل رسیدن نقش مرزهای جغرافیایی در فعالیت­های اقتصادی، بنگاه­های اقتصادی کلیه بازرهای جهان را از بازار خود می­دانند و بدان چشم دارند. با افزایش رقابت، آنچه حاصل خواهد شد، افزایش کارایی اقتصاد بین­الملل خواهد بود، چرا که رقابت مهمترین عامل در افزایش کارایی یک سیستم است.
 10. وابستگی بیشتر اقتصاد کشورها: از دیگر دستاوردهای جهانی­شدن، وابستگی بیش از بیش اقتصاد کشورهای جهان به هم است؛ به طوری که افزایش رقابت از یک سو و وابستگی بیشتر اقتصاد کشورها به هم از سوی دیگر، صحنه و شرایط دیدنی و جالبی را در «دهکده جهانی[4]» به وجود آورده است. در این دهکده هرچه بر رقابت بنگاه­های اقتصادی افزوده می­شود. (از دیدگاه هرد اقتصادی)، به همان اندازه یا شاید بیش از آن بر وابستگی اقتصاد کشورها به هم (از دیدگاه کلان اقتصادی) افزوده می­شود. (سیدنورانی 1379، ص 160)
این مطلب مشابه را هم بخوانید :   دانلود پایان نامه ها ی ارشد- قسمت 64

 

1 Bazanson

2 Cox

1 Lester Thurow

1 Global Village

برای دانلود متن کامل فایل این  پایان نامه می توانید  اینجا کلیک کنید