دانلود پایان نامه

 

گاندی شادی رو این جور تعریف می کنه: «شادی زمانی به وجود میاد که اندیشه، سخن و کردارتان با هم هارمونی داشته باشن.» هم معنی واژه هارمونی، «تعادل» است و تعادل کلیدِ پنهونی واسه رسیدن به موفقیته. تعادل، پایه و پایه رشد ما از کودکیه. با وجود تعادله که ایستادن، راه رفتن و دویدن رو یاد می گیریم. تعادل در بخشای مختلفی از زندگی ما نقش داره. باوجوداین تا نبود تعادل رو در این بخشا تجربه نکنیم، ممکنه نتونیم به اهمیت اون پی ببریم. در این دنیای پُرفرازونشیب، بعید نیس اهمیتِ بعضی از آسونترین مفاهیم رو از یاد ببرم و گمراه شیم. در این مقاله با اهمیت ایجادِ تعادل در زندگی آشنا میشید.

 

۱. تعادل در آزاد کردن و دست نکشیدن

بین آزاد کردن و دست نکشیدن، یک مرز باریک هست. «آزاد کردن» یک تصمیم کلیدی در زندگیه، اما همیشه انتخاب درستی نیس. مثلا، خشم ویژگی خوبی نیس، اما بعضی وقتا موجهه، به ویژه زمانی که می خواید در برابر خطر یا تهدیدی، از خودتون دفاع کنین و «تسلیم نشدن» رو انتخاب می کنین.

هیچوقت بی احترامی یا بدرفتاری بقیه رو نسبت به خودتون تحمل نکنین. بدونین چه زمانی باید سکوت کنین و چه زمانی باید از حق تون دفاع کنین. مهربون، اما قوی باشین.

۲. تعادل در امید به تغییر کردن یا تغییر دادنِ بقیه

ما قادر به تغییر نگاه، افکار یا رفتارهای آدمای دیگر هستیم؟ این سؤالیه که خیلی از ما از خودمون پرسیده ایم. در اصل، این ما هستیم که باید انتظارات مون رو از بقیه متعادل کنیم. بهترین کاری که می تونیم بکنیم اینه که بقیه رو اون گونه که هستن، قبول کنیم و بذاریم نقش خودشون رو در زندگی ما بازی کنن.

به همه فرصت بدین، اما واسه رابطه ای که میدونید پیشرفتی نمی کنه و فاصله زیادی با انتظارات شما داره، زمان زیادی هدر ندین. سعی کنین به دوستی و رابطه تون با بقیه، اون گونه که هست فکر کنین. انتخابِ ماندن در یک رابطه واسه تغییر فرد مقابل با خود شماس.

«وقتی خودِ فرد آمادگی تغییر رو داشته باشه، تغییر می کنه، اما اگه آمادگی نداشته باشه، هیچوقت به تغییر تن نمی ده، حتی تا پای مرگ. شما قادر نیستین کسی رو که خودش مایل به تغییر نیس، تغییر بدین، درست همونجوریکه اگه آمادگی تغییر رو داشته باشه، نمی تونین مانعِ اون شید.»

– اَندی وارهول

 

 

۳. تعادل در مغرور بودن

بعضی وقتا مغرور بودن لازمه. با بالا رفتن سن، تصمیم گیری طبق خواستها و نیازای خودمون (و نه بقیه) لازم می شه. منظور ما تصمیمات کوچیکی مثل «چی بپوشم»، «کجا ناهار بخورم» یا «چه فیلمی ببینم» نیس. منظور ما تصمیمات بزرگیه که درباره شرایط زندگی، کار، اخلاقیات یا حتی نحوه ی گذراندن تعطیلات می گیریم. تصمیمات ما بر میزان خوشحال بودن ما اثر می ذارن. ناامید کردن بقیه در کوتاه مدت، بهای اندکیه که بعضی وقتا باید واسه رفاه خودمون بدیم.

۴. تعادل در اجتماعی بودن و تنها بودن

ایجادِ تعادل بین «اجتماعی بودن» و «تنها بودن» مهمه. کسائی که بین این دو تعادل برقرار نکنن، یا نمی تونن تنها بودن رو تحمل کنن یا دچار استرس اجتماعی می شن. بی شک، شما نمی خواهید جزو هیچ یک از این دو گروه باشین.

ما در دنیای پرمشغله ی امروز، همیشه کاری واسه انجام دادن داریم. واسه قرارهای کاری و صمیمی، رویدادهای اجتماعی و دورهمیای خانوادگی وقت می ذاریم، اما واسه خودمون چه جوری؟ بهتره هرازگاهی، یک روز رو به تنهایی بگذرونین و به هیچی و هیچکی جز خودتون فکر نکنین.

علیرضا روشن چه آسون و قشنگ می گه:

باید خودم رو ببرم خونه

باید ببرم صورتش رو بشیم

ببرم دراز بکشه

دلداری اش بدهم، که فکر نکنه

بگم که میگذره که غصه نخورد

باید خودم رو ببرم بخوابه

«من» خستهه!

۵. تعادل در استفاده از گوشی موبایل

کارِ ما از وابستگی به گوشی موبایل گذشته، باید قبول کنیم که معتادِ اون شده ایم. قبل از خواب و پس از بیداری به سراغش میریم، در زمان استراحت، در راه رفت وآمد، در جمع دوستان و هر جا که فکرش رو بکنین، این وسیله همونجوریکه از اسمش پیداست، همراه ماست، حتی بین رانندگی هم به اون سرک می کشیم. بزرگ نمایی نیس اگه بگیم اونو در هیچ شرایطی از خودمون جدا نمی کنیم. این حالت عادی نیس، بیشتر مثل فرو رفتن در خلسهه و فرق زیادی با زندگی کردن در زمان حال داره.

این مطلب مشابه را هم بخوانید :   دانلود پایان نامه روانشناسی : ارزش های مشترک

رسانه های اجتماعی، زندگی ما رو به شکلای مختلفی به طرف بهتر شدن جهت دادن و رابطه ما با دنیا و به اشتراک گذاشتن اخبار و تجربیات مون رو با همدیگه ممکن ساخته ان. اما این پیشرفتا خالی از آسیبای فرهنگی نبوده ان. به راستی ما چه اطلاعات باارزشی رو با مردم دنیا به اشتراک می ذاریم؟ هر روز به پُست گذاشتن یا دیدن عکسِ غذاهای همدیگه نیاز داریم؟! دیدن تصاویر یا خوندن اخبار «سلبریتیا» یا ستارگان دنیای سینما، ورزش و موسیقی چقدر واسه ما ضرورت داره که ساعتای زیادی رو صرف اون می کنیم؟

بعضی وقتا باید از فناوری فاصله بگیریم. گوشی موبایل رو چند ساعت از خودمون دور کنیم و ارزش هر لحظه از عمرمون رو که تکرارشدنی هم نیس، به یاد بیاریم.

۶. تعادل در خوندن کتاب و تماشای تلویزیون

در آخرِ یک روز سخت و طولانی، شاید لَم دادن روی مبل و تماشای تلویزیون، تنها کاریه که بیشتر ما انجام میدیم، اما کتابای خوب زیادی وجود دارن که می تونیم هرازگاهی جانشین تماشای تلویزیون کنیم. بهتره در برابر وسوسه ی تماشای تلویزیون کمی مقاومت کنیم و لذت خوندن یک کتاب خوب رو تجربه کنیم. فراموش نکنین که هدف ما باید ایجاد تعادل بین این دو سرگرمی باشه.

گروچو مارکس، کمدین و هنرپیشه ی امریکایی درباره نقش تلویزیون در زندگی اش گفته: «تلویزیون واسه من خیلی انگیزه بخشه، چون هربار که کسی اونو روشن می کنه، می دونم وقت اون رسیده به اتاق دیگری بروم و کتاب بخونم.»

۷. تعادل در انجام کار به خاطرِ پول و انجام کار به خاطرِ عشق

اگه دنیا ایده آل بود، هیچکی بیکار نبود و همه ما کاری رو که واقعا دوست داشتیم، انجام می دادیم، اما در دنیای واقعی هیچی بی عیب ونقص نیس. از طرفی، بعضی از ما مجبوریم کارایی بکنیم که علاقه ای به اونا نداریم و فقط به خاطر تأمین هزینه های زندگی به اونا تن میدیم، اما مگه تا چند سال می تونیم به خاطر پول، کاری رو بکنیم که هیچ علاقه ای به اون نداریم؟ از طرف دیگر هم بعضی از ما به دریافت کمترین حقوق راضی میشیم تا عوضش، کاری رو بکنیم که آرزویش رو داشته ایم، اما تا چند سال می تونیم به خاطر عشق به کار، امنیت پولی مون رو به خطر بندازیم؟

هیچوقت دست از آرزوهایتان ورندارید، اما بدونین اگه دست تون خالیه، در راهِ رسیدن به آرزوهایتان، باید کارایی بکنین که علاقه ای به اونا ندارین. وقتی صحبت از زندگی حرفه ای می شه، چاره ای جز ایجاد تعادل نداریم.

۸. تعادل در دوستی

زندگی به ما یاد می گیره که همه دوستیا پایدار نیستن و افراد با بودن یا رفتن شون، ما رو از چیزی که هستیم، قوی تر می کنن. اگه دوستی دارین که مانع زمین خوردن شما می شه، پیوندهای خانوادگی شما رو محکم می کنه و با اون احساس امنیت می کنین، قدر وجودش رو بدونین. اگه دوستی دارین که اشتهای خطر پذیری شما رو بالا می بره، افق دید شما رو باز می کنه و کاری می کنه که استعدادهایتان رو کشف کنین، بدونین فرصت دوستی با اینجور فردی تکرارنشدنیه.

دوستی با مردم دانا چو زرین کاسه اســــــــت

نشکند ور بشکند با هم توان پرداختن

دوستی با مردم نادان سفالین کاسهه

بشکند ور نشکند دورش توان انداختن

برگرفته از: Elitedaily

 


برای دانلود متن کامل فایل این  پایان نامه می توانید  اینجا کلیک کنید