آزمایشات هسته ای

از سال ۱۹۴۵ میلادی به این طرف سلاحای اتمی در دنیا وارد خدمت شدن و موجب ایجاد تغییری بزرگ در مورد تکنولوژیای نظامی شد. این سلاحای داغون کننده دارای قدرت انفجاری بسیار زیادی هستن و هم اینکه دارای مسئله ای به نام تشعشعات رادیواکتیو هستن که می تونه بسیار سرطان زا باشه.

این بمبا تنها روی دو شهر ناکازاکی و هیروشیما در سال ۱۹۴۵ پرتاب شده و دیگه از این جور سلاحا در جنگ استفاده نشده. کشورای دارنده این سلاحا معمولا مناطقی دور افتاده رو واسه آزمایشات هسته ای خود انتخاب می کردن. البته امروزه به دلیل امضاء توافق نامهایی در مورد توقف آزمایشات هسته ای ، این جور آزمایشات متوقف شده. در این مطلب می خوایم تا شما رو با تعداد مکانای انجام آزمایشات اتمی آشنا کنیم.

کوه کمباران

کشور پاکستان انگار جدیدترین عضو باشگاه کشورای دارنده سلاحای اتمیه و زمان و هزینه های زیادی رو واسه گرفتن سلاحای اتمی صرف کرده. مشکلات مرزی این کشور با هند که اونم یه کشور مسلح به اسلحه اتمیه ترس از بروز یه جنگ هسته ای در جنوب آسیا رو گسترش داده.

کشور پاکستان از دهه ۷۰ میلادی به دنبال رسیدن به فناوری سلاحای اتمی بود و طبق برآورده های اطلاعاتی از سال ۱۹۸۳ میلادی به این سلاحا رسیده. پاکستانیا واسه آزمایش هسته ای خود یه تونل به طول یه کیلومتر رو در زیر ” کوه کمباران” در استان بلوچستان حفر کردن. این کوه انگار یه لایه محافظ طبیعی واسه این آزمایش به حساب می اومد.

پاکستانیا در ۲۸ می ۱۹۸۸ تونستن با موفقیت آزمایش اتمی خود رو به انجام برسونه و به عنوان یه کشور دارای اسلحه اتمی خود رو معرفی کنن.

مارالینگا

انگلستان که در طول جنگ دوم جهانی ضربات خرد کننده ای رو از آلمان و هم اینکه ژاپن در شرق دور دریافت کرده بود می دونست که اقتصاد و صنعت نابود شده این کشور در اون سالها توان بازسازی ارتش انگلستان در ابعاد گذشته رو نداره. این مسئله به همراه گسترش سریع نفوذ کمونیستها در نقاط جور واجور جهان باعث شد تا انگلیسیا به سرعت به سمت ساخت سلاحای اتمی برودند. اما انگلیسیا با یه مشکل رو به رو بودن و اونم این بود که این کشور در سرزمین اصلی خود مکان مناسبی واسه آزمایش اتمی نداشت.

اما به هر حال هنوز سایه ای از امپراتوری بی غروب انگلستان در قرن نوزده میلادی وجود داشت و انگلیسیا می تونستن از مستعمرات خود در نقاط جور واجور جهان واسه این کار سود ببرن. اونا به این منظور دو منطقه در جنوب استرالیا رو واسه آزمایش انتخاب کردن.

منطقه ” امو فیلد” مکانی بود که در سال ۱۹۵۳ دو آزمایش اتمی در اون انجام شد و پس از اون به منطقه ” مارالینگا” منتقل شد. تعدادی از ساکنین بومی این منطقه به زور از محل زندگی خود دور شدن . تا اوایل دهه ۷۰ میلادی چندین آزمایش اتمی در این محل انجام شد که به دلیل رعایت نشدن اصول حفاظتی باعث آلوده شدن خیلی از کارکنان انگلیسی و استرالیایی و هم اینکه بعضی از بومیان نزدیک منطقه شد. این حرکت باعث شد تا انگلیسیا مجبور به پرداخت غرامت سنگینی به بومیان و نیروهای آسیب دیده خود شه. با وجود پاکسازیای انجام شده در این منطقه دیگه به بومیان اجازه برگشت به محل سکونت قبلی اونا داده نشد.

پوکاران

هندوستان در دهه ۶۰ میلادی و پس از درگیریای مرزی با کشور چین و تجربه یه شکست تلخ و توهین آمیز به دنبال رسیدن به سلاحای اتمی رفت. این کشور منطقه ” پوکاران” در ایالت راجستان رو واسه انجام آزمایشای اتمی انتخاب کرد.

اولین آزمایش در این مکان در سپتامبر ۱۹۷۴ اتفاق افتاد. با وجودی که دولت هند اعلام کرد که این مکان خالی از ساکنان س اما بعضی از گزارشات نشون دهنده حضور جمعیتی در حدود ۱۵ هزار نفر در نزدیکی این محله. هندیا دوباره یه سری از آزمایشات اتمی و هم اینکه یه آزمایش هیدروژنی رو در ماه می سال ۱۹۹۸ انجام دادن. از اون تاریخ به بعد هندوستان دیگه آزمایش اتمی صورت نداد. دولت هندوستان از منتشر کردن هر گونه اخباری در مورد سرنوشت آدمایی که نزدیک به محل آزمایش بودن جلوگیری می کنه.

جزایر مارشال

جزایر مارشال کشوری در اقیانوس آرومه که انگار تحت قیومیت دولت آمریکا اداره می شه. این کشور تعدادی از جزایر خود رو پس از جنگ دوم جهانی به آمریکا واسه انجام آزمایشات اتمی تحویل داد. منطقه مورد نظر ” Bikini Atoll ” نام داشت و در تاریخ ۱ جولای ۱۹۴۶ میلادی اولین آزمایش اتمی در این منطقه انجام شد.

در این آزمایش چیزی در حدود ۲۵۰ کشتی جنگی در این منطقه قرار گرفت تا اندازه قدرت تخریب بمب اتمی تو یه جنگ دریایی مورد آزمایش قرار بگیره. در طول سالها چندین آزمایش اتمی و هیدروژنی در این منطقه انجام شد تا اونو به یکی از شناخته شده ترین جاها واسه آزمایش اتمی در جهان تبدیل کنه.

کیریتیماتی

این جزیره در میان اقیانوس آروم یکی از دورافتاده ترین نقاط جهان هستش و از جهتی در دنیا بی همتا هستش چون که تنها مکانی که دو کشور در اون به انجام آزمایش اتمی دست زده ان این جزیره س. در سالهای ۱۹۵۷ و ۱۹۵۸ انگلیسیا در این جزیره دو آزمایش بمب هیدرو‍ژنی رو انجام داده و بعد اونو ترک کردن. در سال ۱۹۶۲ میلادی آمریکاییا از این سایت شروع به استفاده کرده و تا سال ۱۹۶۹ میلادی در حدود ۲۲ انفجار رو در این مکان صورت دادن.

لوپ نور

منطقه لوپ نور در چین مکانی بود که در اکتبر سال ۱۹۶۴ اولی آزمایش اتمی کشور چین در اون انجام شد. در این منطقه چیزی در حدود ۴۴ آزمایش اتمی انجام شده که ۲۲ عدد از اونا در منطقه جوی بالای این مکان و ۲۲ عدد از اونا به صورت زیرزمینی انجام شده. این منطقه که اولین بمب هیدروژنی چین هم در سال ۱۹۶۷ در اون محل مورد آزمایش واقع شد یکی از حساس ترین نقاط در چین به حساب اومده و دسترسی به اون واسه بسیاری غیر ممکنه.

مورورا

مطمئنا بحث برانگیز ترین مکان آزماش اتمی در جهان سایت آزمایشی مورورا در اقیانوس آرومه که به عنوان بخشی از قلمرو فرا سرزمینی فرانسه هستش. این جزایر واسه سالهای طولانی به عنوان محلی واسه آزمایشهای هسته ای فرانسه بین سالهای ۱۹۶۶ تا ۱۹۹۶ به حساب می اومد. این جزایر در نزدیکی دو کشور استرالیا و نیوزلند قرار داشتن و مقامات این دو کشور بارها اعتراض شدید خود رو در مورد این آزمایشا اعلام کردن.

این وسط حتی کشور نیوزلند یه بار مبادرت به اعزام کشتیای جنگی به نزدیک این جزایر واسه اعتراض به این اقدامات کرد. بمب گذاری عوامل فرانسوی در کشتی طرفداران صلح سبز در سال ۱۹۸۵ که به مرگ یه نفر منجر شد اعترضات شدیدی رو متوجه فرانسه کرده و باعث شد این کشور در سال ۱۹۹۶ آخرین آزمایش اتمی خود رو در این مکان بکنه.

نویا زملیا

این جزیره یخ زده در منطقه اقیانوس منجمد شمالی واسه انجام ۲۲۴ آزمایش اتمی از راه اتحاد جماهیر شوروی قبلی مورد استفاده قرار گرفته. این محل معروفیت خود رو به دلیل تست بمب هیدروژنی ” تزار” به قدرت ۵۰ مگاتن در سال ۱۹۶۱ کسب کرده. این انفجار قوی ترین انفجاری بوده که تا به امروز در تاریخ بشر اتفاق افتاده. این محل تا سال ۱۹۹۰ مورد استفاده قرار می گرفته.

سمیپالاتینکس

این منطقه در کشور قزاقزستان امروزی در سالهای جنگ سرد به عنوان مهمترین مرکز آزمایشای هسته ای اتحاد شوروی قبلی مورد استفاده قرار می گرفت . چیزی در حدود ۴۶۵ انفجار اتمی بین سالهای ۱۹۴۹ تا ۱۹۸۱ در این مکان انجام شده. واسه سالها این مکان یکی از مورد علاقه ترین نقاط در دنیا واسه سرویسای اطلاعاتی غربی بود. امروز جمعیت خیلی از این کشور به دلیل این آزمایشات دچار مشکل شدن.

صحرای نوادا

به یکی از خطرناک ترین نقاط جهان در جنوب غرب آمریکا ، یعنی جایی که در اون نزدیک به ۹۲۸ آزمایش اتمی انجام شده خوش اومدید. در این مکان بیشتر از هر نقطه دیگری از جهان آزمایشات اتمی انجام شده . واسه مدتها خیلی از توریستها به این مکان سفر می کردن تا بتونن تماشاگر انجام آزمایشات اتمی باشن.

این آزمایشات باعث شده تا اندازه افراد گرفتار به سرطان و همچین اندازه تولد کودکان ناقص الخلقه در این منطقه زیاد باشه و هم اینکه باید گفت که این نقطه پس از چرنوبیل در اوکراین دومین مکان آلوده به تشعشعات رادیواکتیو در دنیاس.

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

هدف از زندگی چیه و واسه چه هدفی باید زندگی کنین؟

بازنشر باشگاه خبرنگاران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *