در مورد فواید آسپرین تحقیقات زیادی صورت گرفته که در جدیدترین اونا احتمال به درد بخور بود آسپرین واسه طران سینه تایید شده.

محققان طی انجام یه تحقیق جدید به این نتیجه رسیدن که مصرف دراز مدت آسپرین از دچار شدن به سرطان های جور واجور جلوگیری می کنه.

به گزارش ایسنا و به نقل از تلگراف، محققان چینی در پژوهشی جدید بیشتر از ۶۰۰ هزار نفر رو مورد بررسی قرار دادن تا رابطه بین سرطان و آسپرین رو دریابند.

اونا به این نتیجه رسیدن آدمایی که هر روز به مدت هفت سال این دارو رو مصرف می کنن احتمال ابتلای اونا به سرطان کبد یا سرطان مری ۴۷ درصد کمتر بوده و هم اینکه احتمال دچار شدن به سرطان معده هم در اونا ۳۸ درصد کمتره.

اونا هم اینکه ۳۴ درصد کمتر به سرطان پانکراس و ۲۴ درصد کمتر به سرطان کولورکتال گرفتار می شن.

پروفسور “کلوین تسوی” از دانشگاه چینی هنگ کنگ اعلام کرد: “یافته های ما نشون می دهد که استفاده دراز مدت از آسپیرین می تونه خطر دچار شدن به خیلی از سرطان های مهم رو کم کنه.”

سرطان های گوارشی تقریبا یه چهارم موارد سرطان در بریتانیا و یه سوم مرگ و میرهای به وجود اومده بوسیله سرطان رو شامل می شن. در این تحقیق مشخص شد که مصرف دراز مدت آسپرین بر این سرطان ها خیلی موثره.

اثر استفاده دراز مدت آسپرین بر سرطان های دیگه مانند سرطان پستون، مثانه، کلیه و مولتیپل میلوما هم بررسی شد اما مشخص شد که تأثیری بر اون ها نداره.

با این حال مشخص شد که شانس دچار شدن به سرطان ریه رو ۳۵ درصد، لوسمی رو به اندازه ۲۴ درصد و پروستات رو تا ۱۴ درصد کاهش می دهد.

آسپرین که هم اینکه به عنوان “استیل سالیسیلیک اسید”( acetylsalicylic acid) شناخته شده، واسه درمان تعدادی از مشکلات سلامت در سراسر جهان استفاده می شه.

این مطالعه گذشته نشون داد مریضایی که مصرف آسپیرین رو متوقف کردن، نسبت به آدمایی که طبق تجویز دکتر مصرف اون رو ادامه دادن، ۳۷ درصد بیشتر احتمال دچار شدن به مریضی قلبی عروقی، مانند حمله قلبی یا سکته مغزی داشتن. مصرف آسپرین در مدت کوتاهی پس از حمله قلبی هم خطر مرگ رو کاهش می دهد.

با این حال، استفاده منظم از آسپرین به خونریزی در روده در رابطه بوده و بعضی از پزشکان مصرف دراز مدت اون رو تجویز نمی کنن.

۱۰ نشونه خاموش لوسمی (سرطان خون) که نباید ندیده گرفته شن

نشونه های سرطان ریه

آسپرین ایسنا دارو سرطان سرطان خون سرطان رحم سرطان ریه سرطان سینه سرطان لوزالمعده سرطان مری سرطان پروستات سرطان پوست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *