mobile

شاید تنها خطر سلامتی موبایل رو در چشم و در آخرً گردن تون تصور کنین!؟ بدیش اینه موبایل خیلی بیشتر از اینا به شما آسیب می رسونه.

به گزارش آلامتو و به نقل از ما؛ وضعیتی که چند سال پیش فقط در میان کارگران کارخانه ها دیده می شد در حال تبدیل شدن به آسیب ای همه گیره. به گفته پزشکان این مشکل که به دلیل تماس همیشگی با تلفنای هوشمند موقع فرستادن پیامای تکراری به وجود میاد، به «آسیب شست دست» یا Smartphone thumb شناخته می شه.

در واقع تورم تاندونای شست، عامل اصلی تشکیل این آسیب تلقی می شه. پزشکان کلینیک «مایو» اقرار می دارن، هرساله جمعیت زیادی با اینجور دردهایی به مراکز درمانی مراجعه می کنن. فردی به نام «اسکات سیهوزن»، که با موبایل خود واسه پیکنیک به دریاچه Lake رفته بود، تازگیا از دردهای ناحیه شست خود اینجور میگه:

من تقریبا تموم فعالیتای روزمره خود از راه شبکه های اجتماعی و با موبایلم انجام میدم.

دکتر «کریستین ژائو» از مهندسان پزشکی کلینیک «مایو» در «روچسترِ» مینه سوتا، در این مورد توضیحاتی میده. ایشون عقیده داره چیزی که در داخل دستا و بر اثر استفاده زیادتر از اندازه از تلفنای هوشمند اتفاق می افته، به عنوان عامل اصلی «آسیبای موبایل به انگشت شست» شناخته می شه.

یکی از فرضیه هایی رو که دکتر «ژائو» در این رابطه برمی شمارد، نبود قرار گرفتن مفاصل دست در وضعیت نرمال و طبیعی خوده. «ژائو» و همکاران ایشون به مدت هفت سال به بررسی و تحقیق در این مورد پرداخته ان. ایشون فشار بیشتر روی شست دست رو در استفاده بیشتر از اندازه از موبایل هم بر می شمارد.

این گروه پژوهشی، هفت سال پیش، در سال ۲۰۱۰ میلادی به بررسی وضعیت مفاصل دست نرمال و دست آدمایی که بیشتر از اندازه از تلفنای هوشمند استفاده می کردن مبادرت کردن. دکتر «ژائو» در مورد نتیجه تحقیقات خود و همکارانش به حرکت غیر طبیعی انگشت شست دست اشاره میکنه که به دردهای مفصلی و بعضی وقتا «آرتروز» هم میرسه.

اگه این سوال تو ذهن شما بوجود اومده که استفاده بیشتر از اندازه از تلفنای هوشمند، احتمال دچار شدن به «آرتروز» رو زیاد می کنه، باید بگیم که به گفته دکتر «ژائو»، این احتمال هست. ایشون اضافه می کنه:

«رابطه زیادی میان فعالیتای روزمره افراد و ایجاد آرتروز در شست انگشتان اونا هست و بیشترین نگرانی در این باره در مورد کودکانه چون که آینده نامعلومی واسه اونا رقم می خوره.” «ژائو» عقیده داره که هرچقدر به کار گیری تلفنای هوشمند در سنین پایین تری شروع شه، احتمال درد در مفاصل و در بزرگسالی افزایش پیدا می کنه.

واسه دوری از این وضعیت، بهتره به شستای خود کمی استراحت بدین و از انگشت سبابه یا فرستادن صدا به جای تایپ پیامای خود استفاده کنین. انجام نرمشای کششی دستا و مچ هم می تونن موثر باشن. «ژائو» پیشنهاد می کنه به اندازه استفاده انگشتان دست از تلفنای هوشمند خود هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین.

درسته که ترک کردن عادت به کار گیری انگشت شست و در کل موبایل کار آسونی نیس. یکی از کاربران که در زمان قدم زدن با سگش هم همیشه از تلفن خود استفاده می کنه، اینجور میگه: “مطمئن نیستم که اینجور نتیجه علمی بتونه اندازه استفاده مردم از تلفنای هوشمندشون رو کم کنه. با این حال باخبر شدن از اینجور آسیب ای می تونه واسه پیدا کردن راهکارهای بهتر در آینده اثر داشته باشه.”

از اونجایی که محققان کلینیک «مایو» و بقیه محققان، به یافته های قطعی در این مورد دست پیدا نکرده ان، به تحقیقات خود ادامه میدن اما چیزی که مسلمه و محققان هم به اون اقرار دارن، اندازه دچار شدن به آرتروز شست در بین زنان به مراتب بیشتر از مردان مشاهده می شه.

خواص مدیتیشن واسه پوست و زیبایی

امتیازات مدیتیشن

ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *