آسیبای عضلانی در ورزش و راه پیشگیری

اگه ورزش میکنین بروز آسیبای عضلانی یه اتفاق محتمله اما چیجوری میشه از اون پیشگیری کرد و در صورت وقوع چجوری اونو درمان کنیم؟

به گزارش آلامتو و به نقل از فیتامین؛ یه روز بعد از ورزشی شدید ممکنه احساس ناخوشایندی داشته باشین، مخصوصا اگه فشار زیادی وارد کرده باشین. اما این نباید روتین روزانه تون رو از راه خود خارج کنه. تجربه درد و خستگی عضلانی طبیعیه اما باید بازم قادر به حرکت و فعالیت باشین.

اما اگه پس از بیرون اومدن از رخت خواب حس کردین تموم عضلات پاتون گرفته و یا وقتی که واسه خوردن چای یا قهوه به آشپزخانه می رید، دردی در عضلاتتون می پیچید وقتشه که منبع و دلیل مشکلی که دارین رو شناسایی کنین.

در این مقاله می خوایم درباره نوعای جورواجور آسیبای عضلانی و اینکه چیجوری میشه اونا رو پیشگیری و درمان کرد صحبت کنیم.

سه نوع اصلی صدمه عضلانی

۱. درد عضلانی که با تاخیر شروع می شه.

این یکی از راه هاییه که بدنتون خودشو بازسازی می کنه. درد عضلانی که ۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از یه ورزش به سراغتون میاد. این ناراحتی می تونه شامل حساسیت به لمس، خستگی یا احساس گره در عضله باشه. بسته به اینکه ورزشتان بخشی از روتین همیشگی تون بوده، حرکت جدید ورزشی شدیدی بوده که امتحان کردین و یا بعد از اینکه یه مدت ورزش نکردین دوباره فعالیت رو از سر گرفتین درد می تونه سطوح مختلفی داشته باشه.

۲. گرفتگی عضله

ممکنه این درد تیز که در طول ورزش یا پس از اون سر و کله اش پیدا می شه و فقط واسه یه گروه عضلانیه رو حس کرده باشین. گرفتگی عضلانی یهو اتفاق میفته و معمولا در یه وقتی کوتاه میاد و میره. مقصران احتمالی: کمبود آب یا مصرف زیادتر از اندازه مایعات، تغذیه ناجور ( معمولا در طول یه ورزش طولانی قدرتی ) و خستگی عضلانی.

۳. فشار عضلانی ( یا کشیدگی عضله )

فشار عضلانی – که کشیدگی عضله هم نامیده می شه – رو میفهمید چون معمولا به صورت شدید و یهویی در طول ورزش اتفاق می افته. این اتفاق می تونه در طول یه حرکت انفجاری و یا حرکتی رو به پایین اتفاق بیفته. معمولا یه ورزشگاه،وقتی که به حدی از یه ورزش یا فعالیت می رسه دچار اینجور مشکلی می شه. کارشناسان این آسیب رو بسته شدیدا و درصد زخمای فیبر عضلانی به سطوح مختلفی طبقه بندی می کنن ( ۱ تا ۳ ).

پنج دلیل اصلی آسیبای عضلانی و راه پیشگیری از اونا

چی باعث شد درگیر درد عضلانی شید؟ علتش می تونه چند چیز باشه که در ادامه براتون میگیم.

۱. کمبود انعطاف پذیری

انعطاف پذیری در کنار گرم کردن مناسب و سرد کردن، واسه پیشگیری از شکل های جور واجور آسیبای عضلانی لازمه. کارایی که قبل از تمرین واسه پیشگیری از صدمه انجام می دید می تونه شامل به کار گیری رول فومی، توپ لاکراس واسه کمک به شل کردن بافت نرم در عضله یا کشش می شه. گرم کردن عضله سرد به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه، جریان خون به عضله رو زیاد می کنه.

۲. بالا رفتن سن

کاهش قدرت عضلانی با بالا رفتن سن می تونه خطر آسیبایی مانند درد عضلانی تاخیری و کشیدگی عضله رو زیاد کنه. با بالا رفتن سن به تقویت عضلات ضعیف کمک کنین ( ورزشای قدرتی مخصوصا با بالا رفتن سنتون اهمیت بالایی پیدا می کنن ) و اگه مشکلی وجود داشت به بدنتون گوش بدید.

۳. صدمه قبلی یا بازسازی نشده

اگه سندرم باند IT، التهاب تاندون یا پارگی قبلی ACL رو تجربه کردین ممکنه در صورتی رسیدگی نادرست دوباره این آسیب دیدگیا برگردن. نبود تعادل عضلانی و گرفتگی هم ممکنه فشار رو بالا ببرن و منتهی به درد عضلانی شن.

۴. خستگی عضلانی

دوره های تمرینی شدید یا کمپای تمرینی ممکنه باعث بالا رفتن خستگی عضلانی و بروز آسیبایی مثل درد عضلانی با تاخیر، گرفتی یا کشیدگی شن. اگه وزنه های سنگین بلند می کنین و یا حجم دویدنای سرعتی خود رو افزایش دادین، مطمئن شید که فرمتان درسته و به محض اینکه حس بدی پیدا کردین متوقف شید. هم اینکه این خیلی با اهمیته که یه عضله رو زیادتر از اندازه به کار نگیرید، به روتین ورزشی خود شکل های جور واجور حرکات جور واجور رو اضافه کنین تا تموم عضلات به یه اندازه رشد کنن و واسه بهبود هم وقت داشته باشن.

۵. کمبود آب و تغذیه ضعیف

نوشیدن آب بعد از ورزش تنها باعث رفع تشنگی تون نمی شه بلکه به عضلاتتون سوخت رسانی هم می کنه و از گرفتگی و درد بعد از ورزش پیشگیری می کنه. واسه پیشگیری از صدمه همیشه باید قبل از ورزش، در طول و بعد از اون آب بدن خود رو تامین کنین. تحقیقات نشون داده یه فرصت ۴۵ دقیقه ای مواد مغذی واسه ریکاوری هست. به کار گیری کربوهیدرات در کنار پروتئین به ساخت ذخایر گلیکوژن کمک می کنه و ریکاوری عضلات رو بهتر می کنه.

به ورزش ادامه دهم، استراحت کنم یا واسه معاینه به دکتر مراجعه کنم؟

به بدن خود اعتماد کنین، بفهمین که آستانه فعالیتتون کجاس و از قضاوت درست خود استفاده کنین. درمان شدیدا آسیب بستگی داره ( البته یه دکتر همیشه می تونه کمکتون کنه که بفهمین مشکلتون چقدر جدیه. ) اگه دردتون با الگوی عادی حرکاتتان هم مشکل بوجود میاره بهتره حتما اون رو مورد بررسی بذارین. اگه بر خلاف حالت همیشگی حرکت کنین ممکنه در آخر آسیبی دیگه به خود بزنین، اما اگه بی مشکل می تونین حرکت کنین ایرادی نداره.

مهم تر از همه چیز: خودتون بهتر از هرکسی بدنتون رو می شناسین، پس منتظر نمونید و مراقبت از اون رو شروع کنین.

در بعضی موارد داروهای ضد التهاب مانند تیلنول می تونه به کاهش درد به وجود اومده بوسیله صدمات زیادتر از اندازه مانند التهاب تاندون، مخصوصا در زانوها و عضلات چهار سر ران کمک کنه. اما مدرکی مربوط به اینکه می تونه ریکاوری رو تسریع کنه وجود نداره. دیگه راه ها واسه بهبود پیدا کردن، به کار گیری این چهار مورده: استراحت، یخ، کمپرس و بالا کشیدن عضلات. این موارد به بهتر شدن کشیدگی ( مانند اونایی که در همسترینگ و ساق پا اتفاق میفته )، التهاب تاندون و رگ به رگ شدن مچ پا کمک می کنه.

به بدنتون توجه کنین و اجازه بدید هر دردی که باعث می شده یه مدت احساس ناراحتی کنین راهنمایتان شه تا ببینین چه کاری می تونین انجام بدین. اگه کشیدگی عضله پاتون باعث شده طور دیگری بدوید و یا در حال شنا عضله شونِه تون دچار مشکل شده باید یه قرار با دکتر خود بذارین.

رژیم گیاه خواری و بدنسازی

چیجوری عضلات بیشتری بسازیم؟

تمرینات ورزشی فیتامین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *