gun2

ساخت شکل های جور واجور سلاحای شکاری جهت ورزش، دسترسی به غذا و پوشاک در طول تاریخ آدمی تأییدکننده علاقه آدمی به این ورزش در تموم دوران بوده و با گذشت زمان، وسیله و سلاحای پیشرفته تری در این مورد ساخته و عرضه شدن و کم کم این حرفه به یه تجارت جهانی و تبلیغات بین المللی مبدل شده.

تفنگای شکاری:

عموماً دو مدل تفنگ شکاری تولید شده، تفنگ گلوله زنی و ساچمه زنی. تفنگ گلوله زنی به تفنگی می گن که فقط یه گلوله سربی با روکش برنجی یا مسی شلیک می کنه. تفنگای ساچمه زنی احتیاجی به هدف گیری خیلی دقیقی ندارن و واسه شلیک به اهدافی که در حال حرکت هستن، مناسب تر هستن. نگفته نمونه که بعضی از بهترین سازندگان تفنگای شکاری در دنیا Winchester ، Bretta ، Franchi Browning ، Remington و Benelli نام دارن.

تقسیم بندی سلاحای شکاری از نظر تعداد لوله:

تک لول:

بیشتر سلاحایی که گلوله شلیک می کنن بیشتر از این نوع هستن.

دولول:

در این جور معمولاً هر دو لوله ساچمه زن و بعضی وقتا یکی گلوله زنه.

چندلول:

بیشتر سه لول و بیشتر در سلاحای قدیمی دیده شده که ترکیبی از گلوله زنی و ساچمه زنی هستن.

کالیبر

قطر داخلی لوله در تفنگا رو کالیبر (Caliber) می گن که در کشورای اروپایی طبق میلی متر و در آمریکا طبق اینچ (هر اینچ برابر با ۲ سانتی متر و ۵۴ میلی متره)، بیان می شه. تنوع کالیبر در تفنگای گلوله زنی خیلی زیاده. البته عدد یه کالیبر فقط به قطر داخلی لوله تفنگ اشاره نمی کنه، بلکه فشنگ مورد استفاده در هر کالیبری از نظر ویژگیا و اندازه پوکه استثنایی و خاص هستش. هر چی کالیبر یه اسلحه بزرگ تر باشه، به دلیل افزایش قطر گلوله، وزن اون بیشتر شده و انرژی بیشتری در لحظه برخورد، تولید می کنه. در گذشته به کار گیری کالیبرهای بزرگ رایج بوده، ولی الان به جای این که هر کارخانه ای کالیبر خاص خود رو تولید کنه همه کارخانه های اسلحه سازی براساس کالیبرهای استاندارد، سلاحای جدید خود رو طراحی و تولید می کنن.

مثلاً قطر داخلی لوله تفنگ نمره ۱۲ برابر قطر یه عدد گلوله سربیه که وزنی برابر یه دوازدهم پوند (هر پوند برابر ۴۵۳ گرم) رو داشته باشه. بر عکس تفنگای گلوله زنی، در تفنگای ساچمه زنی تنوع زیادی وجود نداره. معمولاً پوکه این فشنگا در سه اندازه ۷۰ میلی متری (دو و سه چهارم اینچی)، ۷۶ میلی متری (سه اینچی) و ۸۹ میلی متری (سه و نیم اینچی) هست. در پوکهای ۷۶ و ۸۹ میلی متری ساچمه، مقدار وزن بیشتری داره که به این نوع فشنگا اصطلاحاً مگنوم (Magnum) می گن.

تفنگای شکاری گلنگدنی (Bolt Action) رایج ترین تفنگای شکاری هستن که شکارچیان در سراسر دنیا واسه شکار تروفهای بزرگ از اونا استفاده می کنن.

قدرتمندترین سلاحای جنگی تکی + عکس

عجیب ترین سلاحای جهان

عکس تفنگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *