در آینه به بدنتون نگاه می کنین و لکه های قرمز، قهوه ای و صورتی در پشت شما می درخشند. این لک های جدید از کجا اومده ان. شک نداشته باشین، ذهنتون فورا به سرطان پوست معطوف می شه! اما قبل اینکه بترسید و بدترین چیزها رو تصور کنین، باید بدونین که عوامل بسیاری می تونه موجب لک شن که خیلی از اون ها بی ضرر هستن.

به گزارش آلامتو به نقل از ؛ اینجا تفکیکی از همه ی لک های پوستی عادی و نه خیلی جدی که ممکنه شما متوجه اون ها در پشتتون شده باشین رو معرفی می کنیم. اگه یکی از اون ها ظاهر شد، واسه بررسی باید به یه متخصص پوست مراجعه شه. دکتر میشل پل، متخصص پوست و مدیر پزشکی در انجمن پوست سان دیگو پیشنهاد می کنه که یه متخصص پوستِ دارای تائیدیه رو پیدا کنین. هم اینکه می تونید از سایت های اینترنتی که بوسیله دانشگاه میشیگان ارائه شده استفاده کنین تا لک های پوستی رو بررسی کنین و هر گونه تغییری رو ثبت کنین.

خال های عروقی به رنگ گیلاس

کوچیک و قرمزند، اونا می تونه مثل یه برآمدگی قرمز کوچیک به نظر آیند، هرچند که ممکنه به طور کامل روی پوستتون صاف باشه. درحقیقت اونا خوشه ای از سلول های خونی به هم پیوسته هستن. دکتر نادا البلوک، استادیار در دانشگاه پوست در مرکز پزشکی NYU Langone می گوید: بیماران می آیند و شکایت می کنن که این خال ها روز به روز بیشتر و بیشتر می شن. درسته، با افزایش سن بیشتر می شن. بعضی از اون ها ارثی هستن. پس اگه آبجی بزرگترتون از این خال ها داره، شانس اینکه شمام گرفتار شید زیاده. خبر خوب: همه این ضایعات خوش خیم هستن. اگه می خواهید اون ها رو از بین ببرین، با دستگاه لیزر IPL (نور شدید پالسی) قابل درمان هستن.

منگوله های پوستی

اون ها می تونن خیلی آزار دهنده باشن، به خاص اگه نزدیک سینه یا در تماس با لباس باشن. تماس می تونه موجب التهاب و تحریک اونا شه. اما منگوله های پوستی توده های گوشتی بی ضرری هستن که معمولا همرنگ پوست هستن. اگه شما رو اذیت نمی کنن، اصلا به برداشتن اون ها فکر نکنین. اما اگه اذیت می کنن؟ خودتون اون ها رو از بین نبرین با آخ و بریدن یا برداشتن اون. البلوک می گوید: مردم از وسیله غیر استریل استفاده می کنن که موجب التهاب، تحریک و عفونی شدن پوست می شه. تنها راه ایمن مراجعه به دکتر متخصص پوسته.

فیبروم پوستی

فیبروم پوستی

البلوک می گوید: مریض وارد مطب می شه و می گوید واسه سالهاست که برآمدگی روی پوستش داره و هیچوقت از بین نرفته. اونا هم اینکه روی بازوها و زانوها هم دیده می شن که می تونن صورتی یا قهوه ای باشن. این ها برآمدگی ها به وجود اومده بوسیله بافت زخم فیبروم هستن که می تونن از عکس العمل هایی مانند گزیدن حشرات یا موی فرو رفته شکل گیرند. مانند منگوله های پوستی یا خالهای عروقی گیلاسی، این ها هم به طور کامل بی ضررند. اما چون مثل یه خال هستن، نیازه که به یه متخصص مراجعه کنین تا اون رو تشخیص بده، پل می گوید: خال ها می تونن به تومورهای مشکی رنگ (ملانوما) تبدیل شن، اما فیبروم پوستی نمی تونه.

شما اونا رو با نام عادی ترشان، لکه های خورشیدی می شناسید.

لکه های خورشیدی

اونا مانند یه خوشه از خال که در نقاطی از پوست که در برابر نور آفتاب مانند بازوها، صورت، گردن، قسمت بالای قفسه سینه و ساق پاها قرار می گیرند، دیده می شه. خبر خوب؟ به گفته ی البوک، هرچند که تعداد اونا به اندازه قرار گرفتن شما در برابر نور خورشید بستگی داره، اما موجب سرطان پوست نمی شن.خبر بد؟ اما تشخیص اون ها از خال های هشداردهنده ی سرطان سخته. هم اینکه داشتن تعداد زیاد اون ها معاینه ی پوست بوسیله خودتون رو سخت تر می کنه، همین عامل موجب می شه تا هرساله به دکتر متخصص پوست مراجعه کنین.

چربی شاخی پوستی

چربی شاخی پوستی

البلوک می گوید: اونا توده ای خوش خیم، فلس مانند و تیره در لایه ی رویی پوست هستن که بیشتر از اندازه رشد کرده ان. در میانسالی این لک ها بیشتر و عادی تر می شن. دکتر شما می تونه با بریدن اون ها با به کار گیری نیتروژن مایع یا درمان با لیزر آ ن ها رو نابود کنه.

مریضی تینه آ

می تونه مانند یه خال مادر زادی قرمز کوچیک و یا رنگ رفتگی باشه، تقریبا مثل یه لک روی پوستتون. اما طبق گفته ی موسسه ملی بهداشت، این لک ها در واقع یه نوع عفونت قارچی هستن. تینه آ در شکل ها و اندازه های جور واجور دیده می شن و انگار پوست شما رو عفونی می کنن. در صورت نبود درمان می تونه گسترش یابد و بدتر شه. حالا خوبیش اینه، درمان بیشتر اونا خیلی راحت شستن منطقه آلوده با صابون و یا شامپو می باشه. بازم بهتره به یه متخصص مراجعه کنین.

سرطان سلولهای بنیانی یا سرطان سلول های سنگفرشی

سرطان سلولهای بنیانی

بله، این یکی از بدترین هاست. البلوک می گوید که، بیشتر مردم از شکل های جور واجور خال های سرطانی آگاهی نداره. من می پرسم که تا به حال سرطان پوست داشتین، اونا در جواب می می گن، نه، فقط یه سلول بازال. سلولهای بازال بنیانی یا سلول های سنگفرشی هم سرطان پوست هستن و هرساله بیشتر از ۲ میلیون نفر گرفتار به اون تشخیص داده می شن. بر خلاف خال خوش خیم، اونا بیشتر در ظاهر قرمز، ناهموار و یا مروارید شکل به نظر می رسند. البلوک پیشنهاد می کنه اگه یه خال عجیب و غریب یا در حال رشد و یا در حال تغییر به نظر آید یا علائم مریضی مانند خونریزی، خارش، و چیزای دیگه ای به جز اینا اتفاق بیفته با متخصص صحبت کنین. اون می گوید: تا زمان مراجعه هرساله خود صبر نکنین، بیایید و ما رو ببینین.

بهترین روش های کاهش چین و چروک پوست صورت

خواص ماسک عسل واسه پوست + روش درست کردن و استفاده

سرطان پوست سلامت پوست مجله سلامت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *