Coffee

فال قهوه (به انگلیسی : Coffee omen)به معنی خوندن و تفسیر نشونه های بازمانده قهوه در فنجون، ریشه در هنر تفسیر تفاله چای در چین باستان داره. چای که در اصل نوشیدنی راهبان بود، در فنجانایی زنگوله شکل خورده میشد.

قبل اینکه فال چای در میون این راهبان رایج شه، اونا با بررسی نقوش ایجاد شده در قسمت داخلی زنگولهای معبد به پیش بینی اینده میپرداختند و بعدا فرم زنگوله رو واسه فنجونای بدون دسته چای خوری به کار بردن.

این روش پیشگویی بعدا در پیش اعراب و با به کار گیری تفاله قهوه رایج شد. دانه قهوه واسه اولین بار بوسیله اعراب و در حدود سال ۶۰۰ میلادی کشف شد و کاشتن و نوشیدن اون تا صدها سال جزو اسرار این قوم بود.

مطلب فال حافظ با معنی رو هم ببینین.

اعراب در اول قهوه رو بدون برشته کردن و به صورت سبز دم می کردن که یه نوشیدنی رقیق مانند چای از اون حاصل میشد. در اواخر قرن ۱۳ میلادی اونا اول قهوه رو بو داده، آسیاب می کردن و بعد دم کرده اونو مینوشیدند.

مرکز کشت قهوه در یمن بود و کم کم به کار گیری اون در سراسر شبه جزیره عربستان رواج یافت و بعدا بوسیله حکام عثمانی به ترکیه رسید. اولین قهوه خونه جهان به نام کیواهان Kiva Han، در سال ۱۴۷۵ در قسطنطنیه تاسیس شد.

ورود قهوه به اروپا و پیدایش فال گیران

شناسایی و شروع مصرف قهوه بوسیله ساکنان اروپای غربی و آمریکا تا اواخر قرن ۱۸ میلادی انجام نشد.

در وین سال ۱۶۸۳، وقتی که ترکان مجبور به شکستن محاصره وین شدن، ۵۰۰ گونی قهوه رو بر جا گذاشتن. یه تاجر لهستانی متهور از این قهوه استفاده کرد و اولین قهوه خونه برلین رو راه اندازی کرد.

قهوه به سرعت تبدیل به نوشیدنی دلخواه طبقه متوسط اروپایی شد و قهوه خونه های زیاد در گوشه و کنار برپا شدن. اصطلاح باریستا Barista، به معنی یه قهوه چی که بتونه نوشیدنیای مختلفی از قهوه جفت و جور کرده و در این کار استاد باشه، در همین دوران بر سر زبانها افتاد.

موج محبوبیت قهوه باعث به وجود اومدن حرفه های جانبی هم شد که از جمله پر سابقه ترین و ماندگارترین اونا، پیشگویی با تفاله قهوه بوسیله زنان فالگیری بود که به Cup-Women معروفیت داشتن.

هر کسی که با پیش زمینه خرافی، به دنبال مشورت با نیروهای ماورا الطبیعه بود با کیسه کوچیکی پر از قهوه بو داده به سراغ این زنان می اومد. در خیلی از آثار ادبی سنتی اون زمان به هنر خوندن نشونه های داخل فنجون اشاره شده که از جمله میشه به کتاب “بر گرداگرد آتیش ذغال سنگ” (Round About Our Coal-Fire) منتشر شده در سال ۱۷۳۱، اشاره کرد :” ما یه جور مادر-ساحره داشتیم…که کارشون پیشگویی سرنوشت آدمها با پخش کردن قهوه و چای بود”.

اولین گروه این پیشگویان، کار خود رو در پاریس شروع کردن و بعد کار خود رو در آلمان هم گسترش دادن. فال قهوه بسیار محبوب و در عین حال بدنام بود و اخطارهای رسمی مبنی بر تحریم این کار و ضبط فالگیران و فال نوشون منتشر شده بود.

حدود سی سال بعد در سال ۱۷۴۲، یه جزوه با عنوان ” نبیه فنجون قهوه همراه با مشاهدات جی.جی.بی G.G.B. ” در لایپزیک منتشر شد و ده سال پس از اون در مجارستان جزوه ای دیگه به نام ” هنر و علم پیشگویی در قهوه و دم کردنیهای دیگه” در دسترس مردم قرار گرفت.

فال قهوه چیه؟

فال قهوه، خوندن و تفسیر نشونه ها بوسیله واسطه ایه که از قهوه مانند گوی بلورین فالگیرهای کولی استفاده میکنه. قهوه ترک آسیاب شده بیشتر از هر نوع قهوه دیگه مورد استفاده قرار میگیره و روند اجرای پیشگویی در همه جای دنیا یه جوره.

قهوه خورده میشه و فنجون شامل تفاله قهوه با آداب خاصی روی نعلبکی پس فرستاده میشه و پس از خشک شدن بوسیله مورد مطالعه فالگیر قرار میگیره. اشکالی که بر دیواره فنجون تشکیل شدن تشخیص داده شده و تفسیر می شن و هرکی با کمی تمرین و دقیق شدن و فوکوس کردن وبا آزاد گذاشتن ناخودآگاه خود میتونه این اشکال رو خوب تعبیر کنه.

در واقع تفاله قهوه یا چای، اشکال ابرها، لکه های سنگفرش، گله های قالی و استخوانهای خرگوش (که در آفریقا به کار میره)، همه اشکال و نمادهایی هستن که میشه اونا رو با دونستن علم نشونه شناسی و مراجعه به درونیات و درک خود از هر تصویر، معنا کرد.

چیجوری یه فنجون قهوه ترک رو واسه پیشگویی بخونیم؟

خوندن علایم چای و قهوه به نام تاسیوگرافی (Tasseography) معروفیت دارن که از کلمه عربی”طاسه” به معنی فنجون گرفته شده. فال بینی با قهوه به خصوص در میان اهالی یونان، ایران، ارمنستان، روسیه و یوگوسلاوی رواج داره.

مطالعه کتابایی که در اون به معنی نمادها و نشونه ها میپردازه میتونه در پیدا کردن و تعبیر این نشونه ها اثر داشته باشه. اینجا معنی تعدادی از عادی ترین نقوش و نمادها رو واسه تون مینویسیم

• حلقه یا دایره : انجام یه معامله، خواستگاری و نامزدی

• حلقه هایی که نقطه هایی در میانشون باشه: میل به داشتن بچه تحقق پیدا میکنه

• آتیش بازی: دعوا، مشکلات شخصی بد

• مربع: خونه تازه

• خطوط: سفر، یه پروژه که اگه خط مشخص و روشن باشه به معنی موفقیت آمیز بودن اون هستش

• شمع: محقق شدن یه آرزو، دریافت کمکی از ماورا و توانایی عمل کردن به یه قول

• اسب سوار: مرد تازه ای در زنگی، اخبار خوش، نامزدی

• گربه: یه شخص دمدمی مزاج (اگه سفید باشه خوب و اگه مشکی باشه بده)

• صلیب: پیروزی تو یه کار سخت

• نردبام: موفقیت اجتماعی، پیشرفت، تغییر

• پنجره باز: یه شکست خوش عاقبت

• طاووس: شکوه و جلال، تجمل، چیزی که موجب افتخار شه

• پروانه: بوالهوسی

• ماهی: پولی که اندازه اون متناسب با اندازه ماهیه

• پرنده: خبر خوش

• موش(صحرایی): دزدی

هم اینکه ببینین :

اندازه مصرف کافئین در روز

خواص قهوه سبز واسه لاغری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *