قلعه دارابگرد، نقش برجسته دارابگرد، تنها مسجد تاریخی چهارمناره ای جهان، آتشکده آذرخش، آتشکده آذرجو، آبشار فدامی، داهات های زیبای لایزنگان و نوایگان، چشمه گلابی، چشمه تنگ کتویه، باغ های جنت شهر، تنگه بسیار زیبای رغز، سد رودبال، باغ های فسارود، غارمظفر سهلک و نقش شاپور داراب از دیدنی های این شهر قدیمی حساب می شن.

راه دسترسی به داراب هم منحصربه فرده. اگه مانند ما از نیمه شمالی کشور قصد سفر به این شهر رو دارین، از خوشبختی شهر در ۱۲۰ کیلومتری شمال شیراز به سمت ارسنجان تغییر راه بدین.

ارسنجان با غار ضحاک و سد گمبان می تونه پذیرای طبیعت دوستان باشه. در ادامه راه، به حاشیه دریاچه افسانه ای طشک نزدیک می شید. در شمال این دریاچه، کوه زیبای ول، با نقاط بسیار بکر خود می تونه واسه ماجراجویی محل مناسبی باشه. بعد از گذشتن از آبادی طشک و کوشکک، به نیریز نزدیک می شید، دریاچه بختگان در قسمت غربی جاده یکی از مهم ترین و پر رمز و راز ترین دریاچه های مرکزی ایرانه که بعد از دریاچه ارومیه دومین دریاچه بزرگ آب شور کشور حساب می شه و نقش مهمی در تعادل اکولوژیکی و اقلیم منطقه داره ولی متأسفانه به دلیل خشکسالی های گذشته حاشیه اون به صورت زمین صاف و بایری درآمده و لایه های پر تعداد نمک و عقب نشینی آب دریاچه خوب میشه دید.

خشکی و نابودی کم کم این نعمت الهی، که هر ساله پذیرای هزاران پرنده مهاجر هم می باشه، شما رو بی اختیار ناراحت می کنه. بگذریم… در نیریز هم می تونید کمی بیاسایید و از آبشار بلند و نامعلوم این شهر یعنی آبشار تارم (در جنوب شهر) هم دیدن کنین.بعد از نیریز به سمت ایج خواهید رفت، شهری کوچیک، باستانی و قشنگتر که در دامنه های کوهستانی و صخره ای واقع شده و دارای یه تپه تاریخیه.

از ایج تا داراب به واسطه بارش های فصلی ممکنه در جاده های اون دچار مشکل شید. بهتره که قبل از حرکت از ایج از سلامت جاده ها باخبر باشین. البته راه اصلی داراب به شیراز از فسا و سروستان می گذره ولی ما به دلیل بهره مندی بیشتر از مواهب طبیعی این راه رو برگزیده ایم. در آخر به داراب می رسید.

فرق بسیار خیره کننده آب و هوا از نیریز و استهبان تا داراب، بسیار حیرت انگیزه، در نیریز و استهبان، باغ های پر تعداد میوه های سردسیری و کوه هایی پر از درختان انجیر و بادام می ببینن، در حالی که در داراب در فاصله تنها کمتر از ۸۰ کیلومتر، نخلستان های وسیع خرما و باغ های مرکبات چشم نوازی می کنن.

داراب دیدنی های بی همتا و زیاد طبیعی و تاریخی داره که به راستی نامعلوم مونده ان. اگه هدف شما بیشتر مناطق طبیعیه پس اولین انتخاب تنگه بسیار زیبای رغزه که یکی از حیرت انگیز ترین و قشنگتر ترین تنگه های ایران حساب می شه. تنگه رغز با اینکه نامی شناخته شده در بین کوهنوردان و طبیعت دوستان ایران است ولی در زبون محلی نام اصلی اون تنگه رودخیزه و آبی به زلالی اشک چشم داره.

در تنگه رغز آب و در برخوردی هزاران ساله شکل های جور واجور جلوه های زیبای معماری طبیعت رو ایجاد کرده ا ند، هر آبشار یا آبگیر با دیگری فرق داره و هر کدوم زیبایی خاص خود رو داره.

دیواره های بزرگ و بزرگ رغز در طول راه گاه سر به هم آورده ا ند و یه غار رو تداعی می کنن و گاه از هم فاصله می گیرند و محوطه ای قشنگتر می سازند. صدای دلنشین آبشار، فرود و صعود های قشنگتر، شنا در میان حوضچه های زلال و دیدن ماهی های زیبای قزل آلا، همه و همه از جمله دقایق جذاب و بیاد موندنی حضور در تنگه زیبای رغزه.

تنگه زیبای رغز در ۳۵ کیلومتری غرب داراب و در منطقه حسن آباد از جمله قشنگتر ترین و بکر ترین مناطق کوهنوردی استان فارسه که در کنار روستای رغز واقع شده. آب چشمه رغز از سرچشمه خود که جنگلی زیباست تا دره جنوبی که به زمین برمیگرده در طول دره ای به فاصله پنج کیلومتر جریان می یابد و شصت حوضچه طبیعی قشنگتر و ده ها آبشار و آبگیر کوچیک و بزرگ و متفاوت رو در راه خود ایجاد می کنه.

آبشار هایی که تا ۴۰ متر ارتفاع می یابد و حوضچه هایی با عمق بیشتر از بیست متر و طول یکصد متر و دیواره های بلند که در میان اونا سهم کوچیکی از آسمون نمایانه.

تعدد و زیبایی حوضچه ها و آبشار ها که تعداد اونا به حدود بیست آبشار می رسد و به نام هایی مانند نگین، کبوتر، وداع و چیزای دیگه ای به جز اینا مزین شده ان، خیلی با اهمیته. در کنار آخرین آبشار هم یادبودی از کاشفان اولیه این تنگه و هم اینکه چند کوهنورد سفر کرده نصب شده.

از اول دره که محل مناسبی جهت پارک اتومبیله تا آخرین آبشار این راه حدود سه کیلومتر راه راهپیمایی اونم در میان آب های زلال این دره هست که در بعضی موارد نیازه که حتماً از وسایل و ملزومات خاص صخره نوردی و ایجاد کارگاه استفاده شه.

سفر در طول این دره بدون داشتن اینجور امکاناتی، خیلی سخت و خطرناک هستش. گیاهان بسیار قشنگتر و منحصربفردی از جمله چندین گونه سرخس هم در طول این تنگه قابل رؤیت هستن. واسه سفر بهتر و امن تر در این تنگه قشنگتر بهتره از راهنمایان مجرب محلی کمک بگیرین.

در آخر مراقبت از دو چیز رو یادتون نره، یکی سلامت خود و دیگری سلامت طبیعت.

لیست زیباترین جزایر و سواحل اندونزی

۲۰ جاذبه گردشگری برتر آسیا

بازنشر باشگاه خبرنگاران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *