بلوط میوه ای پرطرف دار و خوشمزه س که قسمتای جور واجور میوه و گیاه اصلی اون فایده های درمانی فوق العاده مفیدی واسه بدن دارن.

بلوط

بلوط سبز

بلوط oak

 

بلوط نام یه جور درخت و هم اینکه میوه اون هستش که دارای پوستی سخت هستش. درخت بلوط یا درخت مازو که عمری طولانی حدود ۵۰۰ سال (بعضی وقتا حتی تا ۲۰۰۰ سال داره) در ایران بیشتر در دردامنه رشته کوه زاگرس هست. استانای فارس، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهار محال و بختیاری و ایلام دارای جنگلایی از بلوط هستن که از بی نظیرترین جنگلای جهان هستن.دشت برم، بزرگترین دشت بلوط ایران در کازرون و در غرب استان فارس قرار گرفته. چوب این درخت از مرغوبترین چوب هاست و ذغال اونم مرغوبه. این موضوع یکی از دلایل بریدن افراطی و غیر اصولیٔ این درختان هستش که این جنگلا رو تهدید می کنه.(میوه بلوط اروپایی بشکل کره ای با قطرتقریبی ۲٫۵ سانتیمتر و میوه بلوط در حاشیه های زاگرس جنوبی ایران به اندازه تقریبی یه فشنگ اسلحه ژ-۳ هستن)

به گزارش ایسنا، درخت بلوط عمر طولانی داره و دارای پوست خاکستری و تاج گرد و عریضه.

به گفته کارشناسان طب گیاهی، تاننا، اسید پیروگالیک، کاتشین و کورستین از کلی ترین مواد موثر در این گیاه هستن و بلوط یکی از غنی ترین گیاهان دارویی از نظر اندازه ذخیره تانن حساب می شه.

خواص پزشکی بلوط :

به گزارش شبکه خبری تورنتونیوز، برگ درخت بلوط تازه واسه بازسازی و بهبود جراحات و زخما خوبه و از پیشرفت و وسعت جراحت و زخم جلوگیری می کنه. بلوط به دلیل وجود تانن زیاد، قابض بوده و خاصیت ضد اسهال داره. تانن مایعات دور و بر رو به خود جذب می کنه و در اسهالای آبکی زیاد، دفعات اسهال رو کم می کنه.

هم اینکه بلوط به دلیل دارا بودن ترکیبات فلاوونوئیدی خواص ضدالتهابی فوق العاده ای داره و این تاثیر رو در مخاط روده و پوست نشون میده. هم اینکه این گیاه ترشحات اضافی بافت رو به خود گرفته و در عین حال حساسیت و تحریک پذیری رو کم می کنه. با در نظر گرفتن خواص فوق این گیاه در درمان اگزما، اسهال، بواسیر، التهاب مقعد، کورک، التهاب لبه پلک و التهاب واژن بسیار موثره.

ایسنا گیاهان دارویی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *