به گزارش گروه خواندنیای باشگاه خبرنگاران، مشکلات خواب از مشکلات و بیماریایی هستن که افراد زیادی رو تحت تاثیر خود قرار میدن. این جور مشکلات شکلای جور واجور مختلفی داشته و به دلیلای زیادی اتفاق می افته. در این مطلب شما رو با هفت مورد از عجیب ترین اختلالا موقع خواب آشنا می کنیم.

سندرم حرکت زیادتر از اندازه چشمون

در این مریضی شخص گرفتار کنترل بدن خود رو موقع خواب دیدن از دست میده و به مانند حرکات بدون کنترل پلکا و کره چشم اعضای بدن خود رو تکون میده. واسه درمان این مشکل و مشکل معمولا پزشکان از داروهای ضد تشنج استفاده میکردن چون این داروها اثر آروم بخش داشته و به آروم کردن و کنترل سیستم عصبی کمک می کنه.

وحشت شبونه

این مریضی به عنوان یکی دیگه از مشکلات خواب شناخته می شه که در اون فرد گرفتار به شکل نیمه از خواب برمی پاشه و در همین حال جیغ کشیده و یا فریاد می زنه. در این حالت امکان به هوش بیاری کامل فرد وجود نداره و معمولا شخص دوباره به خواب میره. در این شرایط هر گونه تلاش از طرف بقیه افراد واسه بیدار کردن شخص گرفتار ممکنه اونو در حدود ۱۰ الی ۲۰ دقیقه به این حالت فرو ببره. این دوره وقتی بسیار خطرناک بوده و می تونه موجب آسیبای عصبی و یا تلاش فرد واسه خودکشی و یا قتل بقیه شه.

بروکسیسم

این مشکل یکی از شایع ترین موارد مریضی خوابه که درزمان اون دندانا و یا فک شخص گرفتار قفل کرده و به مشکلاتی مثل درد دندون، فک و یا سر درد منجر می شه. این مریضی یکی از شایع ترین مشکلات خواب در جهان هستش و فقط در آمریکا بیشتر از ۴۰ میلیون از این مریضی رنج می برن. درمان خاصی واسه این مریضی وجود نداره و معمولا پزشکان به تجویز حفاظای مخصوص فک و دهن و یا تزریق ماده بوتوکس اکتفا می کنه.

سندرم پاهای بدون استراحت

این مشکل می تونه موقع خواب یا بیداری اتفاق بیفته که این مشکل در زمان خواب بسیار خطرناک تر و سخت تر هستش در این مریضی شخص مبتلاء دارای درگیری دائمی با اعضای بدن خود هستن تا اندام خود رو تو یه موقعیت آرامش بخش قراردهند. این سندرم بیشتر پاهای مبتلایان رو تحت تاثیر قرار میده و باعث می شه تا پای افراد تو یه درگیری دائمی باشن. این مشکل می تونه به دستها و یا حتی اندام داخلی بدن در ناحیه شکم و سینه هم تاثیر بزاره. پزشکان واسه درمان این سندرم معمولا از داروی متادون استفاده می کنن.

سندرم بی خوابی ۲۴ ساعته

این جور بسیار نادر از مریضی و مشکل خواب به گونه ایه که بدن شخص نیاز به خوابیدن رو درک نکرده و ترتیب شبونه روز و اصطلاحا ساعت بدن از بین میره. در این حالت شخص گرفتار هر روز دارای یه ساعت خواب متفاوت بوده و در زمانای جور واجور به خواب میره. این دوره می تونه واسه مدتها در چند هفته تکرار شده و پس از عادی شدن واسه چند روز دوباره دچار اخلال شه. یکی دیگه از عجیب ترین موارد در مورد این مریضی اینه که به غیر از چند مورد نادر کلیه مبتلایان به این مریضی نابینا هستن.

اخلال تنفسی در خواب

در این سندرم شخص گرفتار موقع خواب دچار معطلی تنفسی می شه و در طول مدت خواب این حالت واسه چندین مرتبه تکرار می شه. مشکلات حاصل از این سندرم به سرعت خود رو نشون نمی ده و ممکنه تا سالها به صورت مخفی بمونه. بعد از یه مدت این مشکل می تونه با نشونه هایی مثل بی خوابی در طول روز یا بیداریای پشت سر هم در طول شب خود رو نشون بده. راه حل درمان این مریضی به کار گیری دستگاه های تولید اکسیژن به نام ” PAP ” یا عمل جراحیه.

سندرم کلین لوین

این مریضی به شرایطی می گن که درزمان اون شخص به خواب زیادی ، واسه نمونه ۲۰ ساعت در هر شبونه روز نیاز داره. بسیاری این مشکل رو یه مشکل در سیستم ایمنی و یا مشکلی وراثتی می دونن که به مانند مشکلی مثل پرخوری بروز می کنه. پزشکان راه حل خاصی رو واسه مقابله با این سندرم نمی شناسن و بیشتر به تجویز داروهای محرک مثل آمفتامینا می پردازن.

 

دانستنیایی درباره خواب دیدن

آروم سازی ذهن قبل از خواب

بازنشر باشگاه خبرنگاران خواب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *