در کل دو نوع غده تعریق در بدن هست:

اکرین (Eccrine): غدد ساده عرق هستن که در کف دست و پا و روی پیشونی یافت می شن و انتهای اون ها به منافذ پوستی متصله.

آپوکرین (Apocrine): غدد عرقی هستن که فقط به زیر بغل و مناطق دور و بر مقعد محدود شده و معمولاً به انتهای منافذ مو ختم می شن.

این دو غده در اندازه، سنی که در اون فعال می شن و نوع عرق ترشح شده فرق هایی دارن. در مقایسه با غدد آپوکرین، غدد اکرین کوچیک ترن، از زمان تولد فعال می شن (آپوکرین از زمان رشد مو های سطح بدن فعال می شه) و عرقی که تولید می کنن دارای پروتئین و اسید های چرب نیس.

دکتر doctor

غدد عرق علاوه بر ایجاد تعریق، نقش حیاتی دیگری در جهت سلامت بدن اجرا می کنن و اون کمک به بازسازی زخم هاس. در پوست آدم میلیونا غده عرق اکرین هست که موجب خنک شدن بدن بعد از فعالیتای ورزشی و یا در هوای گرم می شن.

محققان دانشکده پزشکی میشیگان در تحقیقات خود به این نتیجه رسیدن که این غدد عرق نقش کلیدی در جفت و جور آوردن سلولای بازسازی کننده زخم (از جمله سوختگی و خراشیدگی پوست) دارن. یافته های این مطالعه در مجله پاتولوژی به چاپ رسیده.

زخمای پوستی از جمله زخمایی که در اثر دیابت یا زخم بستر درست می شن و هم اینکه بقیه زخمای بازسازی نشده یه نگرانی مهم در بخش سلامت و بهداشت هستن و همه ساله هزینه های بسیاری رو به سیستم سلامت جوامع تحمیل می کنن.

مطالعه گذشته نشون داد که بدن آدم واسه بازسازی و بهبود زخمای پوستی، دارای یه اسلحه قدرتمنده. با مشخص شدن پروسه بسته شدن و بازسازی زخم، افقای تازه ای در مورد درمانای دارویی جدید واسه کارشناسان جفت و جور شده.

یافته های قبلی در مورد بازسازی زخم این بود که سلولای جدید پوست در لبه زخما ایجاد شده و زخم رو می بندن. اما تحقیقات جدید نشون داد که سلولا از زیر زخم درست می شن. هم اینکه مشاهده شد که غدد عرق اکرین یه مخزن مهم واسه نگهداری سلولای بنیادی بزرگسالان هستن که به سرعت به بازسازی و بهبود زخمای پوستی کمک می کنن.

دلیل تاخیر در کشف نقش حیاتی غدد عرق در بازسازی زخم اینه که این غدد اختصاصی تنها مختص آدم بوده و در پوست بدن حیوانات آزمایشگاهی وجود ندارن. پس عملکرد بازسازی پوست آدم با بقیه PESTAN(به خاطر محدودیت سایت در درج بعضی کلمات ، این کلمه به صورت فینگیلیش درج شده ولی در فایل اصلی پایان نامه کلمه به صورت فارسی نوشته شده است)داران فرق داره.

کارشناسان فکر می کنند که شناخت پروسه طبیعی بازسازی پوست، راه رسیدن به درمانای پوستی هدف دار و موثر رو صاف کرده.

بهترین روش های کاهش چین و چروک پوست صورت

خواص ماسک عسل واسه پوست + روش درست کردن و استفاده

بازنشر دانستنی سیمرغ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *