شیراز رو شهر شعر و ادبیات می دانند. اماکن تاریخی استان فارس همیشه مورد توجه گردشگران بوده ان، اما این شهر شعر و ادب و تاریخ، جاذبه های طبیعی زیادی هم داره و طبیعت اونم به اندازه تاریخ و فرهنگش می تونه واسه گردشگران جذاب باشه.

از قدیم الایام معروف بوده که اردیبهشت در شیراز دقیقا انگار تیکه ای از «بهشت» روبروی زمین می ببینن. فصل بهار و ماه اردیبهشت واسه گردشگرانی که به طبیعت علاقه دارن فرصت بسیار مناسبی واسه بازدید از مناظر طبیعی و جاذبه های طبیعتی شیراز و استان فارسه.

آبشار مارگون؛

زیباترین آبشار خاورمیانه یکی از جاذبه های طبیعی این استان آبشار «مارگون» است که به اون لقب زیباترین آبشار خاورمیانه داده ان. این آبشار در نزدیکی شهر سپیدان که در منطقه مرزی استان فارس و استان کهکیلویه و بویراحمده، قرار داره. مارگون در واقع خودش سرچشمه س.

از این نظر هم مارگون بزرگ ترین و مرتفع ترین آبشار چشمه ای در دنیا هستش. آبی که از این آبشار میاد از بدنه دیواره های صخره و کوه، سرازیر می شه. مارگون از هزاران چشمه تشکیل شده که آب از اون می جوشد. ارتفاع مارگون بیشتر از ۱۲۰ متر و عرض آبشار حدود ۴۰۰ متره. آب این آبشار در گرم ترین فصل سال بسیار خنک و همیشه چیزی زیر ۱۰ درجه سانتی گراده و همین اون رو گوارا می کنه.

آبشار مارگون جزو پنج منطقه نمونه گردشگریه. هم اینکه براساس مصوبه شورای حفاظت محیط زیست در سال ۷۸ این آبشار به عنوان منطقه حفاظت شده تعیین شد. نکته باحال دیگه اون هستش که در مناطق جنگلی نزدیک اون، گونه های جانوری مختلفی از جمله خرس قهوه ای، بز و پازن، خارپشت، کفتار، رودک، شغال، گرگ، روباه معمولی و… دیده می شه.

البته واسه دسترسی به این آبشار باید از ماشین خود پیاده شید و کمی پیاده روی کنین. در سال های گذشته این راه رو بهسازی کرده ان، اما فقط خود آبشار نیس که جذابه، بلکه سرسبزی مناطق دور و بر اون هم چشم نوازه. باغ های زیبای سیب در راه این آبشار بر زیبایی طبیعی این منطقه اضافه کرده. همین خصوصیات باعث شده که در همه ایام هفته هزاران شهروند با خودرو های شخصی یا تور های گردشگری به این آبشار سر بزنن.

آبشار مارگون با منطقه دور و برش مجموعه ایه که نه فقط در ایران که در خاورمیانه کم نظیره، از همین رو این منطقه علاوه بر اینکه پتانسیل های زیادی در مورد گردشگرپذیری داخلی و خارجی داره، در مورد های تحقیق در گونه های گیاهی و جانوری توانایی های زیادی داره.

آبشارهای فدامی با آبی شور و شیرین

معرفی مناظر طبیعی شیراز

آبشارهای فدامی از این نظر مهمه که در اون به صورت بی نظیری چهار نوع آب شور و شیرین و سرد و گرم جاریه. در واقع تو یه فاصله ۲۰ متری از آبشار که آب اون شیرینه آب شور جاریه که در نقطه ای با هم مخلوط می شن و در آخر محصول اون تو یه استخر طبیعی قشنگتر ریخته می شه که واسه هر گردشگری جذابه.

آبشارهای شور و شیرین فدامی در جنوب غربی شهر داراب و در هشت کیلومتری شمال غربی شهر فدامی قرار داره که واسه رسیدن به اون باید از راه خاکی عبور کرد، البته در چند سال گذشته این راه واسه عبور خودرو های گردشگران بهسازی شده و گردشگران خیلی ازش استفاده می کنن.

در گذشته های نه خیلی دور آبشار شیرین فدامی عرضی در حدود ۸۰۰ متر داشت و همین موضوع عنوان عریض ترین آبشار طبیعی ایران به اون می داد، اما در سال های گذشته به دلیل استفاده کشکی و هردم بیل از آب بالادستی این آبشار واسه امور کشاورزی و هم اینکه خشکسالی عرض اون به حدود ۲۰۰ متر کاهش پیدا کرده.

اما در کنار آبشار های زیبایی که در استان فارس هست، دریاچه های این استان هم جزو جاذبه های طبیعی بسیار قشنگتر واسه گردشگران و علاقه مندان به اکوتوریسم آبیه. در استان فارس دریاچه های بسیاری هست. بیشترین تعداد دریاچه های دائمی کشور در استان فارس وجـود داره. این دریاچه ها نقشی مهم در چرخه زیست محیطی و گسترش اکوتوریسم داره. دریاچه های استان فارس رو می توان به دریاچه های آب شور و دریاچه های آب شیرین تقسیم بندی کرد.

دریاچه پریشون (فامور):

معرفی مناظر طبیعی شیراز

این دریاچه در نزدیکی کازرون قرار داره. آب دریاچه پریشون شیرین است ولی واسه آشامیدن خیلی مناسب نیس. این دریاچه یکی از زیباترین و بزرگ ترین دریاچه های آب شیرین ایران و خاورمیانه س و به نام های مور، پریشون و فامور هم خونده می شه. دور تا دور دریاچه پریشون رو کوه محاصره کرده است و همین باعث قشنگ تر شدن این دریاچه شده. از طرف دیگه گونه های آبزیان و ماهی ها در این دریاچه زندگی می کنن که واسه ماهیگیری هم مورد توجه گردشگران قرار گرفته.

دریاچه مهارلو:

معرفی مناظر طبیعی شیراز

این دریاچه در ۲۷ کیلومتری جنوب شرقی شیراز واقع شده. آب این دریاچه شور و غیرقابل استفاده س. نمی توان اون رو نوشید و واسه کشاورزی استفاده کرد، اما از آب این دریاچه، واسه جفت و جور و استخراج نمک طعام استفاده می شه و مکانی مناسب واسه زیست پرندگان و حیوانات وحشی حساب می شه. حضور پرندگان و حیوانات جور واجور به جاذبه اصلی این دریاچه تبدیل شده، به صورتی که در این دریاچه که وسعت اون ۶۰۰ کیلومتر مربعه؛ ده ها گونه پرنده و حیوانات جور واجور زیست می کنن.

در سال های گذشته به دلیل خشکسالی های پشت سر هم این دریاچه کم آب شده. از طرف دیگه با حمله جلبک های قرمز رنگی که معروف به کشندگ هستن زندگی این دریاچه در خطر جدی قرار گرفته. در نتیجه در سال ۱۳۸۵ با تصویب هیات وزیران، دریاچه مهارلو به عنوان یکی از ۷ منطقه نمونه گردشگری ایران برگزیده شد تا کمی از خسارت های تخریب این منطقه کم بشه.

لیست زیباترین جزایر و سواحل اندونزی

۲۰ جاذبه گردشگری برتر آسیا

بازنشر باشگاه خبرنگاران تور ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *