مرگ dead

در حالی که خیلی از ما دوست نداریم بدونیم واسه بدن ما پس از مرگ چه اتفاق می افتداما محققان پزشکی قانونی و محققان این موضوع رو بسیار جذاب می دونن طوری که اونا جزئیات این روند طبیعی رو بادقت ثبت کردن.

معمولا مرگ با توقف کارکرد قلب شروع می شه وقتی که این عضو حیاتی می میره تنفس فرد به زودی متوقف می شه و کارکرد مغز شما به دلیل کمبود خون و اکسیژن از کار میفته.

با این حال، حقیقت امر اینه که همه اعضای بدن شما یهویی پس از مرگ نمی میرن بلکه قسمتای جور واجور بدنتون درزمانای متفاوتی می میرن و زمان مرگ دیگر اعضای بدن شما به شرایط جسمی شمام وابسته.

چیزی که مسلمه اینه که پس ازتوقف قلب ، جریان خون شما به طور کامل قطع می شه و بدن شما به رنگ بنفش و صورتی در میاد و بدن شروع به سرد شدن می کنه . ساعت به ساعت پس از مرگ درجه گرما بدن شما ۱.۵ درجه فارنهایت کم میشه تا وقتی که دمای بدنتون به دمای محیط برسه.در این زمان به بدن “نعش” می گن. پس از دو تا شش ساعت پس از مرگ بدن به طور کامل سرد و سفت می شه. همون زمان با سرد شدن و قطع جریان خون، سلولای بدن اکسیژن خود رو از دست میدن وکم کم همه سلولا می میرن.

محققان امروزه فکر می کنن سلولای مغز بدون این دست اون دست کردن پس از مرگ متلاشی نمی شن بلکه ساعتا پس از مرگ زمان میبره تا نرونای مغز از بین رفته و در آخر مغز به طور کامل بمیرد.

روند نابودی جسد مرحله به مرحله پیش میره و وقتی که سلولای بدن می میرن سلولا آنزیمای خود رو آزاد می کنن که باعث می شه باکتریا و قارچا جذب بدن شن و شروع به تجزیه گوشت و اندامای نرم بدن کنن.

پس از تجزیه بخشای نرم بدن نوبت به تجزیه اسکلت استخوانی بدن می رسه که سالای بسیاری زمان میبره تا تجزیه شه و به طور حدودی پس از ۵۰ سال پس از مرگ استخوانا هم پنهون می شن.

مو و ناخن

افسانه ای در خیلی از مردم کشورای دنیا رایجه که مو و ناخن پس از مرگ به رشد خود ادامه میدن در حالی که این غلطه این موضوع در بیشتر مردم باعث ترس بسیاری شده. در واقع حقیقت اون هستش که با قطع جریان خون، پوست رطوبت خود رو از دست میده. این کمبود رطوبت باعث می شه پوست شروع به چروکیده شدن کنه در مورد مو و ناخن هم همین مورد صادقه وفولیکولای مو و سلولای ناخن همینطور از بین می رن .

عضلات حرکتی

بافتای عضلانی بدن پس از مدت کوتاهی پس از مرگ هنوز زنده هستن عضلات که جزیی از بافتای بدن هستن در وقتی که می میرن باعث ایجاد عکس العملای یهویی در اون عضله می شن . خیلی از پزشکان و پرستاران گزارش کردن رفلکسایی مانند پریدن عضلات چشم و اسپاسم ماهیچه ها از بدن فرد مرده دیده ان طبق تحقیقات این واکنشا تا ۱۲ ساعت پس از اینکه یه جسم می میره ادامه داره.

ادارر و مدفوع پس از مرگ

به دلیل اینکه عضلات پس از مرگ و بخشی از مغز که کنترل عضلات رو بردوش داره از کار می افتن به خاطر همین کنترل ادار ومدفوع هم دیگه به دست مغز نیس وبه همین دلیل در بعضی از اجساد پس از مرگ ادرار و مدفوع دیده می شه پس از مرگ حتی به دلیل از کار افتادن عضلات روده ممکنه گازهای روده هم از بدن خارج شه.

سلولای پوست

با در نظر گرفتن زمانای متفاوت مرگ اعضای بدن، سلولای پوست مدت طولانی تری پس از مرگ زنده می مانند زنده موندن پوست به محیط مرگ هم وابسته چون سلولای پوست از راه اسمز می تونن مواد محیط رو جذب کنن اما در حالت عادی روزا زمان میبره تا پوست از بین بره.

مرده حرف می زنه

بعضی وقتا صداهایی ترسناک از بدن مرده ها شنیده می شه. خیلی از پرستاران و مسئولین بیمارستانا و آسایشگاها گزارش کردن که پس از مرگ یه فرد ناله،صدای تنفس و حتی حرفایی رو از مرده شنیده ان و در بعضی موارد پرستاران به پزشکان اعلام کردن که فرد دوباره نفس میکشه اما عضلات تارهای صوتی بدن پس از مرگ سفت می شن به خاطر همین این صداها از جسد شنیده می شه.

تولد در تابوت

اتفاقی بسیار ترسناک هم ممکنه در موارد بسیار نادری اتفاق بیفته و اون تولد از بدن یه آدم مرده س. در بیست سال گذشته دو مورد عجیب و غریب از زایمون پس مرگ ثبت شده که واقعا جزییات اون اینه که جنین مرده به دلیل فشار گازهای شکمی بدن مرده و به دلیل از کار افتادن عضلات از بدن مرده خارج شده که اولین بار پزشکان آلمانی با این موضوع برخورد داشتن.

اولین بار در سال ۲۰۰۵ در هامبورگ جسد یه معتاد ۳۴ ساله رو که در ماه هشتم بارداری بود در آپارتمون پیدا کردن که سر جنین تا حدی بیرون زده بود پس از کالبد شکافی مشخص شد هیچ نشونه ای از خشونتای خارجی قبل از مرگ ویا هیچ نشونه ای از زایمون یا سقط اختیاری وجود نداشته هر چند که این یه تولد موجود زنده نبوده.

در سال ۲۰۰۷ مورد دیگری هم گزارش داده شد که یه زن ۲۳ ساله هندی که بیشتر از هشت ماه از بارداری اون گذشته بود خود رو حلق آویزکرده بود و بدن نوزاد زنده اون روی زمین افتاده بود و هنوز بند ناف نوزاد به بدن مادر وصل بود که محققان به این موضوع “اکستروژن جنین پس از مرگ” می گن.

زندگینامه میلیونرهای خودساخته

فواید گوش دادن به موسیقی واسه بدن

بازنشر باشگاه خبرنگاران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *