حس نوستالژیک شنیدن صدای شلیک تفنگ بادی شاید واسه خیلی از افراد، یادآور روزای مدرسه رفتن و حضور فردی با یه تفنگ بادی و یه سیبل پر از نشونه های تیراندازی و چند جایزه باشه؛ همون تفنگی که بیشتر یا لوله اش کج بود و یا نشونه گیری اش خراب.

اما تفنگ بادی هم یه محصول نظامیه و بخشی از سلاحایی هستن که امروز در نقاط جور واجور دنیا به خاطر ورزش تیراندازی و یا شکار حیوانات کوچیک مثل خرگوش و یا پرنده هایی مثل کبک استفاده می شه. در کشورمون هم مدلهای مختلفی از سلاحای بادی هست که بیشتر در دو کالیبر ۴.۵ و ۵.۵ میلی متر عرضه می شه.

بسته به عواملی مثل نوع مواد به کار رفته در اسلحه، کیفیت ساخت و سرعت دهانه ساچمه پرتابی قیمتهای متفاوتی واسه این سلاحا هست. با در نظر گرفتن تنوع بسیار زیاد این سلاحا در بازار داخلی که پرداخت به اونا از حوصله این مکان خارجه تلاش داریم تا به معرفی ۵ مدل معروف در بازار داخلی بپردازیم.

تو یه تعریف کلی یه تفنگ بادی سلاحیه که در اون واسه به حرکت درآوردن ساچمه مورد نظر از نیروی هوای ایجاد شده بوسیله پیستون و پمپ گاز موجود در اسلحه استفاده می شه. چگونگی مسلح کردن این سلاحا هم در بیشتر مدلها به این صورته که به اصطلاح لوله اسلحه از نقطه اتصال به بدنه خم شده و ساچمه مورد توجه به صورت دستی در لوله قرار میگیره. اینم بگیم که همه سلاحای معرفی شده در این لیست توانایی نصب دوربین رو دارن.

وایرخ ۸۰

اولین اسلحه در لیست ما یه تفنگ بادی آلمانی از شرکت معروف ” وایرخ ” است. این شرکت آلمانی از سال ۱۸۹۹ در بخش سلاحای شکاری و ورزشی فعال بوده و تا به امروز به عنوان یکی از بهترین تولیدکنندگان سلاحای شکاری و ورزشی فعالیت می کنه. مدل وایرخ ۸۰ این کشور از جمله مدلهای معروف در سطح جهان و هم اینکه ایرانه که در دو کالیبر ۴.۵ و ۵.۵ عرضه می شه.

 وایرخ 80

 وایرخ ۸۰ طولی در حدود ۱۵۰ سانتی متر داشته و وزن اون هم در حدود ۴ کیلوگرمه. شاید بشه این وزن بالا رو انگار یه نکته منفی واسه این اسلحه به حساب آورد. سرعت دهانه واسه مدل کالیبر ۴.۵ این اسلحه ۲۹۵ و واسه مدل ۵.۵ اون ۲۴۵ متر بر ثانیه س. در بحث شکار میشه از این اسلحه واسه شکار پرنده های کوچیک و متوسط بهره برد.

شادو ۱۰۰۰

این اسلحه بادی ساخت شرکت “گامو” از اسپانیا یکی از پروفروش ترین و محبوب ترین سلاحای بادی در بازار ایران به حساب میاد. شادو ۱۰۰۰ از جنس ترکیبی فیبر مصنوعی و پلاستیک ساخته شده و مقاومت خوبی در برابر شرایط سخت محیطی و آب و هوایی داره. شرکت گامو به عنوان بزرگترین تولید کننده سلاحای بادی در اتحادیه اروپا این مدل رو طراحی کرده و به دلایلی مثل وزن و قیمت مناسب و عمر بالای لوله و بقیه قطعات از شادو ۱۰۰۰ یه انتخاب مناسب ساخته. این اسلحه در دو کالیبر ۴.۵ و ۵.۵ میلی متر به بازار عرضه شده.

شادو 1000

 طول این اسلحه در حدود ۱۱۰ سانتی متر و وزن اون ۳ کیلوگرمه. سرعت دهانه این اسلحه در کالیبر ۴.۵ در حدود ۳۰۵ و در کالیبر ۵.۵ در حدود ۲۲۰ متر بر ثانیه س. یه نکته مهم رو در مورد این اسلحه یادتون باشه.

این اسلحه بیشتر با رنگ تموم مشکی به بازار عرضه شده و از فواصل دور بسیار مثل سلاحای جنگی گلوله زنیه. تلاش کنین اصلا اون رو در مکانای عمومی در برابر دید قرار ندین چون می تونه باعث ایجاد ترس و هم اینکه به اشتباه انداختن مامورین انتظامی شه.

رنجر ۱۲۵

این اسلحه قوی بادی ساخت شرکت ترکیه ای “هاتسان” از دیگر اسمای مشهور در بازار داخلیه. این اسلحه در کالیبر ۵.۵ از سرعت دهانه ای در حدود ۳۰۵ متر بر ثانیه س که اون رو به یه انتخاب بسیار قوی در کلاس خود بدل می کنه. این سرعت دهانه البته لگد این اسلحه رو هم زیاد کرده که باعث میشه دقت رنجر ۱۲۵ تا حدودی در مقایسه با بقیه سلاحا در این سری کمتر باشه.

رنجر 125

به دلیل سرعت دهانه بالا شعله پوشی مانند یه صدا خفه کن روی این اسلحه نصب شده که تا حدودی از صدای خروجی اسلحه می کاهد. طول این اسلحه در حدود ۱۲۴ سانتی متر و وزن اون هم در حدود ۳.۵ کیلوگرمه. بدنه رنجر ۱۲۵ هم به مانند شادو ۱۰۰۰ از مواد مصنوعی ترکیبی ساخته شده و به دلیل به کار گیری رنگ تیره در بدنه از اون بهتره که ملاحظات امنیتی مطرح شده در مورد شادو در این مورد هم رعایت شه.

والتر ۱۲۵۰

مدل ۱۲۵۰ از شرکت آلمانی والتر که به “دومینیتور” هم می شناسنش یکی دیگه از سلاحای معروف موجود در بازار داخلیه. شرکت آلمانی والتر از جمله تولید کنندگان قدیمی سلاحای جنگی و شکاری در دنیاس و اجناس اون به خاطر کیفیت بالا در رده های جور واجور از معروفیت جهانی بهره مند هستن.

  والتر 1250

 یه نکته باحال در مورد این اسلحه اینه که بر خلاف دیگه مدلهای معرفی شده از گلنگدن بهره مند بود و هشت عدد ساچمه هم در خشابی دایره شکل در اسلحه قرار میگیره. در مدل ۵.۵ میلی متر این اسلحه سرعت دهانه در حدود ۲۹۰ متر بر ثانیه برآورد شده و در مدل کالیبر ۴.۵ میلی متر هم سرعت در حدود ۳۵۰ متر بر ثانیه س. این اسلحه بیشتر واسه شکار پرنده ها به کار میره. طول این اسلحه در حدود ۱۴۰ سانتی متر بوده و بدنه اون از مواد ترکیبی و مصنوعی ساخته شده.

دیانا ۵۶

اما باید گفت که مدل “دیانا ” یکی از معروفترین گونه های تفنگهای بادی در ایران هستش. این سلاحای آلمانی که بوسیله شرکت “RWS” تولید می شن در بازار جهانی با نام تجاری دیانا به فروش می رسن. مدل ۵۶ این اسلحه یکی از دقیقترین اعضای این خانواده س که در اصل از اون در مسابقات تیراندازی استفاده می شه.

دیانا 56

 این اسلحه بر خلاف کلی اسلحه های بادی از بغل مسلح می شه. وزن بالای دیانا ۵۶ یکی از نکات مشخصه اصلی این اسلحه هستش. این اسلحه بیشتر از ۵ کیلوگرم وزن داره و بدنه اون از چوب راش ساخته می شه.  طول این اسلحه در حدود ۱۱۳ سانتی متره. سرعت دهانه این اسلحه در کالیبر ۴.۵ در حدود ۳۵۰ متر بر ثانیه و در کالیبر ۵.۵ میلی متر ۲۶۰ متر بر ثانیه س.

با اینکه در سالای گذشته تفنگ بادی با نام “تند باد” با کالیبر ۴.۵ و ۵.۵ و  سرعت شلیک ساچمه ۱۷۵متر بر ثانیه در داخل ایران هم به تولید رسیده اما تولید اون مدتهاس متوقف شده و الان بعضی وقتا به صورت دست دوم در بین دارندگان اون خرید فروش می شه. با نگاهی به بازار این جور از سلاحا و پتانسیلای بالایی که در این بخش در این کشور هست میشه با سرمایه گذاری در این بخش علاوه بر تامین نیاز داخل به بازارهای خارجی هم چشم داشت. هرچند کاربران این تفنگ هم مواردی چون کیفیت واشر پیستون و فنر اون رو به عنوان نقاط ضعف این تفنگ میگفتن که با پیشرفت صنایع اسلحه سازی کشورمون، این موضوع هم الان قابل حله.

بالا رفتن قیمت ارز موجب می شه هر تولید ایرونی که با قیمتی مناسب وارد بازار شه، هم امکان عرضه گسترده داخلی و هم صادرات رو پیدا کنه.

 تفنگ بادی تندباد

تفنگ بادی تندباد

اما یه نکته مهم که باید در آخر به اون اشاره کرد اینه که اگر قصد خرید یه قبضه از این اسلحه ها رو دارین یادتون باشه که این اسلحه ها می تونن کشنده بوده و زخم های مرگباری رو بسازن. رعایت نکات ایمنی واسه به کار گیری این سلاحا خیلی با اهمیته. یادتون نره که تفنگهای بادی هم یه اسلحه حساب می شن و می تونن خیلی راحت یه آدم رو از پای در بیارن.

عکس تفنگ مشرق نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *