موبایل

باورهای غلط در مورد حقایق علمی، تاریخی، فرهنگی و …. واسه سالهای متمادی در باور آدم وجود داشته. دلیلای زیادی واسه این اشتباهات تاریخی وجود دارن که از حوصله این مکان خارجه. در این مطلب می خوایم تا شما رو با تعدادی از این باورهای غلط در بخش علمی آشنا کنیم.

شربت شیرین ذرت
شربت ذرت با فرکتوز بالا، یه افزودنی غذاییه که در دهه ۷۰ میلادی به عنوان یه ترکیب افزودنی به غذاها و نوشیدنیای صنعتی در آمریکا اضافه شد. در همون زمان بود که موجی از چاقی جامعه آمریکا رو فرا گرفت. بسیاری انگشت اتهام رو به سمت این ترکیب جدید نشونه رفتن و اعلام کردن که باعث چاقی آمریکاییا این ترکیب جدیده. از اون زمان به بعد شرکت کوکاکولا نوشابه های خود رو با این ترکیب به جای شکر سفید شیرین می کنه. در حالی که مثلا خط تولید این شرکت در مکزیک بازم از شکر استفاده می کنه و مردم فکر میکنن که این نوشابه کمتر از نمونه آمریکایی چاق کننده س. اما باید گفت که اندازه قند و کالری موجود در شکر و ترکیب شربت ذرت تقریبا برابره.

گوشی موبایل وسرطان مغز
اگه از خیلی از افراد سوال کنین به شما خواهند گفت که به کار گیری گوشی موبایل به بروز تومور و سرطان در مغز می شه. این تفکر در مورد چند مورد از خاص از بیماریای مغزی درسته، اما براساس تحقیقات به عمل اومده مشخص شده که به شکل کلی تلفنای همراه باعث ایجاد تومور در مغز نمی شن.

پریدن فیل
تعریف پرش کردن انگار انه که پاها در مورد آدم و دستا و پاها در مورد جانواران به طور همزمان روی زمین نباشن. باور غلطی که هست اینه که تنها PESTAN(به خاطر محدودیت سایت در درج بعضی کلمات ، این کلمه به صورت فینگیلیش درج شده ولی در فایل اصلی پایان نامه کلمه به صورت فارسی نوشته شده است)داری که نمی تونه پرش بکنه فیله. این نظریه غلطه. یکی دیگه از جانوران دیگری که توانایی پرش نداره PESTAN(به خاطر محدودیت سایت در درج بعضی کلمات ، این کلمه به صورت فینگیلیش درج شده ولی در فایل اصلی پایان نامه کلمه به صورت فارسی نوشته شده است)داری به نام ” تنبل” است که در آمریکای مرکزی و لاتین زندگی میکنه. کرگدن هم PESTAN(به خاطر محدودیت سایت در درج بعضی کلمات ، این کلمه به صورت فینگیلیش درج شده ولی در فایل اصلی پایان نامه کلمه به صورت فارسی نوشته شده است)دار دیگه ایه که توانایی پریدن رو نداره.

خرسای چپ دست
یه باور بسیار قدیمی که ریشه های اصلی اون در تاریخ قدیمی به فراموشی سپرده شده عقیده داره که : خرسای قطبی چپ دست هستن. محققان با مشاهدات طولانی در مورد زندگی این جور از خرسا فهمیدن که خرسا از هر دو دست خود استفاده می کنن. محققان فکر میکنن که به احتمال زیاد مردم در دوران قدیم تماشاگر این مسئله بودن که خرسهای قطبی از دست چپ بهتر استفاده می کنن و به خاطر همین این باور رو منتشر کردن که خرسای قطبی چپ دست هستن.

دیدن دیوار چین از فضا
به احتمال فراوون شمام این مطلب رو شنیدین که تنها سازه ساخته شده به دست آدم که از فضا دیده میشه دیوار چینه. ” آلن بین ” فضانوردی که تجربه دیدن زمین از فضا رو داره این جوری در این مورد توضیح میده:
در وقتی که شما در فضا قرار دارین تصویری از ابرها، پهنای آبی و کویر و جنگلها به رنگهای سفید،آبی،سبز و زرد دیده می شه. در اون فاصله شما هیچ سازه آدم ساز رو نمی ببینن.

اسفناج شما رو قویتر می کنه
این درسته که اسفناج یه سبزی پرفایده واسه بدنه و دارای ویتامین فراوانیه اما باید گفت که این گیاه نمی تونه شما رو قوی تر کنه. خیلی از ما حتما کارتون ملوان زبل رو تماشا کردیم که درزمان اون شخصی با خوردن یه قوطی اسفناج به نیرویی عجیب رسیده و دشمنانش رو نابود می کنه. باید گفت که به غیر از این کارتون یه اشتباه نوشتاری در قرن ۱۹ میلادی هم به قوت گرفتن این تصور کمک کرد. در سال ۱۸۷۰ شخصی به نام ” دکتر ولف ” در زمان وارد کردن نتیجه تحقیقاتش یه عدد ۰ رو در مکانی اشتباه وارد کرد و باعث شد تا همه تصور کنن که آهن ۱۰ برابر بیشتر از اندازه واقعی خود آهن داره.

اسفناج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *