به گزارش آلامتو و به نقل از الی گشت؛ گرجستان کشوریه در منطقه اوراسیا که مرز میان اروپا و آسیاه، گرجستان در میونه و غرب قفقاز جنوبی واقع شده و از شمال به فدراسیون روسیه، از شرق با جمهوری آذربایجان، از جنوب با ارمنستان، و از جنوب غربی با ترکیه هم مرزه و از غرب هم با دریای سیاه همسایه س. گرجستان کشوری کوهستانی و پر بارانه که وسعت اون ۶۹۷۰۰ کیلومتر مربعه و جمعیت اون در سال ۲۰۱۳ حدود ۵ میلیون نفر بوده. بیشتر مردم گرجستان مسیحی و ۸۴ درصد اونا از نژاد گرجی هستن که به زبون گرجی سخن می گن، این زبون خط خاص خود رو داره.

گرجستان تاریخ و فرهنگ پربار و کهنی داره و از اولین کشورهاییه که مسیحیت رو به عنوان دین رسمی کشور انتخاب کرد. مردم گرجستان کشورشون رو ساکارتولو می خونن و خودشون رو کارتولبی و زبانشون رو کارتولی می گن.

این کشور دارای دو جمهوری خودمختار آبخازیا و اوستای جنوبیه که در شمال کشور و در همسایگی روسیه هستن و حالا این دو منطقه با پشتیبانی روسیه اعلام استقلال کردن.

گرجستان به ۶۵ ناحیه و مناطق دهاتی تقسیم می شه و دارای ۱۳ شهر و چندین شهرکه که شامل شهرهای تفلیس، کوتائیسی، گوری، چیاتورا، روستاوی، پوتی، تقیبولی، زوگدیدی، تسقالتوبو، سوخومی، تقوارچلی، گاگرا، باتومی، و ۳۷ شهر کوچیک، ۶۱ مرکز دهاتی و ۴۵۰ داهات هستش.

دوسوم گرجستان کوهستانیه. گرجستان غربی دارای اقلیم مرطوب جنب مداری و گرجستان شرقی خشک یا معتدل مرطوبه. سرزمین گرجستان از نظر اقلیمی استثنایی و خاص هستش، یعنی هر چهار فصل سال رو می تونین در اون تجربه کنین، طوری که تو یه زمان در کنارهای دریای سیاه، هوای گرم تابستون در میان نخلای بلند و همیشه سبز حکم فرماست؛ در تپه ماهورای پایکوهی، رویش علفای تازه و گلای بهاری، هم اینکه در کوهستان، مه غلیظ مثل ابری که با ریزش برف و باران همراه س، هست.

۲۵ درصد از خاک گرجستان پارک ملی حفاظت شده و ۴۰ درصد از اراضی ملی اون پوشیده از جنگله.

مردم گرجستان

یکی از ویژگیای گرجستان تنوع قومی و نژادی در این کشوره. گرجیا که در جامعه ای جور واجور زندگی می کنن همیشه پذیرای غریبها هستن. مهمون نوازی گرجیا زبانزد خاص و بیشتر. گرجیا در اولین مهمانی خود معمولاً سفره خاص ای می گسترانند که به میز گرجی معروف شده، در این سفره نوشیدنیا و غذاهای مخصوصی هست که صرف اونا با آداب و رسوم خاص ای صورت میگیره. بیشتر گرجیا اهل تفریح و عیاشی و خوشگذرونی هستن و تفریح کردن واسه اونا بیشتر از نوسازی ساختمون یا اتومبیل اهمیت داره. سفر به گرجستان وقتیه واسه پیدا کردن دوستان جدید با فرهنگی پویا.

لیست زیباترین جزایر و سواحل اندونزی

۲۰ جاذبه گردشگری برتر آسیا

الی گشت تور گرجستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *