به بهونه کشته شدن رهبر گروه تروریستی القاعده در پاکستان به سراغ گروهکای تروریستی رفتیم که این روزا فعال هستن و با اصرار روی عقیده هاشون دست به جنایتای عجیبی میزنن.

به گزارش آلامتو به نقل از مجله مهر:طی چند روز گذشته در حالی خبر کشته شدن رهبر گروه تروریستی القاعده در پاکستان منتشر شد که هیچ محافظی همراهش نبود و احتمال درز اطلاعات از بین خودیا در این باره هست. «ملااختر محمد منصور» در حمله هوایی بدون سرنشین امریکایی در پاکستان و در مرز با افغانستان کشته شد.

تا الان رهبران گروه های تروریستی مختلفی در عملیاتای متفاوتی کشته شدن، اما با مرگ رهبرهای شون گروه ها بازم به فعالیتای خودشون ادامه دادن، در زیر نگاهی داریم به لیست بالابلند این گروه ها. اما این وسط باید به تعریف کلمه «تروریسم» در جغرافیاهای جور واجور توجه کرد، تِروریسم که در فارسی از اون با عنوان دهشت افکنی یا ترس افکنی نام برده شده و هیچ کدوم از ما تا الان استفاده نکرده ایم، به هرگونه کارکرد یا تهدید واسه ترسوندن و یا آسیب رسوندن به شهروندان، حکومت ، گروه ها و شخصیتای سیاسی می گن. با این حال در هر کشوری می تونه این تعریف به تموم نیروهای مخالف همون کشور گفته شه، در حالی که خارج از اون کشور همون گروه اینجور تعبیری نداشته باشه.

این در حالیه که تروریستا معمولا واسه تبلیغ ایده سیاسی خود و یا واسه مقابله به مثل کردن با کشور دشمن خود دست به کشتار و ترور مردم غیر سیاسی میزنن تا با ایجاد ترس و ترس در جامعه به خواسته های خود برسن و بعضی گروه ها مانند «داعش»، «القاعده» و «طالبان» تا آخر همه ترسا رفته ان.

گروه دولت اسلامی موسوم به داعش

هسته اولیه داعش به سال ۲۰۰۴ و زمان زرقاوی برمیگرده. ابومصعب الزرقاوی اردنی الاصل که سابقه حضور در افغانستان و جنگ با نیروهای شوروی رو هم داشت، پس از حمله آمریکا به عراق یه گروه نظامی به نام جماعت توحید و جهاد در این کشور رو تشکیل داد. بعد از یه مدت اقدامات سخت گیرانه زرقاوی در مناطق سُنی نشین و کشتار غیرنظامیان موجب اختلاف میان گروه های سنی و القاعده شد. این اختلافات از سال ۲۰۰۵ رو شد، اما زرقاوی تونست با تشکیل شورای مجاهدین به عنوان سازمانی گسترده و تشکیل شده از القاعده و پنج گروه شورشی دیگه، در آوریل ۲۰۰۶ بر این اختلافات فائق آید.

ایشون کم یه مدت بعد، این شورا رو شعبه القاعده در عراق معرفی کرد و پیامایی با عنوان امیر القاعده در عراق صادر می کرد. از اینجا به بعد، تقریبا تموم جهادیای عراق تکفیری شدن و اونایی رو که اعتقادی به گرایش سُنی تندرو نداشتن، کافر خوندن. به همین ترتیب، الزرقاوی در سال ۲۰۰۶ در پیامی صوتی به تموم شیعیان عراق اعلام جهاد کرد.

بعد از مرگ زرقاوی، شورای مجاهدین ابو حمزه المهاجر رو به ریاست این گروه انتخاب کرد. در سال ۲۰۱۰ نیروهای آمریکایی به منطقه الثرثار حمله کردن و ابوعمر بغدادی و ابوحمزه المهاجر رو کشتند. بعد از این ماجرا، ابوبکر بغدادی به ریاست دولت اسلامی عراق رسید.

ابوبکر بغدادی با منتشر کردن فایلی صوتی، جبهه النصره رو امتداد دولت اسلامی در عراق معرفی کرد و نام سازمان خود رو به دولت اسلامی در عراق و شام (داعش) عوض کرد. اینطوری، دولت اسلامی عراق در سال ۲۰۱۳ نام خود رو به دولت اسلامی عراق و سوریه داعش عوض کرد تا بتونه عملیات در دو کشور رو پوشش بده.

این گروه تروریستی از ۵ هزار تروریست تشکیل شده که به دلیل رابطه قوی با عشایر حامی خود در خاک عراق و به طور دقیق تر در استان الانبار، در مناطق مشترک سوریه و عراق مانند ادلب، دیرالزور و الرقه فعالیت داره. این گروه کنترل کامل شهر مرزی الرقه در مرز با سوریه و ترکیه رو در اختیار داشته و به ادعای خود «دولت اسلامی» در اون تأسیس کرده. فتواهای تکفیری از طرف سرکردهای این گروه روزانه باعث قتل ده ها نفر در استان الرقه و حومه استان حلب می شه. در سال ۲۰۱۳ و به دنبال حمله این گروه به مواضع گردان «احرار شام» و گردان «طوفان شمال» در منطقه مرزی «باب الهوی» در مرز ترکیه، درگیری داخلی میان گروه های مسلح سوری شروع شد.

گروه های تروریستی

جیش العدل

یه گروه شبه نظامی تروریستی تندروی سلفی مذهب و بلوچه که نظام جمهوری اسلامی ایران به مقابله مسلحانه پرداخته. این گروه بعد از نابودی جندالله با سازمان دهی بعضی از اعضای اون، شروع به فعالیت و اعلام موجودی کرد. رهبری این گروه رو صلاح الدین فاروقی رو دوش داره. این گروه تروریستی تا الان مسئولیت چند قتل و ترور در نواحی شرقی استان سیستان و بلوچستان رو رو دوش گرفته. گروهک جیش العدل، با درسای سلفی و باورهای وهابی خود از جمله طرفداران سلفیای مخالف در جنگ سوریه هستن و یکی از دلایل اقدامات تروریستی خود علیه جمهوری اسلامی رو پشتیبانی از تکفیریای سوری و تروریستای مخالف دولت سوریه اعلام کرده.

گروه های تروریستی

جبهه النصره​

جبهه النصره از مهمترین گروه های ضد نظام بشار اسد هستش که با حما یتای تسلیحاتی آمریکا، غرب و متحدان منطقه ای خود تونسته فجایع بزرگی در این کشور رقم بزنه.

جبهه النصره به سرکردگی «ابو محمد الجولانی» اواسط سال ۲۰۱۱ میلادی با کمک گروه تروریستی دولت اسلامی عراق و شام(داعش) تأسیس و تقویت شد. بعدا ضمن استقلال از گروه داعش، از طرف «ایمن الظواهری» به عنوان شاخه اصلی القاعده در سوریه انتخاب شد و همین موضوع اختلاف النصره و داعش رو به دنبال داشته. تعداد نیروهای این گروه ۵ الی ۷ هزار نفره که در تموم ۱۱ استان از ۱۴ استان سوریه فعالیت دارن. این گروه تروریستی مسئول خیلی از عملیاتای انتحاری و انفجار خودروهای بمب گذاری شده در مناطق سوریه س. ربایش، ترور و محاصره شیعیان روستاهای نبل و الزهرا در استان حلب از دیگر اقدامات این گروه تروریستیه. در سال ۲۰۱۲ دولت آمریکا جبهه النصره رو در لیست گروه های تروریستی خود قرار داد. در سال ۲۰۱۳ «ابوبکر البغدادی»، سرکرده گروه تروریستی دولت اسلامی عراق و شام خواهان اتحاد با جبهه النصره واسه تشکیل گروه تروریستی «دولت اسلامی در عراق و شام» شد ولی این موضوع با مخالفت محمد الجولانی، سرکرده جبهه النصره روبرو شد. خیلی از اعضای این گروه تابعیت غیرسوری دارن و طبق آخرین آمارها، اتباع ۴۸ کشور از جمله عربستان، افغانستان، پاکستان، انگلیس، فرانسه، استرالیا و چیزای دیگه ای به جز اینا در این گروه تروریستی عضویت دارن. در اواخر سال ۲۰۱۳ به دلیل گسترش نفوذ جبهه النصره به مناطق مرزی سوریه و ترکیه و هم اینکه پیوستن دیگه گروه های مسلح به این جبهه، بعضی مقامات دولت آمریکا مجبور به گفتگو با سرکردگان جبهه النصره واسه پیشبرد طرح خود واسه ضعیف کردن دولت سوریه شدن.

آمریکا به دولت اسلامی عراق و یعنی جبهه النصره مثل کالایی نگاه می کنه که دارای تاریخ مصرفه.بدین شکل که چون مأموریت اونا تموم شه دوباره به زندان برمی گردن. این مسئله بارها تکرار شده. نمونه اون مسئله سوریه س چون که با شروع این بحران، صدها نفر به شکلی بسیار مشکوک از زندانای واقع در عراق و لبنان فرار کردن و بیشتر اونا راهی سوریه شدن.

گروه های تروریستی

القاعده

سازمان القاعده که انگار مادر تموم گروه های تروریستی مطرح در منطقه س، با پشتیبانی آمریکا در دهه هشتاد میلادی تشکیل شد. این سازمان در اول با عنوان دفتر «مکتب الخدمه» و با هدف آموزش، پشتیبانی و تجهیز مجاهدین عرب واسه جنگ با شوروی قبلی شروع به کار کرد. مأموریت این گروه البته خیلی زود به ثمر نشست و ارتش شوروی در اوایل دهه هشتاد مجبور به عقب نشینی از افغانستان شد، اما این پایان راه القاعده نبود.

اسامه بن لادن رهبر القاعده در سال ۲۰۱۱ در عملیات نظامی ارتش آمریکا در پاکستان کشته شد و پس از اون ایمن الظواهری رهبری این شبکه رو رو دوش گرفته. شاخه های جور واجور این شبکه در کشورها و مناطق متفاوتی فعال هستن. جبهه النصره در سوریه و انصار الشریعه در یمن از شاخه های القاعده هستن که کنترل بخشایی از این دو کشور رو در اختیار دارن.

القاعده حملات زیادی رو علیه اهداف نظامی و غیرنظامی در کشورای جور واجور انجام دادن. حملات ۱۱ سپتامبر مهمترین اونا بود که آمریکا در جواب به افغانستان حمله کرد. در این مدت القاعده با همون ایده سیاسی و دیدگاه در این کشور شکل گرفت که این اتفاق هم مرحله دیگری از تقویت گروه های تکفیری رو رقم زد. در واقع در عراق، القاعده با قوی ترین ارتش دنیا درگیر شد که این مبارزات موجب شد نگاه چریکی این سازمان دقیق تر شه، تاکتیکای جنگی اون پیشرفت یابد و در کل، آب دیده و قَدَر شه و در آخر، با به کار گیری مقبولیت خود در بخشایی از جوامع اسلامی، عناصر و نیروهای بیشتری رو به خود جذب کنه.

گروه های تروریستی

اوم شینریکیو

اوم شینریکیو یه فرقه ژاپنیه که در چندین کشور به عنوان گروه تروریستی شناخته شده، این گروه در سال ۱۹۸۴ از راه شوکو آساهارا به وجود اومد. در سال ۱۹۹۵ اعضای این فرقه گاز سارین رو در متروی توکیو پخش کردن که در این حملات سیزده نفر کشته و بیشتر از پنجاه نفر زخمی شدن و هزاران نفر تا یه مدت با مشکلات جسمی این حملات دست و پنجه نرم می کردن.

اوم شینریکیو، که معنی اون «حقیقت عالی» است در دهه ۱۹۸۰ به عنوان یه گروه الهی که براساس ترکیب باورهای هندوها و بوداییان بود، به وجود اومد اما کم کم به فرقه ای تبدیل شد که موجودیت خود رو براساس پیشگوییای مسیحیت درباره آخر، قرار داد.

گروه های تروریستی

بوکوحرام

بوکوحَرام با ترجمه «تحصیل غربی حرامه» یه گروه شورشی و جهادی اسلامی در شمال نیجریه س که خواهان تعطیلی همه مدارس نوین در نیجریه بوده و به دنبال شریعت اسلامی بر همه ۳۶ ایالت نیجریه س. این گروه که در نیجر، چاد و شمال کامرون هم فعاله در سال ۲۰۰۲ تأسیس شده و قبلا با شبکه القاعده رابطه داشت اما در مارس ۲۰۱۵ با ابوبکر بغدادی بیعت کرد و نام خود رو به ولایت غرب آفریقای دولت اسلامی عوض کرد. محمد یوسف بنیان گذار این گروه با دموکراسی، آموزش سکولار و علم مخالف بود، اون حتی کروی بودن زمین رو هم زیر سوال برده بود پس از مرگ اون ابوبکر شکائو رهبر گروه شد. بوکوحرام حملات زیادی به بانکا، رستورانا و فروشگاه های بزرگ رو طراحی کرده که منتهی به مرگ هزاران نفر شدن.

گروه های تروریستی

ارتش نوین خلق

ارتش خلق نام شاخه نظامی حزب کمونیست فیلیپینه. ارتش نوین خلق رو «برنابه بوسکاینو» معروف به «فرمانده دانته» در ۲۹ مارس ۱۹۶۹ تأسیس کرد. ارتش نوین خلق یه گروه شورشی مائونیستی و شاخه چهار هزار نفره از شورشیان مسلح حزب کمونیست فیلیپینه که اعضای اون از چهار دهه گذشته تا الان علیه دولت مرکزی می جنگن.

این ارتش موقع تشکیل در سال ۱۹۶۹ تنها ۵۰ چریک و ۳۵ قبضه تفنگ داشت، اما کم کم رشد کرد و در سال ۱۹۷۲ که سربازان دولتی، کمونیستا رو محاصره کردن تعداد اونا به ۶۰۰ نفر می رسید.

گروه های تروریستی

فارک

فارک با نام کامل نیروهای مسلح انقلابی کلمبیا یه سازمان چریکی انقلابی مارکسیست-لنینیستیه که دولت کلمبیا اونو گروهی تروریستی می دونه. نیروهای مسلح انقلابی کلمبیا در دهه ۱۹۶۰ به عنوان «شاخه مسلح» حزب کمونیست کلمبیا تشکیل شدن. در دهه ۱۹۸۰ میلادی، با منتشر کردن دلایلی مبنی بر دست داشتن این گروه در قاچاق مواد مخدر، فارک رسما از حزب کمونیست کلمبیا جدا شد، اما به زندگی چریکی خود ادامه داد. مقامای دولت کلمبیا تخمین میزنن که سازمان فارک دارای کادری بالغ بر ۸ هزار چریک باشه. تا کنون بیشتر از ۱۷ هزار نفر در درگیریای بین فارک و دولت کشته شدن.

گروه های تروریستی

سپاه صحابه

سپاه صحابه یه سازمان تروریستی براساس اندیشه های مدارس دیوبندی در پاکستانه که در سال ۱۹۸۵ و واسه تقابل با اتحاد شیعیان پیوسته و خصوصاً در برابر جنبش جعفریه پاکستان تاسیس شد. این سازمان در ترور خیلی از شیعیان دست داشته.

گروه های تروریستی

طالبان

طالبان به معنی طلبها نام گروهی از شبه نظامیان روحانی مخالف دولت افغانستانه که دارای عقاید دُگم مذهبی و وابسته به مکاتب حنفی و وهابی در دین اسلامه. رهبری طالبان پس از مرگ ملا عمر، ملا اختر منصور بود که اونم تازگیا کشته شده و هنوز رهبر بعدی معرفی نشده.

پشتیبانیای تکراری و مخفی عربستان سعودی از طالبان ادامه داشت و اونا با شعار جهاد با شرک و کفر و اینکه هرکی کشته شه به بهشت میره به زودی پیروان خیلی از افغانستان و پاکستان پیدا کردن. طالبان پاکستان در سال ۲۰۰۷ میلادی با هدف قرار گرفتن حکومت اسلامی و جاری کردن قوانین شرع در پاکستان، وارد مقابله مسلحانه شد. از طالبان پاکستان به عنوان شبکه ای تشکیل شده از تعدادی گروه های تندرو محلی نام برده می شه. در اول امر مردم افغانستان به این گروه خوشبین بودن و فکر می کردن، اونا می تونن به جنگای داخلی افغانستان پایان بدن.

گروه های تروریستی

جبهه اسلامی سوریه

جبهه اسلامی سوریه در دسامبر ۲۰۱۲ با پیوستن ۱۱ گروه افراطی تروریست شروع به کار کرد، هسته مرکزی اون توس «حسان عبود»، معروف به «عبدالله الحموی»، سرکرده گروه تروریستی آزادگان اسلامی شام تشکیل شد و الان ۳۰ هزار تروریست در این گروه هستن که بخش فعالیت اونا در تموم نقاط سوریه س.

این گروه از ایده سیاسی تکفیری پیروی می کنه و مسئول خیلی از حملات به کمترینای مذهبی سوریه مانند مسیحیانه. شعار این گروه «مقابله با شیعیان، مسیحیان و تأسیس دولت سنی مانند سلسله اموی در شام» است.

جبهه اسلامی سوریه در خیلی از درگیریا با گروه های جور واجور از جمله ارتش آزاد همکاری کرده اما از به رسمیت شناختن اتحاد ملی مخالفان به عنوان نماینده مردم سوریه دوری می کنه؛ این گروه خود رو جزئی از القاعده می دونه و در درگیریای داخلی گذشته میان گروه های تروریستی سوریه، حملات زیادی علیه داعش انجام داد.

گروه های تروریستی

جیش الاسلام

این گروه که به سرکردگی «زهران علوش»، سرکرده گروه تروریستی «گردان اسلام» در سپتامبر ۲۰۱۳ اعلام موجودیت کرد، تشکیل شده از ۵۰ گروهک با تفکر سلفی افراطیه که بیشتر در دمشق و حومه اون فعالیت می کنن. جیش الاسلام معروف به ارتش عربستان در سوریه س. این نامگذاری به این دلیله که اختلافات موجود در اتحاد ملی مخالفان سوریه باعث اختلاف و جدایی گروه های مسلح داخل سوریه شد و عربستان تونست با سرمایه گذاری و ارسال اسلحه واسه گروه های موجود در حومه دمشق اونا رو با همدیگه متحد کنه.

با وجود اعلام اینکه جیش الاسلام با هدف جلوگیری از گسترش گروه های تکفیری در سوریه فعالیت خود رو شروع کرد اما گروه های وابسته به اون از جمله «فتح الشام»، «گردان توحید الاسلام» و «گردان الانصار» از مهمترین گروه های تکفیری سوریه هستن. تعداد اعضای اون بیشتر از ۱۷ هزار نفر تخمین زده می شه.

گردان اسلام به سرکردگی زهران علوش از ارکان اصلی جیش الاسلامه که ۹ هزار نیرو در اختیار داره. این گروه از نظر اسلحه و لوازم نظامی از مجهزترین گروه های مسلح مخالف دولت سوریه س.

گروه های تروریستی

ستاد کل ارتش آزاد سوریه

ارتش آزاد سوریه در آگوست سال ۲۰۱۱ با سازماندهی نظامیان جدا شده از ارتش سوریه که به ترکیه فرار کرده بودن؛ به فرماندهی «ریاض الاسعد» تشکیل شد. البته به دلیل افزایش فعالیت گروه های تروریستی دیگه در سوریه بیشتر سرکردهای این گروه به جای شرکت در درگیریا در میدون سیاسی حضور داشتن.

در سال ۲۰۱۲ کشورای عربی و غربی با هدف چیزی که پشتیبانی از گروه های معتدل مخالف دولت سوریه عنوان کردن، مبادرت به تشکیل ستاد مشترک ارتش آزاد کرده و تموم گروهکای وابسته به اونو در زیر مجموعه اون سازماندهی کردن. سرکردگی این ستاد رو دوش «سلیم ادریس»، افسر فراری ارتش سوریه واگذار شد. در سال ۲۰۱۳ به دنبال شروع درگیریای داخلی میان گروه های مسلح تروریستی و ضربه های سنگینی که ارتش آزاد در درگیری با گروه تروریستی داعش تحمل کرد، سلیم ادریس از سرکردگی این گروه برکنار و «عبدالاله البشیر» جانشین اون شد.

اون که عضو یکی از گروهکای وابسته به ارتش آزاد در منطقه مرزی با سرزمینای اشغالی فلسطین بود، در یکی از عملیاتای ارتش سوریه شدیدا زخمی و از راه نظامیان صهیونیست به بیمارستانی در شمال سرزمینای اشغالی منتقل شد. ارتش رژیم صهیونیستی پس از موافقت با آموزش ایشون واسه برگشت به سوریه، ضمن اعلام رسمی مرگ ایشون، البشیر رو واسه آموزشای نظامی به طور مخفیانه به یکی از پایگاه های نظامی ارتش صهیونیستی در شهر اشغالی حیفا منتقل کرد.

الان این ستاد با هیچ کدوم از گروه های وابسته به خود از جمله «شهدای سوریه»، «احرار سوریه» و چیزای دیگه ای به جز اینا رابطه مستقیم نداره و حتی بعضی از گروه ها، اونو به عنوان نماینده خود واسه دریافت کمکای خارجی به رسمیت نمی شناسن. تعداد نیروهای وابسته به ستاد مشترک ارتش آزاد حدود ۱۰ هزار نفره که بیشتر اونا در مناطق مرزی ترکیه و سوریه هستن.

گروه های تروریستی

شبکه حقانی

شبکه حقانی یه گروه شبه نظامی در مناطق مرزی افغانستان و پاکستانه که عملیاتایی رو علیه نیروهای امریکا، ناتو و دولت افغانستان سازمان دهی می کنه. رهبری این گروه که رابطه بسیار نزدیکی با طالبان داره، رو دوش جلال الدین حقانی از رهبران مجاهدین افغان در دوران جنگ با شورویه.مولوی جلال الدین حقانی در سال ۱۳۷۰ موفق شد شهر خوست مرکز ولایت خوست رو از چنگ حکومت نجیب الله درآورد. ایشون در اولین کابینه مجاهدین پس از سقوط کابل در سال ۱۳۷۱ پست وزارت دادگستری رو رو دوش داشت. چند سال بعد متحد طالبان شد و در حکومت طالبان پستایی مثل فرماندهی طالبان در شمال کابل، وزیر مناطق مرزی و امور قبایلی رو رو دوش داشت.

مقر اصلی این شبکه دقیقاً معلوم نیس اما به نظر می رسه وزیرستان واقع در مناطق قبیله ای فدرال پاکستان مهمترین پایگاه این شبکه باشه. هر چند این گروه در مناطق جور واجور مرزی افغانستان بیشتر فعالیت داره. آمریکا گفته که شبکه حقانی از جولانگاهای امن خود در پاکستان دست به عملیات می زنه و بارها از پاکستان خواسته س رابطه خود با شبکه حقانی رو قطع کنه.

گروه های تروریستی

الشباب سومالی

جنبش جوانان مجاهدین

معروف به الشباب یه گروه اسلام گرای سومالیاییه که از سال ۲۰۱۲ بخشی از شبکه القاعده شده.این گروه در گذشته بخشایی از مرکز و جنوب سومالی رو در کنترل خود داشت اما در سال ۲۰۱۵ شهرهای بزرگ رو از دست داده و تنها چند منطقه دهاتی رو در تصرف خود داره تعداد سربازان الشباب در سال ۲۰۱۴ بین ۷ تا ۹ هزار نفر برآورد شده.

این گروه در فهرست سازمانای تروریستی آمریکا، بریتانیا، کانادا، استرالیا و امارات قرار داره. الشباب هدف خود رو «جهاد علیه دشمنان اسلام» می دونه و بارها به نیروهای دولتی و اتحادیه افریقا در موگادیشوحمله کرده.

این گروه در جریان جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل، ده ها تماشاگر این بازیا رو قتل عام کردن. در سال ۲۰۱۳ با حمله به یه مرکز خرید در نایروبی، پایتخت کنیا ۶۷ نفر رو کشتند و در دوم آوریل ۲۰۱۵ با حمله به خوابگاه دانشجویان دانشگاه «گاریسا» در کنیا ۱۴۸ دانشجوی مسیحی رو کشتند. هر دو حمله از راه مردان نقابدار مسلح انجام شد که افراد رو به رگبار گلوله می بستند.

تجارت عاج فیلم، یکی از مهمترین منبع مالی الشباب و بوکوحرامه. عاج در کشور مبدا، کیلویی صد دلار به واسطه ها فروخته می شه، اما وقتی که به چین یا تایلند می رسه کیلویی ۲۱۰۰ دلار قیمت پیدا می کنه.

پیش بینی می شه که الشباب هزاران نفر نیرو داشته باشه که چند صدنفر از اونا رو خارجیان تشکیل می هند. خارجیانی که بیشتر اونا از خاورمیانه بوده و سابقه جنگ در افغانستان و عراق رو دارن. در میان اعضای الشباب جوونایی سومالیایی دیده می شن که بعضی از اونا از جوامع اروپایی و آمریکایی به این گروه پیوسته ان. در همین رابطه مقامات آمریکایی از این بیان نگرانی کردن که تروریستای فعال در افغانستان و پاکستان، به سومالی پناهنده شن.‬

الشباب و القاعده در سال ۲۰۱۲ اعلام کردن که با همدیگه متحد شدن و «مختار ابوزبیر» رهبر الشباب اعلام کرد که در عملیاتای بین المللی القاعده شرکت می کنه. حمله به تاسیسات واسه رژیم اسرائیل در شهر مومباسا در سال ۲۰۰۲ میلادی و تلاش واسه حمله به هواپیمای حامل گردشگران اسرائیلی هم به احتمال زیاد از راه نیروهای القاعده در سومالی انجام شدن.الشباب از ایده های وهابیون عربستان سعودی الهام گرفته و این در حالیه که بیشتر مسلمانان سومالی از صوفیان میونه رو هستن.

گروه های تروریستی

جیش المجاهدین والأنصار

این گروه تروریستی در مارس ۲۰۱۳ و با افکار جهادی سلفی تشکیل شد.این گروه از صدها تروریست خارجی تشکیل شده که بیشتر اونا از شمال قفقاز(چچنی و …) هستن. جیش المجاهدین و الانصار براساس چیزی که به نظر خود «دولت اسلامی در سوریه» می خونن، فعالیت می کنن.

محدوده فعالیت اونا در شهر حلب و بعضی مناطق حماه و لاذقیه س. سرکردگی این گروه رو یه تروریست خطرناک چچنی ملقب به عمر الشیشانی برعهده داره که مسئول برنامه ریزی خیلی از حملات تروریستی انتحاری هستش.الشیشانی خود رو به چیزی که دولت اسلام در عراق و شام می خواند، منتسب می دونه.

گروه های تروریستی

جیش الفتح

هفت گروه مسلح در ۲۴ مارس ۲۰۱۵ تشکل موسوم به جیش الفتح رو تأسیس کردن که تو یه اتاق عملیاتی مشترک و تحت فرماندهی نظامی واحد قرار داره. جبهه النصره شاخه القاعده در سوریه از مهمترین گروه های تشکیل دهنده جیش الفتحه، به این گروه تروریستی باید، گروه های موسوم به احرار الشام، جندالاقصی، جیش السنه، فیلق الشام، لواء الحق و اجناد الشام رو اضافه کرد.

جیش الفتح اقدامات تروریستی و مسلحانه خود رو با هدف تشکیل چیزی که دولت اسلامی در سوریه خونده، توجیه می کنه، شمار تروریستای جیش الفتح، چهار هزار نفر برآورد شده.

با وجود تلاش تروریستای جیش الفتح واسه اینکه خود رو به عنوان مخالف میونه رو نشون بدن، با این حال این ادعا که از طرف آمریکا، عربستان و دیگه طرفداران تروریستای تکفیری با هدف سرپوش گذاشتن بر جنایاتشان مطرح می شه، حقیقت و وجود واقعی این تشکل و تکیه اون بر عقاید و افکار شبکه تروریستی القاعده رو نمی تونه رد کنه مخصوصا اینکه ابومحمد الجولانی سرکرده جبهه النصره در سوریه به روشنی در سال ۲۰۱۳ بیعت خود با ایمن الظواهری سرکرده شبکه القاعده رو اعلام کرده بود.

تشکل تروریستی جیش الفتح از پشتیبانیای خارجی گسترده عربستان، قطر و ترکیه برخورداره که این کشورها واسه اعمال نفوذ بیشتر در صفوف تروریستای مسلح در سوریه با همدیگه رقابت می کنن.

گروه های تروریستی

خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *