در افراد بهنجار از نظر روانی، تمایل به خرید و مصرف تحت تاثیر پدیده های روان شناختی و جامعه شناختی گوناگونیه. اما در بعضی مریضی های روانی و پریشونی های شخصیتی، دیدگاه ها و رفتارای خاصی مربوط به خرید و مصرف دیده می شه.

به گزارش آلامتو به نقل از بانکی،اگه هر ماه به این نتیجه می رسید که دخل و خرج تون با هم نمی خواند و با کسری بودجه زیادی روبه رو هستین، شاید شمام به مریضی “اعتیاد به خرید» گرفتار شده اید

بعضی وقتا افراد اشتیاق به خرید رو با اعتیاد به خرید اشتباه می گیرد. بیشتر این دسته از افراد هم نمی دانند گرفتار به اختلالی هستن که معمولا از اون خبر ندارن یا بیشترین حد خودشون و آدمایی که با اونا زندگی می کنن از این موضوع با خبرند. اگه کمد لباس های تون پره از لباس هایی که حتی یه بار هم اونا رو نپوشیده اید، اگه با نگاه کردن به ویترین مغازه بدون اینکه کنترلی برخودتان داشته باشین وارد مغازه می شید و مهمتر از همه اگه آخر هر ماه به این نتیجه می رسید که دخل و خرج تون با هم نمی خواند چون مبلغ بسیار زیادی رو واسه خرید لوازم بی مصرف خرج کرده اید، شما گرفتار به اختلالی هستین که در زبون عامیانه به اون اعتیاد به خرید گفته می شه.

از اونجا که بزرگ ترین صدمه که اعتیاد به خرید به شما می زند آسیب مالیه بهتره با این مشکل آشنا شید و اگه گرفتار به اون بودین به دنبال راه حلی براش بگردین.

آشنایی با یه مریضی که جیبتون رو هدف میگیره

این پدیده رو بشناسین:

بیشتر آدمایی که دچار خرید بیمارگونه زیاد هستن، کالاهایی که خریده ان رو مخفی کرده یا درباره اونا دروغ میگن، اگه از کارت اعتباری استفاده کنن، حتما بیشتر از یه کارت دارن و به شکلی وسواس گونه نگران پول هستن. انبار کردن کالاهایی که هیچوقت مورد استفاده نیستش یا پوشیده نمی شن، در میون این افراد رایجه و اونا همیشه در شرایط بحران مالی به سر میبرن.

راه حل

واسه این مریضی راه حلای مختلفی از طرف کارشناسان ارائه شده تا شاید در این شرایط سخت بتونین اوضاعتان رو بیشتر سروسامون بدین.در این گزارش به بعضی از اونا می پردازیم.

۱- وقتی در شرایط تعادل قرار دارین به خرید برید. وقتی که ناراحت، عصبانی، دپرس و یا زیادی خوشحال هستین زمان مناسبی واسه خرید نیس.

۲-لیست خرید داشته باشین. هیچوقت بدون لیست چیزایی که به اونا نیاز دارین به خرید نرید.

۳-به وقتی که به خونه برمی گردید فکر کنین. به وقتی که خرید کردین و به خونه باز می گردید فکر کنین و احساستون رو بررسی کنین. چون بعد از خرید پشیمونی سودی نخواد داشت.

۴- اولویت هاتون رو مشخص کنین. واسه نیازاتون درجه و اولویت بندی قائل شید تا همیشه لازم ترینا در اولویت باشن.

۵. واسه خود سرگرمیای جدید پیدا کنین. پاساژ گردی یکی از سرگرمیای عادی این روزامون شده که خیلی خرج برمی داره! سرگرمی جدیدی پیدا کنین.

بانکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *