به گزارش خبرگزاری فارس، ساعتی قبل دریادار امیر رستگاری معاون هماهنگ کننده نیروی دریایی ارتش در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس از شکار دو فروند پهپاد آمریکایی خبر داد.

به گفته ایشون این پهپادها از خونواده RQ-11 هستش که یکی در شهریور سال ۹۰ و دیگری در آبانماه امسال شکار شده.

رستگاری تاکید کرد: این پهپادها بوسیله پدافند ارتش مورد اصابت و سرنگون شده و الان در مرکز تحقیقات ارتش در حال بررسیه.

معاون هماهنگ کننده نیروی دریایی ارتش در آخر گفت: خیلی از اطلاعات این پهپادها بوسیله مرکز جهاد و تحقیقات ارتش تخلیه شده.

RQ-11 چیه؟

RQ-11 از جمله پهپادهای شناسایی بسیار پرکاربرد آمریکایی ها در عراق و افغانستانه. سادگی راه اندازی و هم اینکه قابل حمل بودن اون از جمله مهمترین مزایاییه که RQ-11 رو به یکی از مهمترین پهپادهای آمریکا تبدیل کرده. این هواپیمای بدون سرنشین ساخت شرکت «آئروویرنمنت» است. این شرکت که در کالیفرنیای آمریکا مستقره، در مورد ساخت ماشین آلات سوخت های نوین، خودروهای برقی و هواپیماهای بدون سرنشین تخصص داره و از سال ۱۹۷۰ فعالیت خود رو شروع کرده. این شرکت با تأسیس شرکت جانبی «اسکای تاور» و با همکاری سازمان ناسا و دولت آمریکا روی پروژه های هواپیماهای بدون سرنشین کار می کنه.

این پهپاد اولین بار در ارتش آمریکا مورد استفاده قرار گرفته اما کارکرد و کارایی فوق العاده اون موجب شده تا خیلی از دیگر کشورها هم این نوع پهپادها رو به خدمت بگیرن.

RQ-11 اولین بار با نام FQM-151 معرفی شد و بعد در سال ۲۰۰۲ پیشرفت یافت و به فرم الان درآمد و از دید ظاهری در کلاس پرنده های بزرگتر پرواز آزاد FAI (فدراسیون بین المللی صنایع هوایی) و F1C قرار گرفت.

این پهپاد نیاز به سکوی پرتاب نداشته و شروع پرواز اون با پرتاب به صورت دستیه. سامانه پیشران این هواپیما از نوع Pusher (هل دهنده) و موتور اون الکتریکیه. در این نوع سامانه، ملخک ها پشت موتور قرار گرفته و هواپیما رو به جلو می راند.

RQ-11 میتونه تا شعاع ۱۰ کیلومتر و تا ارتفاع ۱۵۰ متر از سطح محل پرتاب و ۴۶۰۰ متر از سطح دریا بالاترین درجه بگیره. این پهپاد می تونه با سرعت بین ۴۵ تا ۹۷ کیلومتر در ساعت پرواز کنه.

RQ-11 حدود ۱.۹ کیلوگرم وزن داره و میتونه ۶۰ تا ۹۰ دقیقه پرواز همیشگی داشته باشه. شعاع پرواز این پهپاد هم تا حدود ۱۰ کیلومتره. این پهپاد که از راه پرتاب دستی پرواز خود رو شروع می کنه، به کمک سامانه خلبان خودکاری خود، و با زوایه ۴۵ درجه در راه تعیین شده، فرود میاد. RQ-11 قادر به جمع بیاری اطلاعات، هدف یابی، کشف، و پایش در روز و شبه.

طول بال های RQ-11 حدود ۱۳۰ سانتی متر و طول خود پهپاد ۱۰۹ سانتی متره. موتور این پهپاد از نوع الکتریکی Aveox 27/26/7 هستش و متوسط سرعت اون ۵۶ کیلومتر در ساعته.

مدل Raven RQ-11B این پهپاد در سال ۲۰۰۵ برنده جایزه برنامه پرنده های بدون سرنشین آمریکا شده و برنامه تولید انبود اون در سال ۲۰۰۶ شروع شده. کمی پس از اون بود که RQ-11 در نیروی هوایی و نیروی دریایی آمریکا هم استفاده کرده شد.

تا الان بیشتر از ۱۹هزار فروند از این نوع پهپاد تولید شده و استرالیا، جمهوری چک، دانمارک، اسپانیا، ایتالیا، هلند، انگلیس و چندین کشور دیگه این نوع پهپاد رو واسه استفاده های نظامی کار گرفته ان. برنامه پیشرفت این پهپاد بازم ادامه داره و قراره نوع پیشرفته تر اون که توانایی اتصال به شبکه رد و بدل کردن دیجیتال داده رو داره، به ارتش آمریکا و کشورای متحدش تحویل داده شه.

کنترل این پهپاد به دو صورت کنترل از روی زمین و کنترل از پیش تعیین شده و مأموریتی انجام می گیرد. در روش اول یه استگاه زمینی کنترل پهپاد رو در اختیار داره و در روش دوم مأموریت پهپاد در اون ذخیره شده و هواپیما به صورت خودکار با راهنمایی سیستم موقعیت یاب به محل های تعیین شده رفته و اطلاعات جمع بیاری می کنه.

اما اون چیزی که شکار اینجور پهپادی رو سخت می کنه، توانایی فراخوان آنی اون هستش، طوری که مسئول کنترل می تونه با فشار تنها یه دکمه فرمون برگشت فوری به محل پرتاب رو صادر کنه تا پهپاد به محلی که از اون پرتاب شده برگرده. دوربین ارسال رنگی تصاویر و دوربین مادون قرمز دید در شب از جمله تجهیزاتیه که روی این پهپاد نصب شده.

اما پایگاه آمریکایی «صنعت دفاع» هم در مورد این پهپاد گزارش داده که RQ-11 میتونه تصاویر گرفته شده رو به صورت آنی به مرکز کنترل زمینی خود بفرسته. این پهپاد به شکل شبکه هم فعالیت می کنه، که هر شبکه جمع بیاری اطلاعات اون معمولا تشکیل شده از ۳ پهپاد و یه مرکز کنترل زمینی.

 

پهپاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *