آشیش اولین شرکت وام خود رو در سن ۱۵ سالگی و با دریافت یه وام پنج هزار دلاری در سال ۱۹۹۶ ساخت. بانکداری، بنگاه داری و تجارت الکترونیک از جمله شغلای این سرمایه گذار اوگاندایی بوده که در آخر منتهی به تاسیس «امپراتوری تکار» شد.

به گزارش آلامتو به نقل از فرادید ؛ آشیش تکار (Ashish Thakkar) در ۱۵ سالگی مدرسه رو ترک کرد تا فروشگاه کامپیوتری کوچیک خود رو به راه بندازه. حالا وسعت کاری Mara Group به بیست کشور رسیده و آشیش تکار لقب «جوون ترین میلیاردر آفریقا» رو یدک میکشه.

در اواخر سال ۲۰۱۳، اون با مدیر قبلی Barclays مشارکت کرد تا روی پروژه Atlas Mara سرمایه گذاری کنن. هدف اونا ۲۵۰ میلیون دلار بود، اما در آخر ۳۲۵ میلیون دلار سرمایه گذاری کردن. با این حال، افق نگاه اون به آفریقا محدود نمی شه. اون اولین آفریقایی بود که واسه سفر به فضا در شرکت «ویرجین گلکتیک» ثبت نام کرد.

در ادامه گفتگوی سی ان ان با تکار رو می خونید:

شما در چند کشور آفریقایی فعال هستین. الان، وضعیت تجارت در این قاره چیجوریه؟

من در ۱۸ سال گذشته در آفریقا فعال بوده ام، اما هیچوقت به این اندازه نسبت به آفریقا هیجان نداشتم. راحتی و جو تجارت در قاره بسیار بهتر شده. بدیش اینه، اینجا یکی از همون جاهاییه که درک کلی با واقعیت فاصله داره. در آفریقا ۵۴ کشور هست که بعضی ممکنه مشکلاتی هم داشته باشن. اما این مسئله نباید عامل نبود اتحاد کشورها شه، هرچند این کار زیاد صورت میگیره.

به چه دلیل فکر می کنین کارآفرینی واسه آینده پیشرفت آفریقا خیلی با اهمیته؟

به دلیل اینکه ما جمعیت جوون زیادی داریم. ۸۵ درصد جمعیت ما زیر ۳۵ ساله. کارآفرینی در جوامع و فرهنگ کشورای آفریقایی جای داره، اما در نظام آموزشی ما گذاشته نشده. کارآفرینان ما واسه راهنمایی و مشاوره باید کجا برن؟ جواب این مسئله واسه من مهمه. چون دلیل بیکاری، سرمایه گذاریِ مستقیم خارجی یا تاسیس کارخانه های وسیع نیس. باید کارگاه ها یا شرکتای کوچیک و متوسط تاسیس شه. الان، کارآفرینان زیادی به این سیستم وارد شدن و درسته که خلاقیت هم در اون دخالت داره.

پیشنهاد شما واسه یه کارآفرین جوون و تازه کار چیه؟

کارآفرینی مانند یه سفره و نه یه مقصد. رقابتای زیادی بر سر راه هست. ممکنه بارها زمین بخورین، اما باید بلند شید و دوباره وایسید. همت، علاقه و تلاش در طول این سفر بسیار مهم و حیاتیه. شما وسوسه میشین که از گوشه کار خود بزنین یا کارایی رو انجام بدین که زودتر به نتیجه برسین، اما بدونین که این کارا در دراز مدت جواب نمیده. همه می بگیم که جوانان امروز رهبران فردا هستن، اما در مورد ما غلطه. ما رهبران امروز هستیم و وظیفه ما هستش تا کار خود رو خوب انجام بدیم.

شما به آینده آفریقا مطمئنین؟

وقتی پیشرفت آفریقا رو از دید رهبری و مدیریت می بینیم به خودم افتخار می کنم. خیلی خوبه که این پیشرفت رو می بینم. اما بدیش اینه دید جهانی نسبت به آفریقا معطوف به مسائلی مانند ابولاه. مسائل کوچیکی که خیلی بزرگ شده، در حالی که در اندازه بزرگ تر ما عالی پیشرفت کردیم.

این قرن، قرن آفریقا هستش؟

نشون واره «گروه مارا» یه شیر آفریقاییه. ما در مورد اون یه جوک کوچیک داریم که شاید بعضیا نپسندند. هرچند من اون جوک رو دوست دارم و اینه که دوران ببر هندی و اژدهای چینی به سر رسیده، حالا نوبت شیر آفریقاییه. واقعا هم دیگه نوبت ما هستش.

هدف از زندگی چیه و واسه چه هدفی باید زندگی کنین؟

چیجوری ترس از نا امید کردن بقیه رو از بین ببریم؟

فرادید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *