یه مقام مسئول در بانک مرکزی از احتمال برنامه ریزی واسه دورجدید پیش فروش سکه خبر داد و گفت: ممکنه روش پیش فروش و واگذاری سکه به خواهندگان هم تغییراتی رو داشته باشه.

از سال گذشته بانک مرکزی واسه کنترل افزایش یهویی قیمتا در بازار سکه و هم اینکه تلاش واسه جمع آوری نقدینگی سرگردان از جامعه، طرحی رو به عنوان پیش فروش سکه از راه بانک ملی اجرا کرد.

بر این پایه، با تعیین دوره های وقتی ۴ تا ۹ ماهه قراردادی بین بانک و درخواست کننده پیش خرید سکه منعقد شده و بانک موظف می شه با دریافت مبلغ سکه های مورد درخواست مشتری در زمان ثبت نام، تحویل اونو در دوره وقتی مشخص و تو یه روز خاص به انجام برسونه.

هم اینکه بعضی پیش بینیای دیگه هم در این مورد هست مانند اینکه اگه فرد درخواست کننده قبل از سررسید تحویل سکه از درخواست خود بی خیال شه و یا اینکه بانک نتونه سکه ها رو در زمان مشخص به مشتری تحویل کنه و هم اینکه اینکه فرد پس از سررسید سکه واسه دریافت اون اقدامی نکنه؛ بعضی موارد به توافق بانک و مشتری می رسه.

توافق بانک و مشتری

با این حال، درزمان چند دوره از واگذاری سکه های پیش فروشی، به دلیل بروز نوسانات شدید قیمتی در بازار شکلای جور واجور سکه و ارز؛ خواهندگان با امید به کسب سود در این بازار، استقبال زیادی رو به عمل آورده ان و حتی در زمان انجام ثبت اسما صفوف طولانی هم در بانکا تشکیل شد.

هرچند بانک مرکزی به خاطر جلوگیری از حضور سوداگران در طرح پیش فروشی گامایی رو برداشت، اما میشه نزدیک به اتفاق تقاضاها در طرح سکه های پیش فروشی رو هدف کسب سود و درآمد دونست تا تامین نیازای احتمالی به سکه در آینده.

از آخرین مرحله ای که سکه های پیش فروشی به مردم در سوم مردادماه امسال واگذار شده، ۷۴ روز میگذره و در این دوره وقتی پیگیریای خبرنگار مهر نشون میده که بانک مرکزی بعضی برنامه های جدید رو هم در این رابطه در دستور کار داره.

دستور کار جدید بانک مرکزی

یه مقام مسئول قبلا اعلام کرده بود که واسه ثبت نام دورجدید واگذاری سکه های پیش فروشی، برنامه ای در بانک مرکزی در حال تدوینه و شاید شرایط جدیدی هم در دورجدید دید می شه.

هم اینکه پیمان قربونی، مدیر اداره بررسیا و سیاستای اقتصادی بانک مرکزی به مهر گفته بود: سال گذشته ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار قطعه سکه از راه بانک مرکزی پیش فروش شد.

در هر حال، با اینکه تا الان از کل وسایل جانشین تحویل سکه، تنها وسیله گواهی سپرده با اندازه ۲۰ درصد مطرح بوده استفاده شد، اما بانک مرکزی در مردادماه امسال همزمان با تحویل ۱ میلیون و ۹۵۰ هزار قطعه سکه به خواهندگان، واسه دوره ای هم امکان پرداخت وجه به منصرف شدگان رو اجرایی کرد.

انتظار خواهندگان پیش خرید سکه

مقامات بانک مرکزی قبلا هم اعلام کردن که با زیاد شدن قیمت طلا در بازارهای جهانی و هم اینکه رشد اندازه اون در داخل، امکان افزایش درخواست پیش خرید و هم اینکه دریافت سکه از راه خواهندگان هست.

میشه گفت با زیاد شدن قیمت شکلای جور واجور سکه در بازار، همه پیش خریداران سکه از سال گذشته تا آخرین دوره واگذار شده، به سود دست پیدا کردن که اگه این اقدام خواهندگان فقط هدف کسب سود و جنبه اقتصادی داشت که امروز با میلیونی شدن قیمت هر قطعه سکه در بازار، سودهای بیشتری هم عاید اونا شده.

به نظر می رسه الان خواهندگان زیادی هم منتظر اعلام برنامه جدید بانک مرکزی به خاطر پیش فروش سکه باشن و دوباره حجم خیلی از نقدینگی از این روش جمع آوری شه.

noindex

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *