آفرینش لحظه های سبز سالمندی به روش تامین سرمایه جمعی (کراودفاندینگ)

مشارکت عمومی واسه اجرای پروژه طراحی دید آسایشگاه سالمندان

پروژه لحظه ها (آفرینش سبز لحظه های سالمندی) در سایت دونیت شروع به کار کرد. هدف از این پروژه تامین سرمایه لازم واسه اجرای یه طرح دید واسه زیباسازی محوطه یه آسایشگاه سالمندانه. در این آسایشگاه چهل خانوم با میانگین سنی حدود ۷۰ سال نگهداری می شن که نصف اونا دچار مشکل حافظه هستن. یکی از مشکلات اونا ناتوانی در ایجاد رابطه با لحظه حاله و اینکه چیجوری با حواس پنچگانه شون در رابطه باشن تا تجربه شادتری از لحظات باقی مونده زندگی شون داشته باشن. این سالمندان بیشترین ساعات روز رو در خلوتِ ذهن خود سپری می کنن و کمتر تمایل به گفتگو با همدیگه دارن و محیط آسایشگاه تنها سهم اونا از دنیای بیرونه؛ سهم کوچیکی که با چیزی که نیازواقعی اوناس فاصله زیادی داره.

دونیت

طراحی این پروژه سال گذشته به سفارش مدیریت آسایشگاه بوسیله خانوم نسترن ناصریان و با همکاری آقای رضا مفاخر انجام شده اما به دلیل نبود بودجه، تا کنون اجرا نشده. اهداف طراحان این پروژه رو می شه به این صورت خلاصه کرد:

– می خوایم یه فضای سرحال واسه سالمندان بسازیم…

– می خوایم از راه خلق فضای قشنگتر حضور اونا رو در لحظه قشنگ تر کنیم…

– از راه تماس با حواسش پنج گانه زیبایی رو واسه اونا تداعی کنیم. دیدن رنگا، لمس کردن گلا و برگا، شنیدن صدای آب و برخوردش با سنگ…

– می خوایم مسؤلیت اجتماعی خودمون رو به عنوان طراح و معمار انجام بدیم…

– می خوایم ترس از سن و سال دار شدن رو با لذتِ آسایش و فراغت عوض کنم…

واقعا این پروژه به روش مشارکتی طراحی شده. خلاصه این داستان رو می تونین در این لینک ببینین.

بر خلاف پروژه های عادی که بیشتر بر خواسته های کارفرما متمرکزند، طراحان این پروژه در زمان طراحی از نظرات همه بانوان ساکن آسایشگاه سالمندان استفاده کردن. واقعا اونا واسه رسیدن به ایده های اولیه طراحی مصاحبه هایی با ساکنین آسایشگاه انجام دادن و تلاش کردن نظرات اونا رو در طرح اعمال کنن. این پروژه از نظر به کار گیری ایده «طراحی مشارکتی» در ایران یه پروژه پیشرو هستش. اما با وجود خلاقانه بودن پروسه طراحی و اثر اجتماعی بالای پروژه، اجرای اون به دلیل نبود بودجه با مشکل مواجه شده.

بعد از یکسال تعلیق، آشنایی طراحان با سایت دونیت و بحث کراودفاندینگ،اونا رو بر اون داشت تا با کمک کسائی که براشون شرکت در فعالیتای اجتماعی و موثر اهمیت داره هزینه های اجرای این پروژه رو تامین کنن و در اجرای پروژه ای که به صورت مشارکتی طراحی شده از تامین سرمایه جمعی استفاده کنن. طراحان این پروژه هزینه های اجرا رو به کمترین حد ممکن رسونده ان و می خوان اگر مبلغ بیشتری جمع آوری شد براساس بودجه، طرح رو بهتر کنن و نتیجه رو به رویایی که سالمندان ساکن آسایشگاه واسه سالهای پایانی زندگی خود داشتن نزدیکتر کنن.

اونا حساسیت معماران و طراحان نسبت به مسائل اجتماعی و خلق فضای بهتر واسه اقشار ضعیف و نیازمند رو بخشی از مسئولیت اجتماعی خود و همکارانشون می دونن و امیدوارن این پروژه نقطه شروعی باشه واسه طراحی و اجرای پروژه هایی که هر چند اندازه کوچیکی دارن اما می تونن در ارتقای کیفیت زندگی استفاده کنندگان بسیار موثر باشن؛ تغییرات کوچیکی که محیط فیزیکی شهرها و محلات ما بسیار به اونا نیازمنده. واقعا این پروژه که به صورت مشارکتی طراحی شده، می خواد از تامین سرمایه جمعی واسه اجرا کمک بگیره. واقعا این موضوع علاوه بر اینکه  می خواد نگاه مردم رو به بحث سالمندی عوض کنه، می خواد که مسؤلیت پذیری طراحان و معماران رو در ایجاد تغییرات اجتماعی، هویت شهری و حفظ محیط زیست پیشرفت بخشه.

این پروژه خاص می خواد علاوه بر اینکه شروع کننده روش جدیدی در بهبود کیفیت محیط فیزیکی واسه فضاهای عمومی و نیمه عمومی  شهره، تعریف زمان کهنسالی رو از یه دوره ناتوانی و مریضی، به وقتی واسه فراغت و آسایش عوض کنه و واسه سالمندان لحظات سبزتر و شادتری رو در سالهای پایانی عمرشون رقم بزنه.

به خاطر تامین ۸ میلیون تومن هزینه اجرای این طرح به روش مشارکت جمعی یا کراودفاندینگ، صفحه ای در سایت دونیت طراحی شده که همه اطلاعات پروژه و اندازه کمکای جمع آوری شده تا این لحظه در اون قرار داده شده.

lahzeha.2nate.com

شما خواننده عزیز تنها حدود ۱۰ روز فرصت دارین که با کمک های هرچند کم خود، قدمی مؤثر واسه کمک به خلق لحظات سبزبرای  سالمندان این آسایشگاه وردارین.

با امید به اینکه دسته خیلی از مشارکت کنندگان در این پشتیبانی از این پروژه و منتشر کردن اون در شبکه های اجتماعی، خوانندگان خوب سایت آلامتو باشن.

زندگینامه میلیونرهای خودساخته

فواید گوش دادن به موسیقی واسه بدن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *