آلبالو چه خواصی دارد؟

sour-cherry

فصل میوه های خوشمزه تابستانیه و آلبالو هم یکی از همین میوه هاست، هرچند میوه تقریباً گران قیمتیه اما میزه اون باعث می شه که قیمت بالای این میوه مقداری کمرنگ شه.

به گزارش آلامتو و به نقل از مجله سلامت؛ آلبالو پر از مواد مغذی مثل مواد شیمیایی گیاهی(ترکیبات گیاهی مقابله کننده با مریضی ها)، آنتی اکسیدان ها و ویتامین C هستش. این میوه خوشمزه و کوچیک واسه پیشگیری از سرطان، کاهش التهاب بدن، بهبود سلامت قلب و تامین سلامت بدن خیلی خوبه. آلبالو میوه قرمز رنگ و خوشمزه ایه.

میوه ها و سبزیجات قرمز رنگ پر از آنتی اکسیدان های شناخته شده ای هستن که با نام آنتوسیانین ها معروف ان. مواد شیمیایی گیاهی رنگ این میوه ها و سبزیجات رو ایجاد می کنه. آنتوسیانین ها باعث بهتر شدن گردش خون می شه و شما رو مطمئن می سازه که کارکرد عصبی خوبی دارین و می تونید با سرطان ها مقابله کنین.

طبق مطالعه منتشر شده در مجله Nutrition در سال ۲۰۰۲، محققان به این نتیجه رسیدن گیاهانی که شامل آنتی اکسیدان های فراوون هستن در خونواده رزاسه قرار دارن( میوه های این خونواده شامل آلبالو، توت مشکی، توت فرنگی و تمشکه).

همونطور که قبلا هم گفتیم آلبالو شامل ویتامین C بالاییه. ویتامین C واسه داشتن سیستم ایمنی قوی بسیار لازمه و نقش مهمی در سنتز کلاژن بازی می کنه. وجود کلاژن واسه بهبود زخم لازمه

پیشگیری از سرطان:

علاوه بر ویتامین C و آنتوسیانینی که در آلبالو هست، این میوه پر از مواد شیمیایی مقابله کننده با مریضی هاست. این ترکیبات شیمیایی قوی در برگیرنده الکل پریلیل، لیمونن و الاژیک اسیده.

تنها گیلاس و آلبالو هر سه ماده شیمیایی گفته شده رو دارن. این مواد شیمیایی از بدن در برابر سرطان سینه، ریه، کبد، پوست و روده بزرگ مواظبت می کنه. واقعا یافته های موجود نشون می دهد که آنتوسیانین موجود در گیلاس و آلبالو می تونه از رشد و پیشرفت تومورها جلوگیری کنه.

محققان فهمیدن موش هایی که از رژیم غذایی شامل آلبالو و گیلاس استفاده می کنن به طور زیادی آدنوم کمتر و کوچیک تری نسبت به موش های دیگه دارن. آنتو سیانین موجود در آلبالو هم اینکه می تونه رشد سلول های سرطانی خاص در روده بزرگ رو کم کنه.

این یافته های پیشنهاد می کنه که آنتوسیانین موجود در این میوه میتونه خطر دچار شدن به سرطان روده بزرگ رو کم کنه.

امتیازات آلبالو واسه سیستم قلبی- عروقی و خاصیت ضد التهابی اون:

آلبالو شامل کوئرستین(یکی از قدرتمندترین آنتی اکسیدان ها) است. کوئرسین عملکردهای مختلفی در بدن داره اما در میون این عملکردها، کوئرسین می تونه از اسیب اکسیداتیو جلوگیری کنه و جلوی آسیب کلسترول بد خون رو بگیره. وقتی که کلسترول بد خون اکسید می شه، احتمال چسبیدن اون به دیواره شریان ها بیشتر می شه، پلاک بیشتری تشکیل می شه و همین امر حملات و سکته های قلبی رو بیشتر می کنه.

در مطالعه ای که در مجله Journal of Physiology منتشر شده عصاره هسته البالو به بهتر شدن کارکرد قلبی موش ها کمک زیادی کرده بود.

از اونجایی که آلبالو شامل دو ترکیب ضد التهابی آنتوسیانین و کوئرسینه می تونه در آرامش نشونه های آسم و بقیه مریضی های مربوط به دستگاه تنفسی به درد بخور باشه.براساس تحقیقات انجام شده، آنتوسیانین و بقیه ترکیباتی که در آلبالو یافت می شه می تونه آنزیم التهابی به نام سیکلواکسیژناز-۱ و -۲ رو مثل ایبوپروفن و بقیه داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی بسته کنه.

تخمه هندوانه چه خاصیتی داره؟

شلیل چه خواصی داره؟

خواص میوه مجله سلامت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *