آلودگی هوا یکی از معضلات زیست محیطی ایران و به خاص شهر اهواز در سال های گذشته بوده است. معضلی که نه فقط اهواز که دیگه شهرهای جهان هم با اون مواجه هستن.

آلودگی هوا مشکل جدیدی نیس؛ اما روز به روز بر ابعاد اون اضافه می شه. کشورای آسیایی بیشتر در گروه آلوده ترین کشورای جهان به حساب می آیند. البته جمعیت بالای این قاره هم در این اندازه بالای آلودگی بی تقصیر نیس. طبق آمار سازمان بهداشت جهانی، پیشاور پاکستان آلوده ترین شهر و Lake Havasu city-kingdom آمریکا از پاک ترین شهرها تا سال ۲۰۱۴ بوده ان.

دهلی نو

هند، پرجمعیت ترین کشور جهان، از آلوده ترین کشورای جهان هم به حساب میاد. طی سه هفته اول سال ۲۰۱۴، غلظت ریزآلاینده ها در دهلی تنها یه روز به زیر شاخص ۳۰۰ کم شده که این ۱۲برابر بالاتر از حد مجازیه که سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده. دهلی از دید آلودگی در رقابت با پکنه و بعضی وقتا از اون پیشی می گیرد. عواملی مثل اندازه بالای آلودگی هوا همراه با بهداشت ضعیف، از دست دادن سیستم فاضلاب مناسب و شدید شدن آلودگی آب، این کشور رو به خطرناک ترین کشور جهان از نظر آلودگی تبدیل کرده.

پکن

پکن از آلوده ترین شهرهای جهان حساب می شه و بارها اندازه آلاینده ها در هوای اون به زیادتر از اندازه مجاز رسیده. دو سال پیش اندازه آلودگی هوا در پایتخت چین به سه برابر حد مجاز خود رسید. در اواسط ماه ژانویه سال گذشته میلادی هم آلودگی هوای پکن به اندازه ای شدت یافت که دولت چین مبادرت به منتشر کردن هشدارهای سلامتی کرده و ضمن بستن چهار بزرگراه اصلی این شهر به خرید فیلترهای تصفیه هوا روی آورد و از مردم خواست از ماسک های تنفسی استفاده کنن. گرد و غبار ذغال سنگ و دود ماشین ها دو عامل اصلی آلودگی هوای پایتخت چین عنوان شده.

کابل

کابل، پایتخت افغانستان در ردیف ۱۰ شهر آلوده جهان قرار داره. اندازه دقیق آلودگی هوای شهر کابل واسه امکان مقایسه اون با دیگه شهرهای آلوده جهان مشخص نیس؛ چون دستگاه امتحان هوا در این شهر وجود نداره. به پیشنهاد سازمان محیط زیست روزای پنجشنبه در این شهر تعطیل اعلام شده که تاثیر کمی در کاهش آلودگی داره. مسئولان محیط زیست افغانستان اعلام امیدواری کردن با نصب دستگاه امتحان آلودگی هوا در کابل، پس از کنترل و بررسی دقیق اندازه و نوع آلاینده ها، امکان کنترل آلودگی و تصفیه هوا بیشتر جفت و جور آید. آلودگیای زیست محیطی کابل فقط به آلودگی هوا منحصر نمی شه بلکه این شهر از نظر تجمع زباله هم شهری کثیف میگن.

اهواز

طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی، اهواز پس از شهرهای پیشاور و راول پندی (پاکستان)، مزار شریف (افغانستان)، و گوآلور (هند) در رتبه پنجم آلوده ترین شهرهای جهان از نظر آلاینده PM۱۰ قرار داشته. غلظت این آلاینده ها ۳۰برابر حد مجازه. انگار اصل این ریزگردها که سال هاست استان خوزستان با اون دست و پنجه نرم می کنه، از کشور عراقه. این مشکل در سال های گذشته به یه بحران جدی واسه مردم این استان تبدیل شده تا جایی که همین هفته کمیسیون کشاورزی مجلس و «معصومه ابتکار» رئیس سازمان محیط زیست جلسه ای اضطراری واسه بررسی بحران هوای اهواز تشکیل دادن.

برلین

آلمان آلوده ترین کشور قاره اروپا هستش. دلیل بیشتر این آلودگی ها به تاسیسات صنعتی موجود در این کشور برمیگرده. بیشترین این تاسیسات، نیروگاه ها هستن که انرژی خود رو از ذغال سنگ تامین می کنن. هشت مرکز از این تاسیسات در آلمان، ۶ مرکز در لهستان، و چهار مرکز در رومانی واقع شده ان. بریتانیا و بلغارستان هم هریک دارای سه مرکز آلوده کننده هوا هستن. یکی از طرح های آلمان واسه کم کردن آلودگی هوا، ابتکار خودروهای برقیه. آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان که قبلا اعلام کرده بود که تا سال ۲۰۲۰ تعداد این خودروها به یه میلیون می رسه، طی کنفرانسی در برلین گفت که واسه رسیدن به این هدف به یارانه های بیشتری نیازمندیم.

angelamerkel

لندن

انگلیس سومین کشور آلاینده هوا در قاره اروپا به حساب میاد. آلودگی هوای بریتانیا هزینه ای برابر با ۱۴۹ میلیون پوند بر اتحادیه اروپا تحمیل کرده. انگلیس از ۵۰ نیروگاه برق و کارخانه آلاینده هوا در کل اروپا، ۱۰ کارخانه رو در اختیار داره که همین موضوع باعث شده که این کشور جزو آلوده ترین کشورای اروپا باشه. بر پایه گزارشی از مجلس نمایندگان بریتانیا، در لندن هرساله ۴ هزار نفر جون خود رو به خاطر آلودگی هوا از دست میدن. سیاست مداران بریتانیا که در اول مشکل رو رد کرده بودن آخرسر مجبور شدن با اون مواجه شن. تا جایی که در آخر مجلس بریتانیا مجبور شد در سال ۱۹۵۶ مصوبه ای به نام “مصوبه هوای پاک” تصویب کنه. این مصوبه سوزوندن ذغال سنگ در منازل رو محدود کرد و به موجب اون، کارخانه ها به مناطق دور و بر و دور از شهرها منتقل شدن. لندن به خاطر مقابله با آلودگی هوای خود در سال ۲۰۰۳ طرحی به اجرا گذاشت که براساس اون خودروهایی که وارد مرکز شهر می شن، باید مبلغی اضافه پرداخت کنن، اما مسئولان در ژوئیه سال گذشته طرحی جدید ارائه کردن که رانندگان بیشتری حق به کار گیری خودروهایشان رو ندارن.

images (1).jpg

لس آنجلس

دربین شهرهای آمریکای شمالی لس آنجلس جزو آلوده ترین شهرها به حساب می آید. این به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی این شهر و هم اینکه تعداد بالای اتومبیل های شخصیه. دولت آمریکا واسه کاهش آلودگی این شهر در طول سه دهه گذشته اقدامات زیادی انجام داده که در کاهش این آلاینده ها موثر بوهه. مهم ترین اقدام دولت آمریکا در رسیدن به هوای پاک، در درجه اول پذیرش قانون هوای پاک در سال ۱۹۷۰ بوده که به واسطه اون کنگره، آژانس تازه تأسیس حفاظت از محیط زیست آمریکا رو مسئول تعیین استانداردهای کیفیت هوا به خاطر حفاظت از سلامت عمومی کرد. در مرکز برنامه های کنترل آلودگی هوا در لس آنجلس، نهاد مدیریت هوای ساحل جنوبی قرار داره. این نهاد در سال ۱۹۷۷ بوسیله قوه مقننه ایالت کالیفرنیا تأسیس شد؛ و مأموریت اون حفاظت از سلامت عمومی با به کار گیری قوانین و استانداردهای موجود آلودگی هوا در سطح فدرال، ایالت و منطقه س.

زندگینامه میلیونرهای خودساخته

فواید گوش دادن به موسیقی واسه بدن

noindex خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *