۱- مواد شیمیایی وسایل کاردستی: وقتی که می خواهید کاردستی درست کنین، بهتره در هوای آزاد این کار رو انجام بدین. نوع وسایل لازم واسه درست کردن کاردستی و مدت زمان قرارگرفتن در برابر دود، بوی چسب و…، مشکلاتی مانند سردرد، سوزش چشم، بینی و گلو رو به دنبال داره.

پختن زیادتر از اندازه خاک رس می تونه موجب آزاد شدن ماده شیمیایی سمی در هوا شه.حتی بعضی از اقلامی که سمی نیستن هم دارای حلال هایی هستن که واسه تنفس خطرناکند.

۲- اسپری خوشبو کننده هوا: خوشبو کننده های هوا در بعضی افراد، باعث ایجاد مشکلات تنفسی و سردرد می گردند.یه سوم بیماران گرفتار به آسم، هنگام تماس با این مواد دچار حملات آسم می شن.

بعضی از این خوشبو کننده ها دارای فتالات هستن. فتالات ماده شیمیاییه که باعث ایجاد مشکلات رشد و هورمونی در کودکان می شه. به جای به کار گیری اسپری های خوشبو کننده هوا بهتره از گیاهانی مانند: رزماری، ریحان و نعنا استفاده کنین.

۳- رنگ کردن در و دیوار خونه: رنگ کردن خونه هم باعث انتشار گازهای خطرناک در داخل خونه می شه. در بین رنگ کردن و تا چند روز بعد از اون، تموم در و پنجره ها رو باز کنین تا رنگ خشک شه. قوطی های رنگ رو در جایی نگه ندارین، چون حتی ظروف رنگ دربسته هم ممکنه گازها رو منتشر کنن. اگه هم می خواهید قوطی های رنگ رو نگه دارین، اونا رو در مکانی دور از محل زندگیتون مثل انباری یا زیرزمین نگه دارین.

۴- فرش و قالیچه: افراد در خونه ای که فرش داره، بیشتر دچار سردرد، بثورات پوستی و سوزش چشم و گلو می شن. فرش و موکت و قالیچه، گازهای خطرناکی رو در هوای داخل خونه ایجاد می کنن. فرش ها رو قبل از آوردن به خونه، چند روز در هوای آزاد بذارین. اگه کودک شما دارای آسم یا آلرژیه، از کف پوش های دیگری به جای فرش استفاده کنین.

۵- مواد تمیزکننده خونگی: اگه بوی مواد شیمیایی رو که واسه تمیز کردن خونه استفاده می شن، استشمام کنین یا به اونا دست بزنین، می تونه موجب بثورات پوستی و ناراحتی تنفسی شه. این خطرات در افراد گرفتار به مریضی تنفسی و پوستی شدیدتر می باشه.تلاش کنین با آب داغ، جوش شیرین، پارچه و اجناس پاک کننده ای که کمتر سمی هستن، خونه خود رو تمیز کنین.

۶- لباس های گرفته شده از خشکشویی: خشکشویی ها بیشتر از پروکلرواتیلن استفاده می کنن. پروکلرواتیلن یه جور ماده شیمیاییه که موجب سرطان در حیوانات می شه. وقتی که لباس خود رو از خشکشویی به خونه می بیارید، ممکنه افراد خونه این ماده شیمیایی خطرناک رو استنشاق کنن. قبل از پوشیدن لباس های خشکشویی، بهتره چند روز اونا رو در انباری بذارین.

۷- دود سیگار: در خونه ای که یکی از افراد اون سیگار می کشد، کودکان دچار عفونت گوش، ذات الریه، برونشیت و سرفه می شن.کودکانی که دارای آسم هستن، بیشتر دارای حملات تکراری آسم می شن. تنفس دود سیگار باعث می شه کودکانی که دارای علائم آسم نیستن، دچار علائم آسم شن.اگه لباس، بالش و فرش شما بوی سیگار بده، واسه کودکانی که در خونه هستنند و روی زمین بازی می کنن، مضره.

۸- دود ظروف تفلون: پختن غذا در ظروف تفلون در دمای بسیار بالا ممکنه باعث آزادسازی دودهای سمی شه. اگه دما بیشتر از ۲۶۰ درجه سانتیگراد باشه و ظرف مورد استفاده تفلون باشه، مواد شیمیایی رو پخش می کنه. ظروف خود رو خیلی داغ نکنین یا قبل از گرما دادن به این ظروف، اونا رو در فر بذارین و همیشه موقع پخت غذا، از هود یا هواکش آشپزخانه استفاده کنین. به جای تفلون، بهتره از ظروف چدنی و یا استیل استفاده کنین.

۹- مشکلات اجاق گاز: اجاق گازی که به شکل نادرست نصب شده، می تونه باعث پخش گازهای خطرناکی مثل مونوکسیدکربن و دی اکسیدنیتروژن در خونه شه. مونوکسیدکربن در غلظت کم می تونه باعث خستگی شه. مونوکسیدکربن در غلظت بالا، باعث تهوع، سردرد، سرگیجه و حتی مرگ می شه. دی اکسیدنیتروژن باعث مشکلات تنفسی به خصوص در کودکان می شه.

ا گر شعله اجاق، آبی رنگه، می تونید از تنظیم بودن مشعل ها مطمئن شید. همیشه موقع کار با اجاق گاز، هود یا تهویه آشپزخانه رو روشن کنین تا گازهای خطرناک وارد فضای خونه نشه.

۱۰- گاز رادون: شما گاز رادون رو نمی تونید ببینین یا استشمام یا مزه کنین. وقتی که اورانیوم وارد سنگ، خاک یا آب می شه، گاز خطرناک رادون تشکیل می شه. از راه شکاف ها و یا سوراخ های دیوار و یا لوله ها، گاز رادون وارد خونه می شه. دومین دلیل ایجاد سرطان ریه، گاز رادونه.

۱۱- شومینه: شومینه باعث انتشار گازهای خطرناکی مثل مونوکسیدکربن در فضای خونه شما می شه.هر ساله فیلتر دودکش و خود دودکش شومینه رو بررسی کنین.

۱۲- فرمالدئید: فرمالدئید ماده شیمیاییه که در چوب مبلمان و در پرده و لباس به کار می رود. کودکانی که در برابر این ماده قرار می گیرند، بیشتر دچار مشکلات تنفسی می شن. فرمالدئید، گازهای گلخانه ای رو هم تولید می کنه. بهتره پرده ها رو قبل از نصب، بشورید و مبلمان جدید (تازه خریداری شده) رو تا یه مدت در هوای آزاد بذارین.

زندگینامه میلیونرهای خودساخته

فواید گوش دادن به موسیقی واسه بدن

بازنشر سیمرغ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *