آلودگی هوا air-pollution

این روزا بحث آلودگی هوا در بیشتر کلان شهرها شدت گرفته و بجز نزولات آسمونی راه حل قطعی دیگری رو واسه حل این مشکل سراغ نداریم!!! مطمئناً این آلودگی بر سلامت تموم اعضای جامعه تاثیر منفی داره. در ادامه به بررسی این تاثیر می پردازیم:

یافته های تحقیقات یه تیم بزرگ از محققان در دانشگاه هاروارد که در مجله ی دیدگاه بهداشت و محیط زیست در اول ژانویه ۲۰۱۶ به چاپ رسید، نشون داد  با افزایش غلظت ذارت ریز آویزون در هوا، خطر دچار شدن به بیماریهای مربوط به بازسازی سلول های عصبی بیشتر می شه.

این اولین مطالعه اپیدمیولوژیک درباره اثرات به وجود اومده بوسیله قرار گرفتن دراز مدت در برابر انتشار ذرات ریزگردها(PM۲.۵ ) روی مریضی های فراموشی و پارکینسونه. دکتر ماریا نیرا، رییس بخش سلامت عمومی و محیط زیست در سازمان بهداشت جهانی گفت: این مطالعه تایید می کنه که آلودگی هوا یه مشکل بهداشت عمومی و مهمه.

محققان گروه آموزشی بهداشت محیط دانشگاه هاروارد، روی اطلاعات حدود ۱۰ میلیون نفر از بیمه شدگان بالاتر از ۶۵ سال در ۵۰ شهر شمال شرقی آمریکا بین سال های ۱۹۹۹ تا ۲۰۱۰ مطالعه کردن. اونا اثرات قرار گرفتن در برابر ذرات ریز آویزون رو واسه کسائی که واسه اولین بار در بیمارستان به خاطر فراموشی و پارکینسون بستری شدن، آزمایش کردن. سوال پیش روی گروه مطالعاتی این بود که نوسانات غلظت ذرات ریز آویزون هوا تو یه سال با نوسانات بستری شدن در بیمارستان واسه اولین بار به دلیل تشخیص این مریضی ها در رابطه بوده؟

محققان به این نتیجه رسیدن که با هر بار افزایش غلظت ذرات ریز آویزون هوا، افزایش معناداری از خطر بستری شدن به وجود اومده بوسیله این مریضی ها در سال مشاهده می شه. این افزایش ۸% واسه مریضی پارکینسون و ۱۵% واسه مریضی فراموشی برآورد شده.

ماریا نیرا هم اینکه بیان کرد که یافته های حاصل از تحقیقات واقعا ما رو حیرت زده نکرد، از اونجایی که ما می دونستیم ذرات ریز آویزون هوا با استنشاق وارد جریان خون می شن. این یافته های هم اینکه نشون داد که ما فقط با بروز خطر سلامتی در زمان حملات زیاد به وجود اومده بوسیله آلودگی هوا مواجه نیستیم، بلکه قرار گرفتن در برابر آلودگی در دراز مدت هم خطرناکه. ما حالا با یه نسل مواجه هستیم که در شهرهای آلوده چین و هند در حال رشد هستن که سطح آلودگی هوا در اونا به حد بی سابقه ای رسیده. نگرانی ما واسه نسل هاییه که در این هوای آلوده در حال رشد هستن.

در برابر ذرات ریز آویزون هوا (PM۲.۵ ) قرار گرفتن در دراز مدت با مشکلات جانبی مختلفی همراه س. در سال ۲۰۱۴، سازمان بهداشت جهانی یافته های یه مطالعه رو روی ۷ میلیون نفر از آدمایی که قبل از ۶۵ سالگی در سال ۲۰۱۲ در جهان فوت کرده بودن منتشر کرد، حدود ۶ میلیون نفر در آسیا و اقیانوسیه، بر اثر آلودگی هوا فوت کرده بودن.

تحقیقات دیگه نشون داد که آلودگی هوا خطر دچار شدن به سکته قلبی و سکته مغزی رو افزایش می دهد، بازم که مستقیما در سرطان و یا کاهش وزن نوزادان موقع تولد هم نقش داره.

تحقیقات سم شناسی رابطه بین الودگی هوا و مشکلات عصبی رو تایید می کنه. نکته ای که توجه به رابطه بین آلودگی هوا و خطر دچار شدن به مریضی های فراموشی و پارکینسون رو بیشتر می کنه اینه که بنا به اعلام نظر تیم تحقیقاتی دانشگاه هاروارد، تحقیقات انجام شده نیاز به یه اندازه بزرگتری از جامعه آماری رو داره تا ابعاد این خطر بهتر تحلیل شه.

از کل افراد مطالعه شده در این تحقیق، نصف افراد بیشتر از ۷۵ سال سن داشتن. محققان بیشتر از ۱۱۹۰۰۰ مورد بستری شدن واسه بار اول در در بیمارستان واسه مریضی پارکینسون، و ۲۶۰۰۰۰ مورد واسه مریضی فراموشی و بیشتر از ۲۰۳۰۰۰ مورد زوال عقل رو شناسایی کردن. با این وجود، اطلاعات پایه پزشکی افراد عوامل خطر فردی مانند وضعیت اقتصادی-اجتماعی، سیگار کشیدن و رژیم غذایی رو در نظر نگرفته بود.

محققان تیم مطالعاتی می گن که یافته های حاصل از این مطالعه، می تونه شروع مناسبی واسه تحقیقات تکمیلی دیگه باشه و علاوه بر این زنگ خطری واسه اقدام در جهت کاهش آلودگی هوا در شهرهای آلوده هم می باشه.

خواص مدیتیشن واسه پوست و زیبایی

امتیازات مدیتیشن

فراموشی خبرآنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *