couple

تاحالا شده که یه رژیم غذایی و یا برنامه ورزشی رو شروع کرده اما نیمه کاره رهاش کنین؟ اگه شمام مثل میلیونها مردم دیگه هستین که بهترین تصمیما رو می گیرن اما واسه عملی کردن اونا با شکست روبرو می شن ، ما به شما نشون می دیم که به چه دلیل نمی تونین روی اراده و انگیزه خود محکم وایسید و هم اینکه چه کاری باید انجام بدین.

به گزارش آلامتو به نقل از آی بانو؛ وقتی که واسه سلامتی خودتون برنامه ریزیایی می کنین ، اندازه انگیزه داخلی شما خیلی زیاده و با کمال میل می خواین که به خواسته خود برسین و یا مشکلی رو برطرف کنین اما کم کم سطح انگیزه پایین میاد.

وقتی که تمایلات داخلی شما کم می شه ، انگیزه تون کمرنگ می شه. اما تمایلات داخلی هیچ کسی بی انتها نیس. مثل منبعیه که درحال مصرفه. هر وقتی که باید کاری رو که دوست ندارین انجام بدین، مقداری از این منبع تمایلات داخلی مصرف می کنین. مثل اینه که با هر وسوسه ای که دچارش میشین از قدرت این تمایلات می کاهید. و در آخر می بینین که دیگه انگیزه و تمایلی واسه ادامه باقی نمونده. و این یکی از همون دلایلیه که افراد رژیم غذایی خود رو بعد یه روز رژیم گرفتن نابود می کنن. اگه تمایلات داخلی و انگیزه شمام از بین رفته ما به شما راه دیگه ای رو نشون می دیم.

۹۵% زندگی ما رو ذهن ناخودآگاهمان اداره می کنه، همون بخشی از مغز که زندگی ما رو طبق عادات پیش می بره. واسه همینه که بدون فکر کردن درباره چیزایی مثل مسواک کردن یا رانندگی اونا رو انجام می دیم. توسط یه تصمیم آگاهانه واسه ایجاد یه عادت جدید، شما می تونین نیروی ناخودآگاه ذهن خود رو کنترل کرده تا یه راه عصبی جدید بوجود بیارید. در اول وقتی که یه عادت جدید سراغتون میاد ، معمولا انجام اون کار راحتیه و احتیاجی هم به انگیزه یا اراده نداره.

اینجا ما ۷ مرحله واسه تبدیل رفتارای جدید به یه عادت معرفی می کنیم. وقتی که یه عادت رو شروع می کنین، میفهمید که دارین اونو بدون هرگونه تلاشی انجام می دید. این تکنیکا می تونن واسه هر عادتی که دوست دارین مورد استفاده قرار گیرند تا بتونین روی رژیم غذایی، ورزش، مدیتیشن ، کاهش استرس ، عادات خواب و… تغییراتی اعمال کنین.

اهداف کوچیکی انتخاب کنین

داشتن اهداف بزرگ هیجان انگیزند اما داشتن اهداف کوچیک و خسته کننده بیشتر احتمال موفقیت دارن. یه هدف کوچیک ، مثلا مدیتیشن ۱۰ دقیقه ای، یا جانشین کردن یه اسنک ناسالم با یه میان وعده از سبزیجات خام یا ۱۵ دقیقه قدم زدن روزانه. انجام فعالیتهای کوتاه مدت مغز رو گول می زنه. ناخودآگاه شما دوست داره که همه چیز رو تحتِ کنترل داشته باشه و تغییرات رو خوشش نمیاد. یه تغییر بزرگ بیشتر با مقاومت ناخودآگاه شما روبرو می شه اما با این وجود شما می تونین تغییرات کوچیکی اعمال کنین.

از نشونه ها استفاده کنین

یه نشونه چیزیه که باعث می شه شما بطور خودکار کار دیگری انجام بدین. بطور مثال خیلی از افراد سیگاری دوست دارن که بعد از غذا به سمت سیگار برن. واسه رسیدن به نتیجه دلخواه از نشونه ها استفاده کنین. اگه معتقد شدین که همیشه بعد از صبحونه مدیتیشن کنین، پس از چند هفته بطور خودکار به مدیتشن بعد از وعده صبحونه فکر می کنین. نشونه های چشمی هم بسیار تاثیردارن. قرار دادن لباسهای ورزشی روی تخت هنگام صبح باعث می شه که بعد از برگشتن از سرکار به باشگاه رفتن تشویق شید.

زود انجام بدین

مدیتیشن یا ورزش رو در صبح یعنی وقتی که تمایلات شما خیلی زیاده انجام بدین این کار باعث می شه که تموم روز سرحال باشین. شام رو زودتر از موعد آماده کنین، این کار باعث می شه که وقتی گرسنه به خونه رسیدید چیزی واسه خوردن داشته باشین.

همیشه آماده باشین

مطمئن شید که واسه رسیدن به یه نتیجه مطلوب هر چیزی که لازمه رو دارین. اگه می خواین واسه پیاده روی برنامه ریزی کنین، یه کفش مناسب و یه قدم تعداد جفت و جور کنین. ( کسائی که از قدم تعداد استفاده می کنن ۲۷% بیشتر از بقیه راه می رن)

راحت باشین

هرچقدر فعالیت وقت گیرتر و سخت تر باشه ، تمایل شما واسه انجام اون کمتر می شه. به خاطر همین بیشتر آدمایی که باشگاه ثبت نام می کنن خیلی زود اونو ترک می کنن چون با شرایط اونجا راحت نیستن. در کنار جدول برنامه ریزی هرچیزی رو که لازم دارین جفت و جور کنین تا در زمان عمل بقول نایک ” فقط انجامش بدید”

کارتون رو باحال کنین

اگه از انجام کاری لذت نمی برین، به اون کار نمی تونین زیاد ادامه بدید. راهی پیدا کنین تا تغییراتی در سبک زندگی خود بسازین تا در حد ممکن براتون لذت بخش شه. همراه با یه دوست ورزش کنین،پخت غذاهای سالم که خوشمزه هم باشن رو یاد بگیرین و یا یه برنامه مدیتیشن که واقعا باب میل شماس پیدا کنین.

رشته رو پاره نکنین

وقتی که جری سینفلد معروف نبود، عادت داشت که با به کار گیری یه تقویم دیواری و یه ماژیک قرمز چیزای جدیدی بنویسه. هر روزی که تصمیم به نوشتن می گرفت یه علامت “X” روی تقویم می نوشت. اون دوست نداشت که فاصله ای بین روزا قرار بگیره که باعث شه زنجیره کار پاره شه. شما می تونین از این فوت وفن به مدت یه ماه استفاده کنین تا ببینین که چیجوری یه عادت جدید به برنامه شما اضافه می شه.

با به کار گیری این مراحل واسه ایجاد یه عادت، مغرتان رو مجبور می کنین که یه راه عصبی جدید بسازه. وقتی که عادت بوجود اومد، شما می تونین از اون به عنوان یه راه اصلی واسه ایجاد تغییرات بزرگتری که به درستی راه زندگیتون رو تحت تاثیر قرار میده استفاده کنین. یه سفره راه دور با یه قدم ساده شروع می شه.

باورهای آدمای موفق

عادات و کارای مضر واسه قلب

آی بانو سلامت مغز عادت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *