موسسه Flurry حالا به مدت هفت ساله که گزارشای جامعی در مورد دنیای موبال و اپلیکیشنا منتشر میکنه و طی این سالهای چیزی که کامل مشخصه، رشد یه ریز این حوزه س. در سال ۲۰۱۵ هم این رشد بازم ادامه داشته و آمارهای خیلی مهمی در آخرین گزارش Flurry در این رابطه هست.

به گزارش «آی تابناک» در سال ۲۰۱۵ متوسط اندازه به کار گیری اپلیکیشنا برابر با ۵۸ درصد رشد رو نشون می ده. منظور از به کار گیری اپلیکیشن، باز کردن یه App و در نتیجه تعامل کاربر با اون هستش که Flurry نام Session رو واسه اون انتخاب کرده. این آمار نشون می ده که همه طبقه بندیای اپلیکیشن در سال ۲۰۱۵ تماشاگر رشد بودن، البته به جز طبقه بندی بازیا که خود موضوعی خیلی مهمه:

آمارهای باحال و باور نکردنی از دنیای موبایل در سال 2015

صنعت موبایل خیلی سریع در حال بلوغه. طی هفت سال گذشته موسسه Flurry بیشتر از ۲.۱ میلیارد دستگاه هوشمند رو در سطح جهانی و به شکل ماهیانه رصد کرده. در حالی که اندازه رشد در سال ۲۰۱۵ نشون دهنده یه جور تنزله (۵۸ درصد در مقایسه با رشد ۷۶ درصدی سال ۲۰۱۴ و رشد ۱۰۳ درصدی در سال ۲۰۱۳) اما بازم نشون دهنده سرعت پیشرفت در حال افزایش در این صنعته چون در بقیه صنایع شتاب و رشدی اینطوری مشاهده نشده.

اما چیزی که بیشتر از همه خیلی مهمه مقایسه ضریب رشد بخش موبایل در سال ۲۰۱۵ واسه کاربران قدیمی و کاربران جدیده. این مقایسه نشون می ده که ۴۰ درصد از رشد ۵۸ درصدی Session ها در سال ۲۰۱۵ از طرف کاربران قدیمی بوده که این ضریب در سال ۲۰۱۴ برابر با ۲۰ درصد و در سال ۲۰۱۳ برابر با ۱۰ درصد بوده.

نگاه به طبقه بندی Session های نشون می ده که چهار بخش زیادتر از اندازه میانگین رشد داشتن:

اپلیکیشنای مربوط به بخش Personalization: نرم افزارهای شخصی سازی رشدی فوق العاده و در حد ۳۳۲ درصد در سال ۲۰۱۵ داشتن. این وسیله ها از صفحه Lock Screen اندروید تا صفحه کلیدای emoji رو شامل میشه که بیشترین نقش رو در این مورد همین صفحه کلیدای emoji در نرم افزارهای پیام رسان داشتن.

بخش نرم افزارهای خبری و اطلاع رسانی: این بخش هم برابر با ۱۳۵ درصد در سال ۲۰۱۵ رشد داشته. این رشد نشون دهنده یه ضریب در حال افزایش در جایگزینی نرم افزارهای هوشمند موبایل به جای ابزارهایی مثل تلویزیون و رایانه ها به عنوان منابع اول خبر گیری و اطلاع رسانیه.

نرم افزارهای بخش Productivity: وسیله ها و نرم افزارهایی که معطوف به کارایی و بهره وری بالاتر هستن در سال ۲۰۱۵ رشدی ۱۲۵ درصدی رو تجربه کردن و حالا موبایلا و فبلتا از طریق اولیه به خصوص واسه خیلی از نوجوانان و دانشجویان واسه کارای محاسباتی و انجام امور مربوطه تبدیل شده. این وسیله ها به حالا به عنوان بهترین وسایل دسترسی به ایمیل و بقیه وسایل مشابه دیگه مورد توجه هستن.

بخش سبک زندگی و خرید آنلاین: این بخش با رشد ۸۱ درصدی در سال ۲۰۱۵ البته یه جور کاهش رشد نسبت به رقم ۱۷۴ درصدی سال ۲۰۱۴ رو نشون می ده اما بازم به عنوان یکی از چهار بخش با رشد سریع در دنیای موبایل خود نمایی میکنه. این آمار نشون دهنده رشد سریع بخش تجارت موبایله و حالا بیشتر از ۴۰ درصد تجارت کل دنیا و بیشتر از ۳۳ درصد از تجارت در آمریکا رو شامل میشه.

رشد سریع فبلتا در دنیای موبایل

در حالی که این آمار نشون دهنده تصویر جالبی از تحولات در بخش موبایله. تحلیل دقیق تر نشون می ده که به کار گیری فبلتا در سال ۲۰۱۵ رشدی قابل توجه رو در بر داشته. نمودار زیر خوب نشون دهنده اندازه به کار گیری فبلتا در مقایسه با بقیه وسیله ها در بخش هایی مثل اخبار و مجلات، ورزش و موسیقی، رسانه و سرگرمیه:

آمارهای باحال و باور نکردنی از دنیای موبایل در سال 2015

این نمودار نشون می ده که بخش فبلتا به تنهایی رشدی در حال افزایش رو در استفاده کاربران طی سال ۲۰۱۵ در مقایسه با بقیه وسیله ها در کل تجربه کرده. رشد به کار گیری وسایل خبری روی فبلتا ۴.۸ برابر، رشد بخش نرم افزارهای ورزشی برابر با ۴.۶ برابر و بخش موسیقی، رسانه و سرگرمی هم رشدی ۴ برابری رو به خود دیده.

رشد سریع نفوذ فبلتا در میان کاربران رو وقتی میشه بهتر فهمید که در مقایسه زمان صرف شده روی دستگاه های جور واجور، نگاهی به این موضوع داشته باشیم. زمان صرف شده روی فبلتا در سال ۲۰۱۵ نسبت به سال قبل رشدی برابر با ۳۳۴ درصد داشته که ۲.۹ برابر حد میانگینه. این در حالیه رشد کل بقیه دستگاه های دیگه برابر با ۱۱۷ درصد بوده:

آمارهای باحال و باور نکردنی از دنیای موبایل در سال 2015

فبلتا غیر قابل توقف هستن

اما برتریای فبلت در سال میلادی ۲۰۱۵ به همین جا ختم نمیشه و اون طور که از آمار مشخص میشه، فبلتا تبدیل به یه بخش غیر قابل توقف در دنیای موبایل می شن. طوریکه ۲۷ درصد از کل کل دستگاه های جدیدی که طی کریسمس فعال شده و هم اینکه ۵۰ درصد از کل دستگاه های اندرویدی که طی همین زمان فعال شدن هم فبلت بودن:

آمارهای باحال و باور نکردنی از دنیای موبایل در سال 2015

به خاطر این به فبلتا لقب غیر قابل توقف داده شده که اگه این اندازه رشد به هیمن شکل بمونه تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۶ فبلتا تبدیل به مهمترین و پر استفاده ترین دستگاه های موبایل در دنیای ما می شن. نمودار فوق بیبانگر پخش جهانی دستگاه ها براساس نوع و گونه اونا هستش که تا سال ۲۰۱۷ هم وضعیت اونا پیش بینی شده.

نکته باحال در اینه که شاید تا فصل دوم سال ۲۰۱۶ گوشیای کوچیک اندازه منقرض می شن و اقبال به سمت صفحه نمایشای بزرگتر موندگاری داره.

رقم عجیب ۳.۲ تریلیون تعامل یا Session

در سال ۲۰۱۵ رقم عجیب ۳.۲ تریلیون تعامل با نرم افزارهای موبایل صورت گرفته که شاید ۸ سال قبل در وقتی که سر و کله اولین گوشیای هوشمند پیدا شد، هیچکی تصور یه اینجور رقمی رو نداشت. در ساعت ۰ روز اول ژانویه سال ۲۰۱۶ موسسه Flurry شمارنده خود رو ۰ کرد و حالا حدس و گمانها واسه سال میلادی جدید تبدیل به یه سرگرمی خیلی مهم میشه.

اعتیاد به تکنولوژی و راه های ترک اون

جلوگیری از هک وای فای

تکنولوژی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *