خرید کردن واسه خیلی از خانوما حکم ورزش رو داره. براساس یه همه پرسی اینترنتی که ۲۰۰۰ زن به اون جواب دادن، مشخص شد که زنان به صورت میانگین ۳۹۹ ساعت و ۴۶ دقیقه در سال رو به خرید می گذرونن. این یعنی به ازای ۶۳ سال زندگی—عمر متوسط—خانوما هشت سال و نیمش رو خرید می کنن.

 

قبل اینکه بخواین هر قضاوتی در این مورد بکنین، دو نکته رو باید بدونین:

یکی اینکه وسائل و ملزومات خونه مثل شیر، خمیر دندون خودشون به صورت خودکار نو نمی شن. معمولاً وظیفه خرید خونه واسه کل خونواده رو دوش خانوم هاست. به عبارت دیگه، خیلی از این ساعات خرید که عنوان شد، صرف خرید خودشون نمی شه، بلکه کاریه که باید حتماً بکنن.

اینطور نیس که مردان ساعات بیکاریشان رو صرف تحقیق درمورد واکسن جدید واسه سرطان سپری کنن. تو یه تحقیق مشخص شد که مردان به صورت میانگین ۱۱ سال از عمر متوسط خود رو صرف تماشای تلویزیون و یه ماه تموم رو صرف جستجو کردن واسه پیدا کردن جوراب هاشون می گذرونن.

با در نظر داشتن این نکات، حالا وارد جزئیات این تحقیق میشیم.

موادغذایی: خرید اجناس غذایی لازم خونواده و بچه ها طی ۸۴ مرتبه خریدی که به خواروبارفروشی و فروشگاه های موادغذایی می رن، ۹۵ ساعت و ۵۵ دقیقه از سال خانوما رو در بر میگیره.

لباس: پیدا کردن یه شلوار جین مناسب مطمئناً خیلی وقت می بره. ۱۰۰ ساعت و ۴۸ دقیقه از اون ۳۹۹ ساعت طی ۳۰ مرتبه سر زدن به فروشگاه های لباس فروشی، وقت خانوما رو میگیره.

کفش: خانوما معمولاً حساسیت فوق العاده ای روی کفش هاشون دارن. اونا به طورمتوسط ۴۰ مرتبه در سال به کفش فروشیا سر میزنن و ۴۰ ساعت و نیم ساعت از سال خود رو صرف خرید کفش می کنن.

کتاب: کی دوست نداره ۳۱ ساعت و ۲۱ دقیقه از وقت خود رو در سال تو یه کتابفروشی ساکت و آروم صرف ورق زدن کتابای جور واجور و انتخاب از بین اونا بگذراند؟

لوازم آرایش: خرید لوازم آرایشی و بهداشتی ۱۷ ساعت و ۳۳ دقیقه از وقت خانوما رو در سال میگیره. اینم بگیم که خانوما به طورمتوسط ۲۷ مرتبه در سال به فروشگاه های لوازم آرایشی سر میزنن.

پاساژگردی: خیلی وقتا فقط تماشای ویترین مغازه ها لذت بخش تر از خرید کردنه. اینکار به صورت میانگین ۴۹ ساعت از وقت خانوما رو در سال به خود اختصاص میده.

هدیه: خرید کردن همیشه فقط به خودمون اختصاص نداره، به خاطر همین ۱۹ مرتبه از ۳۰۱ مرتبه ای که خانوما در طول سال به خرید می رن، صرف خرید هدیه واسه دوستان و اقوام می شه.

چقدر خرید کردن یعنی اعتیاد به خرید؟

وقتی کسی به محض دریافت حقوق فوراً روونه بازار شه و تا به آخر نرساندن حساب بانکیش دست از اون نکشد، یعنی مشکلی هست. اما اگه کسی اونقدر پول داشته باشه که بتونه از پس ولخرجی هاش بربیاید چه؟ بازم مشکلی هست؟

ساعاتی که در مغازه ها و فروشگاه ها سپری می شه ملاک خوبی واسه اعتیاد یا نبود اعتیاد آدما به خریده؟ اگه کسی ۳۹۹ ساعت در سال رو صرف خوندن کتاب داستان کنه یعنی مشکل کتاب خوندن داره؟ بعضی روانشناسان باور دارن که انجام زیادتر از اندازه هرکاری به معنی اعتیاد به اون کاره، اعتیادی احساسی که ممکنه ضررهای مالی هم واسه فرد به دنبال داشته باشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *