آمارهای جور واجور در مورد زندانیان کشور

 

به گزارش«۲۴»، آمار زندانیان کشورمون الان ۲۲۰ هزار نفر اعلام شده اما این تعداد در زندانایی نگهداری می شن که تنها ظرفیت نگهداری از ۶۰هزار نفر رو دارن و عمر بیشتر اونا بیشتر از ۵۰ ساله.

پس گزارش، تعداد زندانیان کشور در سال ۱۳۵۸ که جمعیت کشور ۳۵ میلیون نفر بوده، ۲۰ هزار نفر، در سال ۱۳۸۱ با جمعیت ۶۵ میلیون نفر، ۱۷۰ هزار نفر و در سال ۱۳۹۰ با جمعیت ۷۵ میلیون نفر ۲۲۰ هزار نفر گزارش شده.

کلی زندانیان کشور در شهرهای مرزی و یا شهرهایی با شرایط بد اقتصادی و اجتماعی هستن، زندان زنان در خراسان جنوبی بعد از تهران رتبه دوم رو داره و شهرکرد کمترین تعداد زندانی در کل کشور.

با این حال خراسان جنوبی و خراسان رضوی بیشترین آمار زندانی براساس اندازه زندانی در هر صدهزار نفر رو به خود دادن و رتبه سوم بیشترین زندانی به شهر قم رسیده.

با اینکه آمار ایدز در میان زندانیان زن در ایران در حال کاهشه اما به گفته معاون پژوهشی سازمان پزشکی قانونی، افسردگی شایع ترین مریضی روحی در میان زندانیان بعد از رفتن به زندانه که این موضوع منتهی به خودکشیای فراوون شده، طوری که آمار خودشکی در زندان، ۵ تا ۸ برابر خودکشی در جامعه س.

براساس این گزارش، ایران در آسیا رتبه سوم تعداد زندانیان تو یه کشور رو داره و در در بخش زندانیان زن هم رتبه ۸۸ از بین ۱۸۳ کشور دنیا. براساس گزارشی که روزنامه شرق منتشر کرده، کشور آمریکا، بیشترین تعداد زندانیان در جهان رو براساس سرانه زندانی متناسب با جمعیت داره و بعد از اون کشورهایی چون روسیه و بلاروس. ایران در این جدول جهانی، رتبه ۳۳ رو داره.

هم اینکه در جدول کشورای دارای بیشترین زندانی، آمریکا با آماری بالغ بر ۲ میلیون نفر، چین با آماری بالغ بر ۱.۵ میلیون نفر و روسیه با ۸۵۰هزار زندانی، رتبه های اول تا سوم رو به خود دادن.

بازنشر:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *