بلای خانمان سوز اعتیاد کم کم دایره سوزاندنش از «خانمان» بیشتر می شه. روند و تنوع مصرف مواد مخدر در کشور گسترش بیشتری پیدا کرده و حال دیگه معضلات مواد مخدر رو باید در گروه هایی چون دانشجویان جست و جو کرد.

قدس نوشت: اگر منابع آگاه در ستاد مقابله با مواد مخدر می می گن که «مصرف ماده مخدر شیشه در میان دانشجویان مخصوصا دانشجویان رشته های پزشکی رواج زیادی پیدا کرده، به طوری که در یکی از خوابگاه های دانشجویی تهران از ساعت ۱۰ شب به بعد بعضی دانشجویان که بیشتر دختران هستن شیشه مصرف می کنن و…»

افزایش دانشجویان دختر سیگاری

وضعیت گرایش دختران دانشجو به شکل های جور واجور مواد دخانی و البته گروه هایی از مخدر ها در کشور نگران کننده س. این نگرانی رو می توان از صحبت های یکی از مسئولان ستاد مقابله با مواد مخدر کشور فهمید که با اینکه گفت که به اسمش اشاره ای نشه، اما گفت که «استفاده مواد دخانی و شیشه در بعضی خوابگاه های دانشجویی بیشتر شده.

این مطالب براساس مستندات یکی از دانشگاه های علوم پزشکی بوده و ۶۰ درصد دانشجویان این دانشگاه هم سیگاری هستن.»

شیشه پرمصرف ترین ماده مخدر در کشور

افزایش مصرف مخدر ها در کشور که حالا «شیشه» تابلوی مصرف اون ها شده، هنوز آمار و ارقام دقیقی از اندازه گرایش و مصرف به خود ندیده.

با این حال مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مقابله با مواد مخدرنیز یه چند وقت پیش اعلام کرده بود: شیشه به پرمصرف ترین ماده مخدر در کشور به خاص در میان جوانان تبدیل شده.

حمید صرامی با اشاره به تحقیقات انجام شده درباره بررسی و گسترش شناسی اعتیاد اعلام کرد : یافته های حاصل از این تحقیقات نشون می دهد الان حدود یه میلیون و ۳۲۵ هزار نفر در ایران به مصرف مواد مخدر به صورت دائمی و یا تفریحی اعتیاد دارن.

یافته های این تحقیق نشون می دهد که الگوی مصرف مواد مخدر به سرعت در حال تغییره و مصرف مواد مخدر سنتی رو به کاهش و مواد مخدر صنعتی پرخطر مثل شیشه رو به زیاد شدنه.

صرامی با بیان اینکه در گذشته شیشه جزو مواد مخدر بسیار پر مصرف نبود و در جایگاه پایین مواد مخدر مصرفی قرار داشت، گفته بود: اما حالا به جایگاه دوم رسیده و این یعنی بیشترین تعداد معتادان یا تریاکی هستن یا شیشه مصرف می کنن.

ایشون گفت: دلیل افزایش مصرف شیشه اینه که قیمت این ماده مخدر در سال های گذشته شدیدا کم شده و عوضش قیمت یه سری های دیگه از شکل های جور واجور مواد مخدر مثل تریاک بیشتر شده؛ یعنی قاچاقچیان مواد مخدر در این مدت با زیاد شدن قیمت مواد مخدر سنتی و ارزون تر کردن مواد مخدر صنعتی، میخواستن الگوی مصرف مواد مخدر رو تغییر بدن که در این مورد هم موفق بوده ان. علاوه بر قیمت ارزون تر مواد مخدر صنعتی، باورهای غلط، تبلیغات شبکه های ماهواره ای، به کار گیری القاب و نام های شیک و تبلیغ اینکه این مواد باعث لاغری، چاقی و یا افزایش میل و توان جنسی می شه هم از دیگر دلایل افزایش اندازه مصرف شیشه بیان شده.

مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مقابله با مواد مخدر می گوید: این تغییر اخطار دهنده و نگران کننده س چون افزایش تعداد مردان متأهل معتاد، به افزایش گسترش اعتیاد در میان همسران اونا هم می انجامد و اینطوری تعداد زنان معتاد هم در آینده بیشتر می شه. مصرف کنندگان مواد مخدر اولین مکان شروع مصرف رو به ترتیب اولویت، منزل دوستان، منزل خود، اماکن مخروبه و پارک ها، کوچه و خیابون مطرح کردن که بر این پایه ضرورت داره والدین بیشتر بر فرزندان و چگونگی رابطه اونا با دوستان و مدیریت اوقات فراغت فرزندان، نظارت داشته باشن. الان در کشور حدود ۴۵ درصد مصرف کنندگان زیر ۲۹ سال و حدود۳۰ درصد بین۳۰ تا ۳۹ سال سن دارن.

اعتیاد به شیشه از دلیلای افزایش طلاق

«لیلا قهرمانی» روانپزشک هم در این باره می گوید: اعتیاد به شیشه به دلیل ایجاد مشکلات شخصیتی در معتادان، یکی از دلیلای افزایش طلاق در کشوره.

ایشون با بیان اینکه شیشه ماده محرک اعتیادآور و خطرناکه که مصرف کننده این ماده دچار سوء ظن و بدبینی شده و به آزار و اذیت همسر و بچه هاش می پردازه، اعلام می داره: تحریک پذیری و خشونت از مشکلات دیگه مصرف شیشه س و فرد معتاد به هر خشونتی از جمله کتک زدن همسر و بچه هاش دست می زند. با در نظر گرفتن عوامل یاد شده، خیلی از زنائی که همسرشون شیشه مصرف می کنن، دچار افسردگی شدید می شن و دیگه حاضر به ادامه زندگی با این افراد نیستن.

«حامد اختیاری» عضو سازمان علوم روانشناختی هم با اشاره به اینکه مصرف شیشه از حدود پنج سال قبل در بازار سوء مصرف مواد ایران معرفی شده که روز به روز در حال زیاد شدنه، می گوید: شیشه یا مت آمفتامین کریستال شده یه ماده شیمیایی با ساختاری تقریبا ساده س! که پس از مصرف به صورت تدخینی، خوراکی و تزریقی به سرعت وارد مغز آدم می شه و با تاثیر بر بخش های لذت و انگیزه موجب احساس سرخوشی می شه. ایشون اخطار می دهد: توان اعتیاد زایی، تخریب عصبی و اثرات رفتاری این ماده مخدر به مراتب فرا تر از مواد محرکی مانند کوکائین یا اکستازیه.

تولید داخلی شیشه و کاهش قیمت روزانه اون در کشور
اختیاری با اشاره به اینکه شیشه عموما در کیسه های کوچیک پلاستیکی به صورت بلورهای کوچیک (مثل شکر) یا کمی بزرگ تر (مثل ذرات زاج سفید) به فروش می رسد، می گوید: مقدار ماده موثر فروخته شده در هر بسته حدود یه دهم گرم یا اصطلاحا یه سوته و تولید شیشه در داخل کشور علاوه بر کاهش قیمت این ماده، تلاش واسه بستن مرز ها و اقدامات نظامی در این بخش رو تا حدود زیادی بی تاثیر می کنه.

اختیار ادامه می دهد: شیشه از سال های قبل در بازار مواد اعتیادآور کشورهایی مانند آمریکا حضور خیره کننده داشت اما با در نظر گرفتن اینکه در این کشور فهمیدن، آثار و مشکلات شیشه تخریب کننده و نابودگره، کوکائین رو جانشین اون کردن. کوکائین یه داروی محرک قویه که به صورت سنتی در کشورهایی مانند آمریکا حضور فعال داره و این ماده هر چند خاصیت اعتیاد زایی و مشکلات بالایی به همراه داره اما توان تخریب اون بسیار پایین تر از شیشه س.

این دکتر اعتیاد تصریح می کنه: اما در ایران شیشه تقریبا سوار یکه تاز بازار مواد محرکه و این بد ترین گزینه این بازار به سرعت مشغول گسترش قلمرو و تاثیر خود در کشور شده.

 

دانشگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *