جدیدترین آمارها خبر از افزایش اندازه مبادرت به جراحی زیبایی در زنان رو میده، اما دلایل تمایل زنان به جراحی زیبایی چیه؟

noseمحمد حسین نجاتی: مدرنیته، رشد سالمندی، فرد گرایی و افزایش تکنلوژی شرایطی رو ایجاد کرده که به قول جامعه شناسا امروز دیگه “بدن طبیعی” جای خود رو به “بدن اجتماعی” داده. همه به ظواهر خود اهمیت میدن و یافته های تحقیقات زیاد نشون داده که زیبایی و ظاهر آراسته رابطه تنگاتنگی با اعتماد به نفس افراد در جامعه داره.

از طرف دیگه علم پزشکی به یافته های زیادی رسیده، رسانه هایی مانند ماهوراه و تلویزیون افراد رو با شرایطی روبرو کرده که قبلا امکان رویارویی با اون نبوده. همه اینا باعث شده که تمایل به جراحی زیبایی در جامعه ایران افزایش زیادی داشته باشه.

طوریکه براساس تحقیق انجام شده در دانشکده علوم اجتماعی واحد علوم تحقیقات تهران دانشگاه آزاد اسلامی از بین ۴۲۶ زن تهرانی بیشتر از ۱۵ درصد از اونا تا کنون عمل جراحی زیبایی رو تجربه کردن که بیش ۶۰ درصد اون رو عمل جراحی بینی تشکیل داده.

این تحقیق به بررسی گسترش جراحی زیبایی در زنان تهرانی و هم اینکه فهمیدن به عوامل موثر بر تمایل به جراحی زیبایی ۴۲۶ زن تهران صورت گرفته. حدود ۶۱ درصد از شرکت کنندگان در این تحقیق دارای مدرک کارشناسسی بودن و بیشتر افراد جراحی شده زیر ۲۵ سال و مجرد بودن. هم اینکه ۴۵.۵ درصد ایشون دارای پایگاه طبقاتی متوسط و ۳۷.۹ درصد دارای پایگاه طبقاتی بالا و ۱۶.۷ درصد در پایگاه طبقاتی پایین قرار داشتن.

در نمونه مورد مطالعه ۱۵.۵ درصد از زنان عمل جراحی رو تو یک یا چند عضو خود تجربه کردن که اکثریت غالب رو یعنی ۶۲.۴ درصد رو جراحی بینی تشکیل میده.

 

در جدول زیر بیشترین انگیزه زنان در تمایل به جراحی زیبایی رو بخونین؛

انگیزه درصد زیادی
کسب زیبایی بیشتر ۵۴.۱
جلب توجه بقیه ۸.۱
کسب موفقیتای اجتماعی ۱۴
رضایت دوستان ۲
بقیه موارد ۱۳.۵

 

زنائی که اعتماد به نفس دارن، کمتر جراحی زیبایی می کنن

از طرف دیگه براساس آزمون انجام شده در این تحقیق رابطه گرایش به جراحی زیبایی با تصویر منفی از بدن ، اعتماد به نفس، رضایت مندی از زندگی ، فشارای اجتماعی و باورها و گرایش مذهبی مشاهده می شه. در تحلیل رابطه بین تصویر منفی از بدن زنائی که تصویر منفی نسبت به بدن خود دارن بیشتر تمایل دارن تا در بدن خود تغییراتی از راه جراحی بسازن. از طرف دیگه در تحلیل اثر اعتماد به نفس بر تمایل به جراحی زیبایی توجه می شه که زنائی که اعتماد به نفس بالاتری دارن کمتر تمایل به انجام دادن جراحی زیبایی دارن.

 

در جدول زیر درصد زیادی فشارهای اجتماعی و مشوقا واسه انجام جراحی زیبایی بین زنان رو بخونین؛

تشویق کننده درصد زیادی
دوستان ۶۴.۳
خونواده ۷۹.۴
فامیل و نزدیکان ۵۳
پزشکان ۴۶
تلویزیون ۳۲
ماهواره ۳۶
همسر ۵۸

 

کسب زیبایی به عنوان عامل افزایش اعتماد به نفس

براساس یافته های این تحقیق بیشترین انگیزه زنان در جراحی زیبایی، کسب زیبایی به عنوان دلیلی واسه پیشرفت اعتماد به نفس معرفی شده. این تمایل از طرفی ناراحت از خصوصیات فردی و از طرف دیگه تحت تاثیر الزامای خارجیه. طوریکه در افراد مجرد، افراد با تحصیلات بالاتر، افراد دارای تصور منفی از بدن خود و افراد با اعتماد به نفس پایین تر، بیشتر بوده و هم اینکه خونواده، دوستان، فامیل ، همسر، پزشکان، ماهواه و تلویزیون به ترتیب در ایجاد این تمایل موثر هستن. اما تمایل زنان به جراحی زیبایی با سن ، اشتغال، پایگاه اجتماعی، رضایت مندی از زندگی و باورها و گرایشای دینی بی ارتباطه.

 

در جدول زیر دلیل علاقه به زیبایی از طرف زنان رو بخونین؛

دلیل درصد زیادی
واسه خودم ۷۲
جلب توجه همسرم ۷.۶
واسه پیشرفت در جامعه ۱.۹
زیبایی مهم نیس ۳.۴
موارد اول و دوم ۸.۱

در جدول زیر تلقی زنان از زیبایی رو بخونین؛

عنوان درصد زیادی
زیبایی موجب افزایش قدرت در خونواده ۲۲.۵
زیبایی موجب افزایش قدرت در جامعه ۳۷
زیبایی باعث موفقیت بیشتر در زندگی می شن ۵۹.۵
زیبایی موثر در کسب شغل ۳۵.۸
زیبایی موجب پیشرفت در شغل ۳۵.۸
زیبایی موجب کسب اعتماد به نفس ۷۵.۳
زیبایی موجب پیشرفت پرستیژ و منزل اجتماعی ۵۱.۵
زیبایی با پیری از بین میره ۵۵.۶
واسه زیبایی حاضرم از خیلی چیزها بگذرم ۳۰.۲

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *