children

تحقیقات بسیاری ثابت کرده ان که موفقیت مالی در دوره بزرگسالی، تا حدود زیادی نتیجه روش آموزش ما در دوران کودکیه. اما خیلی از والدین از مهم بودن این مسأله غافل هستن. اونا تلاش زیادی می کنن تا کودک خود رو از شکل های جور واجور آموزش ها بهره مند کنن، لوازم لازم اون رو جفت و جور کنن و زندگی امن و شادی براش جفت و جور کنن. در حالی که تموم این موارد بدون ارتقای آگاهی های مالی کودک و هوشمند ساختن اون در مورد پول فایده چندانی نداره.

به گزارش آلامتو به نقل از ماهنامه معیشت؛ واقعا، هرچه کودک در مورد های متفاوت رشد کرده و مهارت های متنوعی رو کسب کرده باشه، بدون مهارت های مدیریت مالی کافی، که از راه مهارتی کسب شده باشه، قادر نیس زندگی موفقی رو در دوران بزرگسالی بسازه. در ادامه به هشت قانون اصلی در تربیت کودکانی هوشمند و آگاه نسبت به پول اشاره شده. توجه به این قوانین در پرورش مناسب کودکان نقش بسیار مهمی اجرا می کنه.

  1. قدرت خود رو کنترل کنین

تحقیقات نشون میدن که والدین بیشترین و عمیق ترین اثر رو روی کودکان بر جای می گذارن که این مسأله در مورد پول هم صادقه.

در بعضی از تحقیقات نشون داده که درصد خیلی از افراد بزرگسال، روش های مالی خود رو براساس فرایندهایی سروسامون داده ان که از والدین خود به صورت مستقیم و غیرِ مستقیم آموخته ان. از این رو، مهمترین قدم در پرورش استعدادهای پولی کودک کنترل قدرت تأثیرگذاریه.

شاید شما از آزاد گذاردن بچه خود احساس خوبی نداشته باشین و تصور کنین که مهارت یا علم کم اون باعث دردسر می شه. اما بدون آزادی عمل و تجربه مستقیم، کودک شما هیچ مهارتی رو کسب نمیکنه. احتیاجی نیس که در این آموزش ها امور پیچیده اقتصادی رو آموزش بدید. فقطً کودک رو آزاد بذارین تا در امور روزمره خود اراده کردن کرده و مهارت لازم رو به دست بیاره.

به اون اجازه بدید به صورت جداگونه از پولی که در اختیار داره استفاده کنه و عواقب تصمیمات رو به تنهایی متحمل شه.

  1. قدم های کوچیک اون رو با جایزه های بزرگ پشتیبانی کنین

کودکان توانایی ادراکی محدودتری دارن و خیلی از امور اقتصادی رو به درستی نمی فهمن. واسه آموزش این نکات باید از راه های غیرمستقیم استفاده کنین. به طور مثال اگه می خواهید پروسه وام رو به کودک خود آموزش بدید، بازی هایی رو طراحی کنین و یا با قرض دادن مقداری پول و پس گرفتن اون در روزای بعدی به اون حالی کنین که وجود وام چیجوریه.

در مورد سرمایه گذاری هم می تونید به مانند بانک عمل کنین. مبالغی رو از کودک دریافت کرده و پس از مدت مشخصی با اندازه سود به اون برگردونین. به این روش کودک کارها از پایهً پیچیده مالی رو به ساده ترین شکل یاد می گیره. البته در این راه جایزه و تشویق رو یادتون نره. این کار باعث تربیت ذهن کودک شده و آموزش ها رو به بخشی از شخصیت اون تبدیل می کنه.

  1. آمـوزش ها رو با سن کودک هماهنگ کنین

کودکان در هر سنی توانایی های خاصی در رابطه با فهم مسائل مالی دارن. به طور مثال، در سنین قبل از مدرسه، کودکان به روش مادی و مستقیم مسائل رو درک می کنن. فهم اونا از مسائل پولی به اسکناس، سکه و دیگه وسایل قابل مشاهده محدوده و به سختی می توان اموری مانند سرمایه گذاری یا بدهی رو واسه اونا توضیح داد. از این رو واسه آموزش کودکان در این سنین باید از راه های غیرمستقیم مهارتی استفاده کرد، طوری که کودک در آخر با نتیجه مادی مواجه شه. پس از این دوران، توانایی های ذهنی کودک رفته رفته افزایش می یابد.

اینک اون می تونه پروسه غیر قابل مشاهده اقتصادی رو هم تا حدودی درک کنه و به خاطر همین، آموختن این جور مسائل به اون آسون تره. البته کاملا معلومه که اگه کودک خود رو با آموزش های غیرمستقیم در سنین پایین تر پروش داده باشین، در این دوران، درک بهتری از مسائل یافته و پیشرفت سریع تری داره.

  1. اجازه بدید کودکان مدیریت پول رو خود مسئولیتشو قبول کنن

کودک هم به مانند تموم آدم ها نسبت به مسئولیت مستقیم حساسه. اگه مدیریت تموم کارا رو به تنهایی رو دوش بگیرین، کودک بی توجه به شرایط تا جایی که قادر باشه به خرج کردن پول شما می پردازه. اما اگه شرایط رو به گونه ای تنظیم کنین که اون مجبور باشه از پول خودش خرج کنه، می بینید که شرایط به راه غیر قابل تصوری تغییر می کنه. به طور مثال، می تونید مقرری ماهیانه یا هفتگی خاصی رو واسه اون در نظر بگیرین و اون وقت از کودک بخواین که بخش خاصی از هزینه های خود رو با همین مبلغ مدیریت کنه.

احساس مسئولیت به وجود اومده بوسیله این شرایط تازه، توانایی های ذاتی بچه شما رو درباره پول بیدار می کنه. اون با تفکر درباره پول، رفته رفته مهارت بیشتری می یابد و می تونه شرایط رو تحتِ کنترل درآورد. در کنار این روش، می تونید با پرداخت مبالغ محدودی به عنوان جایزه کمک در امور خونه، رابطه بین کار و دستمزد رو هم تو ذهن کودک تقویت کنین. این روش باعث می شه که کودک درک بهتری از نظام جایزه و حقوق اجتماعی پیدا کنه و در آینده راه و روش بهتری نسبت به مسائل کاری داشته باشه. البته به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که در کاربرد این روش زیاده روی نکنین. کودک در کنار آشنایی با روش کار و دریافت دستمزد، باید مسئولیت پذیری رو هم بیاموزد. اینکه بعضی از مسئولیت ها رو دوش اونه و قرار نیس واسه انجام هر کاری دستمزدی دریافت کنه.

save-money

آموزش پول به کودکام

  1. مانند کودکان فکر کنین

برگه موافقت با وام یا کارت اعتباری ممکنه واسه شما بسیار جذاب باشه. اما کودکان، مخصوصا در سنین پایین، قادر نیستن معنی مستقیم اونا رو بفهمن. از این رو تلاش واسه آشنایی کودک با پروسه های پولی از راه اینجور ابزارهایی راه به جایی نخواد برد.

واسه موفقیت در این راه باید تفکر بزرگسالی رو کنار گذاشته و مانند کودکان فکر کنین. اونا بیشتر از هر چیز به دنبال لذت مستقیم هستن، معنی ذهنی پول رو خیلی درک نمی کنن و می خواهد لوازم و جنسای محبوب خود رو مستقیماٌ در اختیار داشته باشن. از این رو باید بدون تکیه زیاد روی پول، رفته رفته معنی اون رو از راه رابطه با جنسای محبوب کودک برقرار کنین. این روش باعث می شه تا بتونین کودک خود رو در چارچوب ذهنی مناسبی تربیت کنین. چون که اصرار بر فهماندن مقولات مناسب بزرگسالان هیچ تأثیری بر ارتقای آگاهی اون نسبت به پول نخواد داشت.

  1. با کودک خود ساده و سرراست برخورد کنین

کودکان نیاز دارن تا بعضی وقتا از شما یه نه قاطع بشنون. البته این جور عکس العمل ها واسه تأثیرگذاری بهتر باید با توضیح دلایل مخالفت و در صورت امکان، پیشنهاد یه مورد جانشین همراه شن. اگه با تموم خواسته های کودک موافقت کنین، تربیت اون رو در راه بسیار نادرستی قرار داده اید. از طرف دیگه، جواب سوال های کودک رو هم تا حد امکان ساده بدین. مثلاً اگه بچتون از شما می پرسد که چقدر درآمد دارین، تصور نکنین که این سوالِ اون معنایی مشابه با دوران بزرگسالی داره.

کودک فقطً می خواهد از قدرت خرید شما در مورد خودش اطمینان داشته باشه. از این رو پاسخی مانند اینکه «پول کافی واسه تأمین نیازای فعلی و آینده داریم» هم اون رو راضی می کنه. البته اگه کودک شما به اندازه کافی بالغ شده، می تونید مباحث مالی رو به صورت جدی تری با اون مطرح کنین و در تصمیمات خونواده بچتون رو دخالت بدید. این کار باعث رشد اعتماد به نفس کودک شده و بر آینده اون اثر مثبتی داره.

  1. شرایط خاص هر کودک رو در نظر بگیرین

این پیشنهاد ها که در مقالات و مجلات زیاد مطرح می شه، راه کارایی کلی هستن که واسه افزایش مفید بودن باید در نسبت با هر کودک تطبیق پیدا کنن. کودکان موجوداتی منحصر به فرد هستن و هر کدوم از شخصیت خاص خود بهره مند هستن. از این رو نمی توان پیشنهاد ای عمومی رو نشون داد و بی توجه به شرایط خاص هر بچه اون رو استفاده کرد. قبل از طراحی روش های آموزشی باید شخصیت کودک خود رو به درستی تحلیل کنین.

اگه نیازه، می تونید از کمک مشاوران روان شناس در این مورد بهره بگیرین. پس از این کار، می تونید با تسلط بیشتری قوانین مورد اشاره در این مقاله رو واسه بچه خود موافق کرده و آموزش مناسب مالی و پولی رو در اختیار اون بذارین.

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

چیجوری بر ذهن خود مسلط شیم؟

تربیت بچه روانشناسی ماهنامه معیشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *