young-boy-and-moneyمدیریت پول کودکان

واسه آینده فرزندانتان باید از همین الان چگونگی خرج کردن و مدیریت پول رو به اونا آموزش بدین.

به گزارش آلامتو و به نقل از دونفره؛ پدر و مادرها عاشق بچه هاشون هستن و همیشه می خواند بهترینا رو داشته باشن. هر چند بعضی مواقع زیاده روی می کنن و از ترس اینکه بچه ها دچار آسیبای روانی بشند، از تنبیه کردن و یاد دادن نظم و انضباط به اونا جلوگیری می کنن. در حالیکه خیلی از بچه ها به اندازه کافی هوشمندانه عمل میکنن، اما بعضی هم هستن که تبدیل به بچه لوس می شند و در آخر مثل یه فرد لوس رشد می کنن و بزرگ می شند. با اینکه بچه های لوس مشکل بزرگی نیستن ولی وقتی که بزرگ می شن می تونند تبدیل به یه مشکل بزرگتر بشند. با این حال، اگه شما به فرزندانتون وقتی که کوچیک هستن ارزشای درست رو آموزش بدین، ممکنه وقتی بزرگ شدن این رفتارها رو ترک کردن.

یکی از چیزایی که می تونین به فرزندانتون آموزش بدین تا بهتر رشد کنن و به یه آدم به درد بخور در آیندشون تبدیل بشند، مدیریت پول هست. اگه بتونید به بچه ها چگونگی مدیریت پول هاشون رو در همون سن کم آموزش بدین، این می تونه تبدیل به مهارت بشه و از اون مهم تر به عنوان یه نگاه مثبت در وجودشون نهادینه می شه و واسه بقیه عمرشون ازش استفاده می کنن.

دادن پول تو جیبی به بچه ها

خیلی از والدین با این مسئله که دادن پول تو جیبی به بچه ها می تونه بهترین راه واسه شروع آموزش مدیریت پول به بچه ها باشه، موافق هستن. با دادن پول تو جیبی هفتگی ثابت به بچه ها می تونین چگونگی بودجه بندی و مدیریت پولشون رو تا پول تو جیبی بعدی بهشون آموزش بدین. اصول اولیه رو اول بهشون یاد بدین، اینکه تنها می تونند در طول هفته پولی که در اختیار دارن رو خرج کنن.

روی برنامه ریزی و مقدار پول تو جیبی که با بچه ها توافق کردین، ثایت باشین

یکی از درسایی که اونا ممکنه یاد بگیرن، عواقب به کار گیری پول تو جیبی هاشونه. وقتایی که بچه ها با گریه ازتون پول تو جیبی بیشتری می خواند، ممکنه وسوسه بشین ولی باید در برابرشون محکم و استوار باشین و حرفتون و تغییر ندید. این کار به اونا یاد می ده که تصمیماتشون عواقبی به دنبال داره و بعدا با دقت تر تصمیم می گیرن که پول هاشون رو چیجوری مصرف کنن.

الگوی خوبی واسه بچه هاتون باشین

روش آموزش بعضی از والدین براساس این جمله ” کاری که گفتم رو بکنه نه کاری رو که من انجام می دم” هست، اما همیشه نمی تونین بر این فلسه و تفکر تکیه کنین، چونکه مهم نیس شما چه کاری انجام می دید، بچه ها تموم حرکات شما رو زیر نظر دارن. بخاطر همین شما باید تلاش کنیدالگوی مناسبی واسه اونا باشین.

اگه شما دارین بودجه بندی و صرفه جویی پول رو به اونا آموزش میدید اما در مقابل ولخرجیاتون رو واسه خرید یه جفت کفش می ببینن با خودشون میگند “اگه پدر یا مادرم این کار رو انجام می دند، حتما ایرادی نداره.” هم اینکه اگه که بچه ها اسباب بازی یا وسیله گرونی از شما خواستن، فقط به اونا نگید که ” ما نمی تونیم اونو براتون جفت و جور کنیم.” بلکه شما می تونین به اونا توضیح بدین که به چه دلیل نمی تونین اون وسیله رو براشون بخرین. مثلا بگید “ما هر چیزی رو که می خوایم رو نمی تونیم بخریم چونکه چیزای مهم تری رو واسه خرج کردن پول مون باید انتخاب کنیم.”

براشون هدف گذاری کنین

اگه بچهاتون اسباب بازی یا وسیله ای رو می خواند، به جای درجا جفت و جور کردن اون وسیله براشون، پس انداز کردن پول واسه خرید اون وسیله رو بهشون آموزش بدین. تعیین هدف مهارت بزرگیه که می تونند داشته باشن، نه فقط واسه مدیریت پول بلکه کلا واسه زندگی شون، به اونا آموزش بدین که فرد متعهدی در قبال خودشون باشن. شما باید بچه ها رو در جریان روند خرج و مخارج خونواده قرار بدین: شما می تونین به اونا نشون بدین که پولای خونواده کجا می رند، اینکه همه چیز هزینه بر هست و مصرف برق رایگان نیس. این خیلی مهمه که اونا رو در جریان این مسائل قرار بدیم اگه که می خوایم اونا مدیریت مناسبی واسه پول هاشون داشته باشن.

حتی اگه الان فرزندتون یه بچه لوس و بداخلاقه، واسه تغییر دادنش دیر نیس. با آموزش دادن اونا در مورد اینکه مسئول پول خودشون هستن، شما یکی از بزرگترین کادوها و درسایی که والدین می تونند به بچه هاشون انتقال بدند رو به اونا دادین. این کار می تونه به افزایش هوش و ذکاوت بچه ها در کسب درآمد، صرفه جویی، پس انداز و مخارج کمک کنه.

چیجوری با فرزندان خود رفتار کنیم؟

اشتباهات مالی خونواده های ایرونی

تربیت بچه دونفره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *