couple

ازدواج با اینکه بعد از بلوغ فکری و اجتماعی افراد اتفاق میفته اما واسه داشتن یه ازدواج موفق شما نیازمند یادگیری مهارتایی هستین که با هم بودنتون رو ساده تر و بهتر می کنن. این مهارت ها با اینکه جزو مهارتایی هستن که هر کسی در زندگی به اونا احتیاج داره اما در ازدواج نقش پررنگ تری رو واسه شما اجرا می کنن.

3 مهارت لازم در ازدواج

مهارت در خود آگاهی

باخبر شدن از خود و خصوصیات خود به آدم کمک می کنه با تواناییا، ضعفها، و بقیه خصوصیات خود آشنا شه. و هم اینکه در صورت برخورد با مشکلات طرف مقابل و تشکیل زندگی مشترک بهتر و عمیق تر با مسائل مواجه بشه. خود آگاهی موجب شناخت نیازای افراد و پیدا کردن راه مناسب واسه روبرو شدن با اونا می شه.

و هم اینکه اهداف زندگی رو مشخص تر و واقعی تر می کنه. خود آگاهی پروسه سالم هویت یابی رو واسه آدم راحت تر ساخته، به زندگی اون آرامش میده و احساس رضایتمندی رو رونق می بخشه.

خود آگاهی تضمین کننده استواری موجودی فرد موقع بزرگسالیه و باعث پرورش روابط زن ومرد در رویارویی با مشکلات و حل مناسب اوناس.

خود آگاهی شناخت احساسات اهداف و برنامه های زندگی، تفریحات و سرگرمیا، تواناییا، ضعفا، ارزشها، مسئولیتا، شناخت فرهنگ مذهب، علائق، آرزوها، و استعدادها رو به دنبال داره. کشف و درک شناخت و مهارتها و تواناییای خود به خاطر این مهمه که: فرد قبل از ازدواج بدونه چه هدفی داره و براساس هدف اصلی زندگی اش برنامه ریزی کنه.

مهارت اراده کردن

آدما در صورتای مختلفی تصمیم می گیرن خواه این تصمیم معامله ای یا اشتغال به کاری یا ازدواج باشه. شکل های جور واجور اراده کردن عبارتند از:

مطلب دیگر :  آشنایی با دوربین مخفی های بسیار کوچک ! تصویری

  1. اراده کردن احساسی : که براساس احساس خاص ( عشق، خشم، و …) گرفته می شه.
  2. اجتنابی: یعنی فرد به دلیل ترس و نگرانی که داره اون رو به تاخیر میندازه امکان اون هست که فرد فرصتای مناسب زندگی رو از دست بده.
  3. اخلاقی
  4. با عجله : این اراده کردن بسیار سریع و بدون توجه به عاقبت کار و یا آزمایش کامل موقعیتا و شرایط گرفته می شه.
  5. مطیعانه: در این اراده کردن واسه یه یا دو نفر تصمیم می گیرن و بدون اینکه فرد با آدمایی در این اراده کردن نقشی داشته باشن مانند ازدواج سنتی.
  6. عقلانی: سالم ترین نوع تصمیم گیریا تصمیمیه که براساس تفکر، بررسی، و مطالعه و آزمایش دقیق انجام بشه.

همدلی به معنی توانایی درک و فهم احساسات دیگرونه. طوری که فرد بتونه خود رو به جای بقیه بزاره، از دید اون به موضوع نگاه کنه و احساسات اون رو درک کنه. همدلی به معنی تایید رفتارای فرد مقابل نیس بلکه فقط به این معنیه که اون و شرایط اون رو درک می کنیم.

اصول اراده کردن عقلانی

اراده کردن عقلانی هم دارای اصول مهارت به ترتیب زیره:

– مواجه شدن با یه تصمیم: وقتی که فرد میفهمه باید تصمیم بگیره روی اون دقیق شدن و فوکوس کردن وضمن روشن کردن تصمیم اطلاعات لازم رو جمع آوری می کنه.

– آزمایش نتیجه های پیش بینی شده حق انتخاب: فرد پیامدای متفاوت انتخابا رو مورد بررسی و آزمایش میده تا مناسب ترین اونا رو انتخاب کنه.

مطلب دیگر :  آیا می دانیدبه نام سوسیس و کالباس ، چی به خورد ما می دهند؟!

– تعهد به تصمیم: نسبت به تصمیمی که گرفته می شه باید معتقد بود و به اون باور داشت.

– برنامه ریزی واسه انجام تصمیم: حتی تصمیم عقلانی هم نیاز به برنامه ریزی دقیق داره.

– اجرا یا انجام تصمیم: در این مرحله فرد به صورت عملی وارد مراحل اجرای برنامه خودش می شه.

– آزمایش پیامدای واقعی اجرا یا انجام تصمیم: فرد به بررسی و آزمایش تصمیم می پردازدکه یا ناموفق بوده یا موفقیت کاملی رو به دست نیاورده. اینجا فرد مراحلی رو که پشت سر گذاشته مورد بررسی قرار میده.

همدلی

مهارت همدلی

همدلی به معنی توانایی درک و فهم احساسات دیگرونه. طوری که فرد بتونه خود رو به جای بقیه بزاره، از دید اون به موضوع نگاه کنه و احساسات اون رو درک کنه. همدلی به معنی تایید رفتارای فرد مقابل نیس بلکه فقط به این معنیه که اون و شرایط اون رو درک می کنیم.

ناتوانی در بیان همدلی یعنی شما در روبرو شدن با فرد مقابل شروع به نصیحت، راهنمایی و ارائه راه حل، سرزنش، به رخ کشیدن و مقایسه، بی اهمیت و کوچیک کردن مشکل، بزرگ نمایی آمیز یا بزرگ کردن مشکل، تعریف و تشویق و کارایی مثل این کنین.

واسه اینکه همدلی به بهترین شکل انجام بشه باید بتونین به احساسات و هیجانات همسرتون توجه کنین. از دید اون به صحبت هاش خوب گوش بدید. در حالی که به صورتش نگاه می کنین و احساساتتون رو به اون درخشش می دید. تلاش کنین با احساس طرف مقابلتون همراه و همرنگ شید و خلاصه ای از احساسات فرد مقابل رو به اون برگردونین.

مهارتای ازدواج موفق چیه؟

چیزایی که نباید به همسر گفت

ازدواج بازنشر تبیان زناشویی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *