طراحی باغچه منزل کار لذت بخشی اما بعضی وقتا منازل ما حیاط مناسبی واسه باغچه ندارن و چاره ای ندارین از گلدان بهره ببرین و یا به سمت روشای نوین پرورش گیاه برید، روش هایی مثل کشت هیدروپونیک.

هیدروپونیک سیستم باغداریه که در اون گیاهان در محیط بدون خاک رشد می کنن. باغ هیدروپونیک ۳۰ الی ۵۰ درصد رشد گیاهان رو سریع تر می کنه. هم اینکه این نوع باغ، مشکلات کمتری در مورد بیماریا و آفتا بوجود میاره. اگه می خواین باغ هیدروپونیک خود رو بسازین، کار رو با ساخت یه سیستم هیدروپونیک شروع کنین. بعد دانه های دلخواه رو به این سیستم اضافه کنین تا رشد کنن. باغ هیدروپونیک خوب رشد و پیشرفت پیدا می کنه.

بخش اول: ساخت سیستم هیدروپونیک

 1. میز Flood بسازین: این میز می تونه آب باغ شما رو تامین کنه. می تونین میز Flood ساده ای رو از چوب بسازین. عرص این میز بسته به باغی داره که می خواین اونو پیشرفت بدین.

  کشت هیدروپونیک

 • واسه باغای کوچیک، فریم و قاب مستطیلی بسازین. بعد روی اون ورقه پلاستیکی پلی اتیلنی بذارین. این سیستم می تونه ۷۵ لیتر آب رو در خود نگه داره.
 • شما می تونین از سینی پلاستیکی عریض و عمیق به عنوان میز Flood استفاده کنین. یه ظرف وردارین که بتونه ۳۸ الی ۷۵ لیتر آب رو در خود نگه داره. حالا می تونین سینی رو با ورقه پلاستیکی بپوشونین تا آب نشت پیدا نکنه.

 1. پلتفرم شناور خود رو بسازین: واسه اینکه ریشه های گیاه فاسد نشه باید سیستم شناور داشته باشین تا این ریشه ها بتونن در آب شناور بمونن. واسه باغای کوچیک می تونه ورقه ۱.۲ در ۲.۴ متری از Styrofoam رو مورد استفاده بذارین.
 2. در پلتفرم خود سوراخایی با عرض ۵ الی ۷ سانتی متر بسازین: از ظرف گیاه به عنوان راهنمایی واسه برش سوراخ استفاده کنین. سوراخ کافی بسازین تا گیاهان خوب رشد کنن. مطمئن شید که ظرف گیاه شما خوب در این سوراخا قرار میگیره.

  کشت هیدروپونیک

 3. آب پاش رو به میز Flood خود اضافه کنین: آب پاشا به شما کمک می کنن مطمئن شین آب از باغ خارج می شه و به صورت ساکن در میز باقی نمی مونه. می تونین این آب پاش رو در فروشگاه های باغبانی پیدا کنین. واسه باغ استاندارد، میز Flood شما باید به ازای هر ساعت ۱۹ لیتر آب در خود نگه داره. پس دو آب پاش که اندازه ۲gph دارن براتون کافی هستش. دو سوراخ در انتهای میز خود بسازین. اب پاش رو در سوراخا بذارین. مکانای خالی دور و بر آب پاش رو با چسب یا اپوکسی بپوشونین.

  کشت هیدروپونیک

 4. میز flood رو روی سه پایه ای که سطل داره بذارین: میز شما باید به اندازه کافی بلند باشه. سطلی رو زیر اون بذارین. سطل می تونه آب رو بگیره.

  اگه باغ هیدروپونیک خود رو در فضای باز رشد می دید اونو در ظرفی در حیاط بذارین.

  کشت هیدروپونیک

 1. میز Flood خود رو با آب پر کنین: آب کافی در این میز بریزین تا نیمه پر شه. بسته به اندازه ای که واسه میز خود انتخاب کردین ممکنه ۱۹ الی ۷۵ لیتر آب نیاز داشته باشین. می تونین آب بیشتری بعد از اضافه کردن دانه ها به این میز اضافه کنین.
 2. اگه در داخل منزل، باغ رو رشد و پیشرفت می دید نور مصنوعی رو تنظیم کنین: باغای هیدروپونیک رو میشه در فضای باز در آب و هوای گرم رشد و پیشرفت داد. اگه باغ رو در فضای داخل منزل ایجاد می کنین به نور مصنوعی نیاز دارین. از لامپ سدیم یا هالید فلزی استفاده کنین.

  کشت هیدروپونیک

 3. غذای گیاه خود رو تامین کنین: حالا باید کود یا غذای گیاه رو به آب اضافه کنین تا گیاه بتونه خوب رشد و پیشرفت پیدا کنه. به دنبال مواد غذایی غنی از کلسیم، منیزیم و بقیه مواد مغذی بگردین. می تونین از غذاهایی استفاده کنین که به طور خاص واسه باغای هیدروپونیک طراحی شدن. این مواد غنی از مواد مغذی هستن.

  کشت هیدروپونیک

بخش دوم: کاشت دانه

 1. به دنبال گیاهانی باشین که می خواین در باغ خود کشت بدین: باغای هیدروپونیک بهترین گزینه واسه گیاهانی هستن که ریشه های کم عمقی دارن. هم اینکه می تونین گیاهانی مثل نعناع، ریحان و شید رو در باغ خود کشت بدین. گیاهانی رو انتخاب کنین که نیازای برابری واسه آب و نور دارن. در اینجور شرایطی می تونین گیاهان رو خوب رشد بدین. وقتی که باغ خود رو پیشرفت می دید می تونین گیاهانی مثل چغندر و خیار که ریشه عمیقی دارن هم رشد بدین.

  کشت هیدروپونیک

 2. ترکیب گلدان رو انتخاب کنین: پایه ای رو انتخاب کنین که می تونه رطوبت و هوای لازم گیاه رو جفت و جور آورد.

  کشت هیدروپونیک

 3. ترکیب رو در گلدانای خود بریزین: از گلدانای ۴ اینچی استفاده کنین که سوراخی در انتهای خود دارن. سوراخ به گیاه اجازه میده آب و مواد لازم رو دریافت کنه. یه سوم ظرف رو با ترکیبی که انتخاب کردین پر کنین.
 4. دانه هاتون رو بکارید: حالا می تونین دانه های خود رو بکارید.

  کشت هیدروپونیک

 5. دانه ها رو در میز flood بذارین: به آرومی دانه ها رو آب بدین و اونو در میز بذارین. اگه از پلتفرم شناور استفاده می کنین می تونین اونا رو در آب در میز flood بذارین. مطمئن شین که ریشه گیاهان به اندازه یه ششم اینچ در آب شناور شده.

  کشت هیدروپونیک

بخش سوم: مراقبت و نگهداری از باغ هیدروپونیک

 1. یه بار در روز به گیاهان خود آب بدین: خوب حالا باید یه بار در روز به گیاهان خود آب بدین. اگه زیاد خشک بودن می تونین دوبار در روز به اونا آب بدین. اگه میز flood آب کافی نداشت به اون آب اضافه کنین. اگه گیاهانتان اونطور که دوست داشتین رشد نکردن، ممکنه هوای کافی نداشته باشن یا رطوبتشان زیادتر از اندازه باشه. فاسد شدن ریشه ها رو هم مورد بررسی بذارین. اگه فاسد شده بودن یا بوی بدی از اونا احساس شد، اونا رو بلند کنین تا ریشه ها کمتر در آب فرو برن.

  کشت هیدروپونیک

 2. اگه لازم بود غذای بیشتری به گیاه بدین: ابی که در میز flood قرار داره باید به آرومی منتشر شه. این کار ممکنه ۷ الی ۱۰ روز طول بکشه. بعد از اینکه اینجور شرایطی اتفاق افتاد غذا رو به سطل اضافه کنین و آب بیشتری اضافه کنین.

  کشت هیدروپونیک

 3. مطمئن شید که گیاه نور کافی دریافت می کنه: اگه باغ هیدروپونیک خود رو در فضای باز رشد می دید مطمئن شید که گیاه ۱۰ الی ۱۵ ساعت در روز نورخورشید مستقیم و پایدار رو دریافت می کنه. اگه گیاهان رو در فضای داخل منزل رشد می دید، نور مصنوعی رو به مدت ۱۵ الی ۲۰ ساعت به گیاه بتابانید. تایمر نور رو تنظیم کنین. می تونین نور مصنوعی رو به همراه تایمر بخرین یا خودتون تایمری واسه اون تنظیم کنین.
 4. گیاه رو بعد از رشد، درو کنین: می تونین از قیچی باغبانی واسه تمیز کردن باغ استفاده کنین. برگای اونو برش بدین. شما می تونین بعد از برداشت محصول، گیاهان جدیدی در باغ خود بکارید.

  کشت هیدروپونیک

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

چیجوری با انگیزه کار کنیم؟

اختصاصی چیجوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *