آنجلینا جولی مستند کودکان کوبانی را جهانی می‌کند

ستاره سرشناس سینما و سفیر قصد پاک سازمان ملل متحد، فیلم مستند «زندگی در مرز» به کارگردانی هشت کودک جنگ زده کوبانی و سنجار رو در جهان معرفی می کنه.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، آنجلینا جولی بازیگر سرشناس سینمای هالیوود و سفیر قصد پاک کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد فیلم مستند «زندگی در مرز» رو در جشنواره های بین المللی فیلم و محافل هنری و دیپلماتیک جهان معرفی و مورد پشتیبانی خود قرار میده که به کارگردانی هشت کودک از شهرهای کوبانی و شنگال (سنجار) در کمپا و هم اینکه در کوبانی پس از آزادسازی این شهر از دست گروه تروریستی داعش از راه این کودکان ساخته شده.

جولی که به مناسبت ۲۰ ژوئن، روز جهانی پناهندگان و به خاطر دیدار با پناهندگان عراقی و سوریه ای به ترکیه سفر کرده بود؛ در مرز سوریه و ترکیه با چند تن از کارگردانان کودک فیلم مستند «زندگی در مرز» دیدار کرد و این فیلم رو در جشنواره های بین المللی فیلم و محافل هنری و دیپلماتیک معرفی و مورد پشتیبانی قرار میده.

در این پروژه، شش فیلم ساز با سفر به اقلیم کردستان عراق و ترکیه در کنار بچه های جنگ زدی قرار گرفتن که ساکن اردوگاهای آوارهای جنگ داعش هستن و به مدت دو ماه، اصول و قوانین ساده سینمایی و فیلمبرداری رو به کودکان جنگ زده آموزش دادن که در تیمای شش تا هشت نفره سازمان دهی شدن؛ تا بتونن خاطرات، رنجا و امیدهایشان رو به شکل فیلمای کوتاهی به تصویر بکشن. این کودکان در هر تیم، یه یا دو فیلم با کارگردانی و تصویربرداری خودشون و هم اینکه با همکاری بقیه اعضای تیم به عنوان عوامل دیگه، چندین فیلم ساختن.

kobani

هدف اولیه و اصلی راه اندازی پروژه فیلم مستند «زندگی در مرز»، آموزش به کودکان و نوجوانانیه که در این مناطق زیر فشار مستقیم جنگ با داعش بودن و چیزی که برسرشان اومده رو دوربین رسانه های جور واجور جهان به تصویر کشیده ان؛ اما هیچوقت از نگاه خودشون به این اتفاقات نگاه نشده و خیلی از لایه های مخفی این فاجعه در هاله ای از ابهام فرو رفته و هدف این فیلم، نشون دادن این ندیدها از زاویه دید این کودکان جنگ زده.

این آموزشا هرچند ساده و در سطح درک این کودکان بود؛ اما هدف اون، بیشتر از این جهت بود تا این کودکان بتونن نشون دهنده این فاجعه از دید خود باشن و در صورت تکرار، این بار خود بتونن نشون دهنده مستقیم اون باشن و به این منظور، به هر تیم از این کودکان دو دوربین و لوازم ساده سینمایی داده شد تا جرقه ای واسه کارای بعدی شون باشه تا بتونن از دریچه دوربین هاشون دنیا رو به دیدن تجربیات و رویدادهای دور و برشون دعوت کنن.

این مستند بلند ۷۳ دقیقه ای که شامل هشت مستند کوتاهه و اوایل امسال در شهر کوبانی و هم اینکه در کمپای آوارگان شنگال (سنجار) در اقلیم کردستان از راه این کودکان فیلمبرداری شده؛ در اولین نمایش بین المللی خود در برنامه ای خاص، از راه تلویزیون جهانی «ان.اچ.کی» NHK ژاپن معرفی و واسه بینندگان این کانال در سراسر جهان پخش شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *