حضور غیرمنتظره آنجلینا جولی و براد پیت در اختتامیه جشنواره سارایوو

 بازیگران سرشناس هالیوود روز شنبه بدون برنامه ریزی قبلی در مراسم اختتامیه هفدهمین دوره جشنواره فیلم سارایوو شرکت کردن.

 

حضور غیرمنتظره آنجلینا جولی و براد پیت در اختتامیه جشنواره سارایوو

به گزارش خبرآنلاین، بزرگترین جشنواره سینمایی منطقه بالکان روز شنبه پس از هشت روز در پایتخت بوسنی به کار خود پایان داد.

برگزارکنندگان جشنواره فیلم سارایوو در مراسم اختتامیه با اعطاء جایزه «قلب سارایوو» به آنجلینا جولی از فعالیت های اون در جلب توجه جهانی به مسائل آوارگان جنگ داخلی بالکان در فاصله سال های ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۵ تقدیر کردن.

میرو پوریواترا رئیس جشنواره سارایوو گفت: «این جایزه نه فقط به خاطر تاثیر عمیق جولی بر صنعت سینما بلکه به خاطر توجه اش به پیچیدگی های دنیای واقعی که در اون زندگی می کنیم، به اون اعطاء می شه.»

جولی پارسال در مقام سفیر نیت پاک سازمان ملل متحد چند بار به بوسنی سفر کرد و کوشید ۱۶ سال پس از جنگ توجه جهانیان رو به مشکلات حدود ۱۱۷ هزار تن از آوارگان جنگ بوسنی جلب کنه.

جولی و براد پیت بعد به تماشای فیلمی از دنیس تانوویچ کارگردان برنده اسکار درباره آوارگان بوسنیایی نشستند.

جشنواره فیلم سارایوو سال ۱۹۹۴ در شرایطی شروع شد که شهر تحت اشغال بود. هدف برگزارکنندگان جشنواره این بود که شهروندان حسی از زندگی طبیعی داشته باشن.

علاقه مندان در حالی در محل برگزاری جشنواره در جنوب شهر به تماشای «داستان بیشتر پسند» کوئنتین تارانتینو نشستند که باران خمپاره بر شهر می بارید و اون ها هنگام دیدن فیلم مطمئن نبودن صدای انفجار و تیراندازی مربوط به فیلمه یا نبردی که بیرون جریان داره.

سال بعد گروهی از فیلمسازان در کنار بسته های غذا، جعبه هایی از نوارهای ویدیویی رو از راه کشتی به سارایوو فرستادند. از اون زمان تا الان هر سال هزاران نفر به سارایوو می آیند تا در بیشتر از ۱۰ مکان فیلم ها رو ببینن. تماشاگران پس از نمایش فیلم ها در کنسرت ها و مهمانی ها شرکت می کنن.

جولی پارسال بخش هایی از «در سرزمین خون و عسل» اولین فیلم خود در مقام کارگردان رو فیلمبرداری کرد. این فیلم داستانی عاشقانه درباره رابطه عاشقانه یه زن مسلمون و مردی صربه که جنگ اون ها رو از هم جدا می کنه.

جولی گفت: «در تموم دوران کاری ام با هنرمندانی اینجور منظم و بااستعداد کار نکرده بودم.»

پروژه جولی در مقطعی جنجالی شد و این وقتی بود که شایعه شد داستان فیلم درباره عشق میان یه متجاوز صرب و قربونی مسلمون اونه.

این مسئله باعث خشم انجمن قربانیان زن جنگ (WVW) در بوسنی شد که اعضای اون رو قربانیان تجاوز جمعی در بوسنی تشکیل میدن. اون ها مدعی شدن خط داستانی توهین آمیزه.

مسئله تجاوز جمعی در سال های اول پس از جنگ بین صرب ها و مسلمانان بوسنی یه تابو بود، اما پس از اون قربانیان گروهی رو تشکیل دادن که حالا یکی از پرقدرت ترین گروه های کشوره.

جنگ داخلی در بوسنی بیشتر از ۱۰۰ هزار قربونی داشت. مقام های دولتی می می گن دست کم ۲۰ هزار زن مسلمون در دوران جنگ قربونی آزار و اذیت سربازان صرب شدن که ۹۰ درصد اونا زنان ۱۲ تا ۸۰ سال بودن.

اواسط اکتبر پارسال به دنبال اعتراض انجمن قربانیان زن جنگ، مقامات بوسنیایی مجوز فیلمبرداری پروژه جولی در این کشور رو به حالت تعلیق درآوردند.

جولی نسخه ای از فیلمنامه رو واسه وزارت فرهنگ بوسنی فرستاد و شرکت جفت و جور کننده بوسنیایی فیلم اخبار منتشر شده درمورد داستان فیلم رو منکر شد. جامعه هنری بوسنی هم پشتیبانی خود رو از جولی اعلام کرد.

هفدهمین جشنواره فیلم سارایوو ۲۲ تا ۳۰ ژوئیه (۳۱ تیر تا هشتم مرداد) برگزار شد. ویم وندرس کارگردان آلمانی و خالق فیلم های «پاریس، تگزاس» و «بال های اشتیاق» و شارلوت رامپلینگ بازیگر فرانسوی از جمله مهمانان این دوره جشنواره بودن.

در هشت روز برگزاری جشنواره حدود ۱۰۰ هزار نفر به تماشای ۲۰۰ فیلم از ده ها کشور نشستند. جشنواره هم اینکه میزبان چهره هایی مانند کوین اسپیسی، مورگان فریمن، مایکل مور، دانیل کریگ و میکی رورک بود.

صنعت فیلمسازی بوسنی در حال شکوفاییه و فیلمسازان این کشور تونسته ان در سطح جهانی جوایز باارزش دریافت کنن، از جمله «منطقه حائل / سرزمین هیچکی» تانوویچ که سال ۲۰۰۲ برنده جایزه بهترین فیلم غیر انگلیسی زبون شد و «Grbavica» جاسمیلا زبانیچ که سال ۲۰۰۶ جایزه خرس طلای جشنواره فیلم برلین رو گرفت.

 

منبع : خبرآنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *