عکس آنجلینا جولی

عکس آنجلینا جولی

آنجلینا جولی، هنرپیشه آمریکایی برنده جایزه اسکار، در مقاله ای در نیویورک تایمز افشا کرد اوایل امسال پس از اینکه آزمایش خون اش نشون داد از دید ژنتیکی مستعد سرطان پستون است، تحت عمل ماستکتومی (جراحی پستون) دوطرفه قرار گرفته…

به گزارش آسوشیتدپرس، اون در این مقاله می نویسه: « من حامل ژن «خراب» BRCA1 هستم که شدیدا خطر ایجاد سرطان پستون و تخمدان رو بالا می بره. وقتی به این موضوع فهمیدم، عزممو جزم کردم فعالانه با اون برخورد کنم تا این خطر تا جایی که می شه، کم بشه، پس عزممو جزم کردم عمل جراحی پیشگیرانه برداشتن دوطرفه پستون رو انجام دهم.»

به چه دلیل جراحی کردم؟

این مادر ۳۷ ساله که ۶ بچه داره، میگه تصمیمش تا حدی تحت تاثیر مرگ زودرس مادرش، مادلین برتران، بود که در ۵۶ سالگی در ژانویه ۲۰۰۷ به دلیل دچار شدن به سرطان تخمدان درگذشت.

جولی در طول یه دوره ۳ ماهه که از فوریه امسال شروع شد و تا اواخر آوریل زمان برد، تحت بررسیای پزشکی قرار گرفت که شامل برداشتن پستونا و بازسازی اونا بود و نامزدش براد پیت هم در هر مرحله از این عمل که در مرکز سرطان پینک لوتوس انجام شد، در کنار اون بود.

جولی میگه اول تحت عملی به نام nipple delay قرار گرفته که واسه تشخیص وجود مریضی در مجاری PESTAN(به خاطر محدودیت سایت در درج بعضی کلمات ، این کلمه به صورت فینگیلیش درج شده ولی در فایل اصلی پایان نامه کلمه به صورت فارسی نوشته شده است)ی پشت نوک PESTAN(به خاطر محدودیت سایت در درج بعضی کلمات ، این کلمه به صورت فینگیلیش درج شده ولی در فایل اصلی پایان نامه کلمه به صورت فارسی نوشته شده است)ه و خون بیشتری رو به منطقه عمل جلب می کنه. بعد ۲ هفته بعد جراحی اصلی واسه خارج کردن بافت پستونا انجام شد و در آخر ۹ هفته بعد تحت عمل جراحی سوم واسه بازسازی پستون و گذاشتن ایمپلنت قرار گرفته.

به چه دلیل مریضی ام رو اعلام کردم؟

جولی میگه با اینکه می تونسته این عمل رو مخفی نگه داره، تصمیم گرفته اونو افشا کنه چون امیدواره بقیه زنان هم از تجربه اون استفاده کنن.

ایشون میگه به گفته پزشکان، بعد از این عمل، احتمال دچار شدنش به سرطان پستون از ۸۷ درصد به زیر ۵ درصد کم شده. اون همه زنائی رو که قصد اراده کردن درباره انجام اینجور اقدام بزرگی واسه مراقبت از سلامتشون دارن، تشویق می کنه درباره عوامل خطرساز سرطان و گزینه های رودروی شون با پزشکانشان مشورت کنن. اون میگه: «احساس نمی کنم از زنونگی ام کم شده. از اینکه به این انتخاب سخت دست زدم، احساس قدرت می کنم. زندگی رقابتای بسیاری داره. مشکلاتی که نباید ما رو بترسونن، می تونیم با اونا مواجه شیم و کنترلشان کنیم.»

از وقتی که آزمایشای غربالگری ژنتیکی واسه سرطان پستون انجام می شه، خیلی از زنان برداشتن پیشگیرانه پستونا رو واسه جلوگیری از دچار شدن به سرطان انتخاب می کنن.

جولی حامل نسخه خراب ژنی به نام BRCA1 بود که پزشکانش تخمین زده بودن خطر سرطان پستون رو در اون ۸۷ درصد و خطر سرطان تخمدان رو ۵۰ درصد بالا می بره. انتظار میره این هنرپیشه در ماه های آینده تحت عمل جراحی واسه برداشتن رحم و تخمدانا هم قرار بگیره.

مشکلی که درباره سرطان تخمدان در زنان هست، اینه که نشونه های هشداردهنده اولیه چندانی نداره و معمولا دیر تشخیص داده می شه. در نتیجه زنان بیشتری خودشون خواهان برداشتن تخمدان و لوله های تخمدانی یا فالوپ می شن. معمولا این زنان پس از رسیدن به تعداد دلخواه بچه هاشون و نزدیک شدن به سن یائسگی این جراحی رو انجام میدن. تصمیم به برداشتن پیشگیرانه پستونا واسه بسیاری زنان مشکلات عاطفی بوجود میاره اما در آدمایی که در خطر بالای سرطان پستون هستن، استرس فرد درباره دچار شدن به سرطان رو کم می کنه.

این دو ژن رو بشناسین

BRCA1 مخفف «ژن حساسیت به سرطان پستون ۱» است. این ژن با یه ژن دیگه به نام BRCA2 به عنوان ژنای مهارکننده تومور شناخته می شن که به طورطبیعی از ایجاد سرطان جلوگیری می کنن. زنائی که دچار جهش در این ژنا باشن، در خطر بالای دچار شدن به سرطانای پستون و تخمدان قرار می گیرن. البته اندازه این خطر باتوجه به وضعیت شخصی زن، و عواملی مانند سن و سابقه خانوادگی فرق داره. حالا خوبیش اینه جهشای ژنتیکی شایع نیستن و از هر هزار زن یه یا ۲ نفر حامل جهش در این ژنا هستن. البته این جهشای ژنتیکی در بعضی جمعیتا شایع تره، مثلا در یهودیان اشکنازی که از اروپای شرقی منشاء می گیرن، اندازه گسترش ژن جهش یافته BRCA1 یه در ۴۰ه که بسیار بالاتر از گسترش این جهشا در جمعیتای عادی هستش.

انجمن سرطان آمریکا می گوید در زنان حامل این جهشای ژنی، وجود این سوابق خانوادگی احتمال دچار شدن به سرطان پستون و تخمدان رو بالا می بره. داشتن سابقه خانوادگی سرطان پستون یا تخمدان، شروع زودرس سرطان پستون تو یه یا تعداد بیشتری از بستگان مونث قبل از ۵۰ سالگی، بروز همراه سرطان پستون و تخمدان در یکی از آشنایان، بروز سرطان در هر دو پستون در یکی از اعضای خونواده و بروز سرطان پستون در یکی از آشنایان مذکر.

فرق میان دو ژن BRCA1 و BRCA2 در محل قرارگرفتنشان روی کروموزوما و فرق کمی در نوع سرطان هاییه که این ژنا ایجاد می کنن.

حاملان ژن BRCA1 نسبت به آدمایی که ژن BRCA2 دارن، کمی بیشتر در خطر دچار شدن به سرطان پستون هستن. حاملان این ۲ ژن در خطر سرطانای دیگری مانند سرطان لوزالمعده و ملانوم (یه جور سرطان پوست) هم هستن. در مردان حامل ژن BRCA2 هم خطر دچار شدن به دو سرطان پستون و پروستات بیشتره. کارشناسان سرطان در صورت وجود بعضی از معیارها، انجام آزمایش ژنتیکی واسه پیدا کردن این جهشای ژنی رو پیشنهاد می کنن؛ از جمله سابقه خانوادگی قوی سرطان، سن پایین بروز سرطان در خونواده و عضو گروه های قومی بودن که گسترش بالای سرطان در اونا هست.

زنی که جهشای ژنتیکی BRCA1 یا BRCA2 رو داشته باشه، در طول عمرش تا ۸۵درصد در برابر دچارشدن به سرطان PESTAN(به خاطر محدودیت سایت در درج بعضی کلمات ، این کلمه به صورت فینگیلیش درج شده ولی در فایل اصلی پایان نامه کلمه به صورت فارسی نوشته شده است)ه. با انجام جراحی پیشگیرانه برداشتن پستون (ماستکتومی پروفیلاکتیک)، همون جراحی ای که جولی انجام داد، این خطر تا ۵ درصد کاهش پیدا می کنه. زنائی که ژن جهش یافته BRCA1 رو دارن، بین ۲۵ تا ۶۵ درصد در طول عمرشون در برابر دچار شدن به سرطان تخمدان هستن. در مورد ژن جهش یافته BRCA2 این رقم به ۱۵ تا ۲۰ درصد می رسه.

آنجلینا جولی مطالب باحال روز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *