در فهرست کشورهایی که بیشترین سرعت اینترنت جهان رو دارن تقریباً همه کشورهایی که در بالای جدول هستن رو بیشتر افراد می شناسن. در رده سوم این جدول اما نام کشوری به چشم می خورد که شایدً خیلی کم اسم اون رو شنیده اید: آندورا.

در شاخص دانلود کشورای جور واجور آندورا با سرعت دانلود ۲۳/۳۸ مگابیت در ثانیه در رده سوم جهان قرار گرفته؛فهرستی که در اون نام ایران در رده ۱۶۵به چشم می خورد ! آندورا که ساکنان اون می تونن از یکی از سریعترین سرویس های اینترنت جهان استفاده کنن کلاً حدود ۴۶۸ کیلومتر مربع وسعت داره و جمعیت اون فقط حدود ۸۴ هزار نفره. این کشور کوچیک که کمتر اسمش شنیده شده درکوه های پیرنه بین دو کشور فرانسه و اسپانیا قرار گرفته و به لطف آب و هوای خوب و صنعت توریسم مردمش حسابی در رفاه و خوشی به سر می برند. ۸۰ درصد تولید ناخالص ملی آندورا رو گردشگری تشکیل می دهد. فقط دو درصد از زمین های این کشور کوهستانی قابل کشته و بخاطر این اقتصاد این کشور درآمد خیلی از غلات و سبزیجات کاشته شده به دست نمی آورد. آندورا لاولا پایتخت این کشور با قرار گرفتن در ارتفاع هزار و ۲۳ متری از سطح دریا مرتفع ترین پایتخت اروپا به حساب میاد. هرساله ۲/۱۰ میلیون گردشگر به این کشور کوچیک می روند و حسابی در اونجا پول خرج می کنن. این کشور کوهستانی مخصوصا واسه ورز ش زمستونی موقعیت بسیار مناسبی داره و خیلی ها در اروپا واسه اسکی این کشور رو انتخاب می کنن.

علاوه بر این آندورا به عنوان بهشت مالیات شناخته می شه و ساکنان اون از پایین بودن اندازه مالیات لذت می برند. واحد پول این کشور یوروه اما عضو اتحادیه اروپا نیس و از سیاست های اون پیروی نمی کنه. بخاطر این خیلی از پولدارهای اروپا این کشور کوچیک رو واسه زندگی انتخاب می کنن و یه بهشت واقعی واسه کسانیه که دلخوشی از پرداخت مالیات ندارن. معافیت گمرگی اجناس مصرفی هم یکی از جاذبه های این کشور به حساب میاد! هوای خوب کوهستانی،رفاه و پول هایی که گردشگران به آندورا می روند باعث شده که امید به زندگی در این کشور ۸۲ سال باشه و در جدول شاخص امید به زندگی جهان این کشور در رده چهارم قرار بگیره.

کشوری بدون نیروی نظامی

حکومت آندورا میان رئیس جمهور فرانسه و اسقف بزرگ ناحیه اورخل کشور اسپانیا مشترکه. نمایندگانی دائمی از طرف این دو منبع، کشور رو اداره می کنن. آندورا ارتش به معنی رایج کشورای دیگه نداره و دو کشور فرانسه و اسپانیا مسئولیت حفاظت از خاک این کشور رو رو دوش دارن. زبون رسمی آندورا،کاتالانه اما مردم اون به زبون های اسپانیایی،پرتغالی و فرانسوی هم حرف می زنند. نخست وزیر آندورا رئیس دولت به حساب میاد و کارای اجرایی کشور رو مدیریت می کنه.

تا سال ۱۹۹۳ نظام سیاسی آندورا روشنی لازم و جدایی قوا رو نداشت و فقط در این سال با اصلاحات انجام شده بود که آندورا تونست آخرسر عضو سازمان ملل و شورای اروپا شه. قانون گذاری رو دوش دولت و پارلمانه و دولت به تنهایی قوای اجرایی کشور رو در دست داره. مجلس آندورا به نام شورای عمومی شناخته می شه و ۲۸ تا ۴۲ عضو داره. اعضای اون ۴ سال یه بار انتخاب می شن. الان آنتونی مارتی،نخست وزیر آندوراه. اگر رئیس دولت از عمل کرد مجلس راضی نباشه می تونه از نمایندگان رئیس جمهور فرانسه و اسقف بزرگ اورخل بخواد که مجلس رو منحل و انتخابات جدید برگزار کنه. در مقابل هم با امضای یه پنجم نمایندگان استیضاحنخست وزیر صورت می گیرد و در صورت رأی اکثریت ایشون از پست خود برکنار می شه.

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

هدف از زندگی چیه و واسه چه هدفی باید زندگی کنین؟

بازنشر باشگاه خبرنگاران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *