پس از مدتها دست و پنجه نرم کردن با مریضی نلسون ماندلا،قهرمون آفریقای جنوبی و اولین رئیس جمهوری دمکراتیک این کشور در ۹۵ سالگی از دنیا رفت. در ماه های گذشته با وخامت حال قهرمون مقابله با رژیم آپارتاید و کسی که مردم کشورش اونو با عنوان مادیبا می شناسن رسانه ها بارها شایعه مرگ اونو منتشر کردن اما حالا جاکوب زوما،رئیس جمهوری آفریقای جنوبی به صورت رسمی اعلام کرده ماندلا دنیا رو ترک کرده.

به گزارش آلامتو به نقل از مجله مهر: درباره ماندلا فیلمای زیادی ساخته شده و کتابای زیادی نوشته شده اما هنوز چیزایی هستن که شاید خیلیا درباره اون ندونن.

وقتی ماندلا، نلسون نبود

نام اصلی کسی که خیلی از مردم آفریقای جنوبی  به نشونهٔ احترام اونو مخولو (بابابزرگ) صدا میزنن  رولیهلاهلا بود. وقتی که ماندلا ۹ سال داشت معلم دبستان متدیست (شاخه ای از کلیسای پروتستان)، نام انگلیسی نلسون رو واسه اون انتخاب کرد. انتخاب اسمای انگلیسی واسه بچه های آفریقایی واسه این بود که خارجیا راحت تر نام اونا رو بتونن تلفظ کنن.  معنی کلمه ای رولیهلاهلا «کندن شاخه درخت» است، ولی معنی عادی اون «دردسرساز» است.

در فهرست تروریستی آمریکا 

تا سال ۲۰۰۸ و با وجود گذشت ۱۴ سال از انحلال رژیم آپارتاید نام ماندلا و حزبش در فهرست سازمانای تروریستی آمریکا بود. حتی وقتی که ماندلا مقابله اش به نتیجه رسید،رژیم آپارتاید سقوط کرد،اولین رئیس جمهوری دمکراتیک و سیاهپوست آفریقای جنوبی شد و جایزه صلح نوبل گرفت هم  آمریکا نام این قهرمون مردم آفریقا رو از فهرست تروریستا خارج نکرد.

تا همین چند سال قبل دولت آمریکا از دید قانونی سمبل آزادی جهان رو یه تروریست می دونست و اون حق نداشت بدون هماهنگی با وزارت امور خارجه آمریکا به جز واسه شرکت در سازمان ملل وارد ر خاک آمریکا شه! در زمان دولت جورج بوش کاندالیزا رایس وزیر امور خارجه آمریکا این وضعیت رو خجالت آور خواند و در آخر  چند نفر از اعضای کنگره قول حل این مشکل رو در آینده ای نزدیک دادن. رایس در اون زمان گفته بود: این مسئله که من باید واسه دیدار با همتایم از آفریقای جنوبی  یا دیدار با نلسون ماندلا رهبر بزرگ این کشور، اجازه ای خاص صادر کنم واقعا خجالت آوره. آخرسر جورج بوش با امضای قانونی که به مناسبت نودمین سال تولد ماندلا به تصویب کنگره امریکا رسید نام اون و حزبش رو از فهرست سازمانای تروریستی حذف کرد.

خجالت انگلیس

در جریان مقابله علیه رژیم آپارتاید در دهه ۷۰ و ۸۰ میلادی، کنگره ملی آفریقا(حزب حاکم فعلی آفریقای جنوبی) از راه رژیم آپارتاید به عنوان گروهی تروریستی میشناختنش و آمریکا و انگلیس که رابطه ای نزدیک با این رژیم داشتن ماندلا رو در فهرست تروریستا قرار داده بودن. مارگارت تاچر،نخست وزیر قبلی انگلیس هم در زمان مبارزات ماندلا، اونو یه تروریست کمونیست خطاب می کرد و با رژیم آپارتاید همکاری نزدیک داشت. دیوید کامرون،نخست وزیر انگلیس و رهبر فعلی حزب محافظه کار  به خاطر همین چندی قبل از این مسئله انتقاد کرد و در مقاله ای در هفته نامه آبزرور نوشت: حزب ما به دلیل اشتباهاتی که در مورد «کنفرانس ملی آفریقا» به رهبری «نلسون ماندلا» انجام داد، حالا باید بیشتر در جهان شنونده باشه.

ورزش مورد علاقه:بوکس

نلسون ماندلا در مدت ۲۷ سالی که به خاطر مقابله با رژیم آپارتاید در زندان بود هر روز صبح ورزش می کرد. جالبه بدونین که بر خلاف آرامش همیشگی ماندلا ورزش مورد علاقه اون بوکس بوده.  بیشتر دوران طولانی زندان موند تو یه سلول در جزیره روبن بود.

شوخی ماندلا و هوک اون به محمد علی کلی

اون در زندگینامه خود درباره علاقه اش به بوکس نوشته: بیشتر از خشونت بوکس، از علم نهفته در اون لذت می بردم. اینکه یه نفر چیجوری بدنش رو واسه دفاع از خود حرکت میده، چیجوری از یه روش هدف دار واسه دفاع و حمله استفاده می کنه و چیجوری ضرباهنگ خود رو در طول بازی حفظ می کنه، منو به خود جذب می کرد.

کاپ جام جهانی در دستان ماندلا؛وقتی که مقامای فیفا میزبانی آفریقای جنوبی

در سال ۲۰۱۰ رو اعلام کردن.

۶ بچه و ۱۷ نوه از سه ازدواج

 ماندلا سه بار ازدواج کرد و در کل شش بچه و ۱۷ نوه داشت.  اولین بار مبارز آفریقای جنونبی با «اولین نتوکو میس» ازدواج کرد که مانند خود ماندلا، اهل ناحیه ای بود که بعدا منطقه ترانسکی آفریقای جنوبی نام گرفت. این زوج دو پسر به اسمای مادیبا (تمبی) و ماکگاتو، و دو دختر داشتن که هر دو ماکازیوه نام گرفتن. دختر اول اونا در نه ماهگی درگذشت، و بخاطر این این زوج نام  دومین دختر خود رو هم  ماکازیوه گذاشتن. ازدواج اونا بر مسائل جور واجور پس از ۱۳ سال زندگی به طلاق در سال ۱۹۵۷ کشیده شد. به غیر از غیبتای طولانی ماندلا به خاطر فعالیت سیاسی یکی از دلایل جدایی اونا مذهب  «اولین نتوکو میس» بود؛ این زن که در سال ۲۰۰۴ درگذشت و ماندلا در مراسم خاکسپاری اش حضور داشت مذهبی داشت که بی طرفی سیاسی یکی از اصول اون بود.

وینی مادیکیزلا-ماندلا دومین همسر ماندلا هستش که حاصل ازدواج اونا دو دختره. وقتی که دختر اول اونا ۱۸ ماه داشت دوران طولانی زندان ماندلا  شروع شد. در اون زمان  رژیم آپارتاید و کشورای طرفدار اون، ماندلا رو  کمونیست و تروریست می نامیدن. ازدواج وینی و ماندلا هم قربونی نزاع سیاسی شد. در حالی که شوهر وینی به اتهام تروریسم و خیانت در زندان جزیره رابن مشغول گذروندن حبس ابد بود، پدر اون به سمت وزارت کشاورزی ترانسکی برگزیده شد. اختلافات سیاسی باعث  جدایی این زوج در  آوریل ۱۹۹۲ و طلاق رسمی اونا در مارس ۱۹۹۶ شد.

در سال ۱۹۹۵ ماندلا از آمینا کاچالیا فعال ضد آپارتاید هم درخواست ازدواج کرد اما از زن این درخواست رو نپذیرفت. آخرین همسر  ماندلا گراکا ماچل، بیوه سامورا ماچل، رئیس جمهور قبلی موزامبیک و متحد کنگره ملی آفریقا بود که ماندلا در سال ۱۹۹۸ و همزان با جشن تولد سن ۸۰ سالگی با اون ازدواج کرد. رئیس جمهور قبلی موزامبیک،۱۲ سال قبل از این ازدواج تو یه حادثه هوایی کشته شده بود. در کنار  قهرمون مردم آفریقا در زمان مریضی به صورت شبانه روزی دو زن حضور داشتن: وینی مادیکیزلا-ماندلا،همسر قبلی ماندلا و  گراکا ماچل همسر فعلی اون. بر خلاف تصور خیلیا این دو زن رابطه بسیار خوبی دارن و گفته بودن مانند دو آبجی در کنار ماندلا از اون مراقبت می کنن.

مقابله به جای سلطنت

خونواده نلسون ماندلا از حکام محلی بودن که قسمت بزرگی از املاکشان رو استعمارگران تصرف کرده بودن. پدر بزرگ اون پادشاه قبیله تمبو بود. پدرش هم از روسای قبیله بود.  پدر ماندلا از زمان تولد این مقام رو به ارث برده بود و اونم قرار بود اینجور مقامی رو به ارث ببره. نلسون ماندلا اما مقابله رو به جای سلطنت انتخاب کرد.

ماندلا اولین رئیس جمهوری مشکی پوست آفریقای جنوبی بود که از سال ۱۹۹۴ به مدت ۵ سال این سمت رو رو دوش داشت و بسیاری اونو پدر آفریقای جنوبی می دونن. رهبر قبلی آفریقای جنوبی، علیه آپارتاید (یا حاکمیت کمترین سفید بر کشور) مقابله کرد و در سال ۱۹۹۳ جایزه صلح نوبل رو گرفت.

noindex

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *