Herbal Tea

کاهش وزن و تناسب اندام اونقدر مسئله مهمیه که ممکنه دست به دامن دمنوشای لاغری شیم اما این دمنوشا تا چه اندازه میتونن به درد بخور واقع شن؟

به گزارش آلامتو و به نقل ازا دکتر کرمانی؛ ادعای چایا و دمنوشای رژیمی اینه که می تونن به تمیز کردن، سم زدایی و کلا کاهش وزن بدن کمک می کنن. اما مدارکی که نشون بده اونا دست کم یکی از این کارا رو بکنن در بهترین حالت، ناقصه. چایا و دمنوشای رژیمی که با اسمای (slimming tea ) یا (weight-loss tea ) هم ممکنه اونا رو ببینین، براساس گیاه دارویی سنا که سازمان غذا و دارو آمریکا ( FDA ) اون رو واسه درمان یبوستای گاه به گاه مورد تایید قرار داده تولید می شن. سنا شامل مواد شیمیاییه که روده بزرگ رو تحریک می کنه و تاثیر ملین رو داره.

ادعاهای این اجناس

  • کمک به دفع ناخالصیا
  • پشتیبانی گیاهی دارویی هنگام رژیم گرفتن
  • کمک به کاهش وزن
  • تمیز کننده
  • کمک به تقویت سم زدایی
  • ترکیب اختصاصی گیاهان دارویی

واقعا موثر هستن؟

چایای رژیمی و سم زدا می تونن کمکتون کنن به مرور وزن آب بدن و وزن مدفوعی رو کم کنین اما تاثیر موندگاری ندارن. در یکی از شکایات مطرح شده از چایای رژیمی اینجور اومده:

” چون اجناس رژیمی سنا شامل هیچ ماده کم کننده وزن یا چربی سوزی نیستن، پس روشی موثر واسه کاهش وزن یا کاهش اشتها به حساب ، پس طرح اینجور ادعایی در تبلیغات اشتباهه. هم اینکه، سنا باعث نمی شه جذب کالری از غذا کاهش پیدا کنه، چون باعث تحریک روده بزرگ می شه نه روده کوچیک. بر این پایه، سنا تنها باعث از دست دادن مدفوع و آب از روده های پایینی شده و در نتیجه فقط موجب کم آب شدن بدن، از دست دادن الکترولیتای حیاتی و بعضی وقتا گرفتگیای درد آور می شه . ”

براساس این طرح دعوی، این چایا حتی می تونن باعث زیاد شدن وزن هم بشن:

” یه ملیّن گیاهی ( سنا ) که می تونه در واقع با پایین آوردن سرعت سوخت و ساز کاهش وزن رو خنثی کنه و با ترکیب شدن با دیگر مواد ادرار آور باعث بروز مشکلاتی واسه فرد شه. ”

سم زدایی و تمیز کردن واسه کاهش وزن لازمه؟

خیر، بدنتون طوری طراحی شده که خودش به صورت طبیعی سم زدایی می کنه.

گیاهی یا طبیعی به معنی بی خطر بودن نیس!

اجناس سنا مشکلات جانبی دارن، با این حال این چایا روی جعبه خود برچسب هشداری ندارن. FDA تنها استفاده کوتاه مدت از این گیاه رو پیشنهاد می کنه. با استفاده کوتاه مدت مشکلات جانبی می تونه شامل ناراحتی معده، گرفتگی و اسهال شه. این دارو واسه کسائی که مشکلات الکترولیتی، کمبود پتاسیم، مریضی قلبی، کمبود آب بدن، مشکلات دستگاه گوارشی دارن یا آدمایی که داروهایی خاص دریافت می کنن منع شده.

استفاده دراز مدت سنا می تونه باعث مشکلاتی جدی شه، براساس تحقیقات NIH:

” استفاده دراز مدت می تونه باعث شه روده ها به صورت طبیعی کار نکنن و هم اینکه ممکنه فرد به مسهلا وابستگی پیدا کنه. مصرف دراز مدت هم اینکه می تونه باعث تغییر مقدار یا نبود تعادل بعضی مواد شیمیایی در خون ( الکترولیتا ) شه که می تونن باعث مشکل در کارکرد قلب، ضعف عضلانی، آسیب به کبد و دیگه اثرات مضر شه.

سخن پایانی

تبلیغاتی که واسه چایای رژیمی و دمنوشا می شه تنها نقطه ضعف مخاطبان رو هدف قرار داده و اونم ساده و سریع بودن تاثیر، بدون هیچ دردسریه. آدم همیشه به دنبال اکسیری بوده که با خوردنش سریع به چیزی که می خواد برسه. کاهش وزن و تناسب اندام فرایندیه که به واسطه تغییر در سبک زندگی، انتخابای هوشمندانه غذایی و ورزش مرتب بدست میاد. یه دمنوش یا چای رژیمی هیچوقت نمی تونه اینجور تاثیری رو روی بدنتون داشته باشه.

چیجوری بدون رژیم غذایی لاغر شیم؟

بهترین نوشیدنیای چربی سوز واسه آب کردن شکم

دکتر کرمانی رژیم لاغری نوشیدنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *